Genel

1 Akçe Kaç TL – Ne Kadar 2024

Eski para birimlerinden olan Akçe, Osmanlı döneminde kullanılıyordu. Günümüzde ise, o dönemdeki paranın değerini arayanlar 1 Akçe kaç TL sorusuna yanıt arıyorlar. Net bir yanıt vermek, günümüzde imkansız. Zira bir para biriminin değerini belirleyebilmek için aktif olarak kullanılıyor olması gerekir. Bu sayede net sonuca ulaşılabilir. Osmanlı devrinde ilk dönemler gümüş paralar bastırmışlardır. 1327 yılında Bursa’da Osman Gazi tarafından Akçe para birimi bastırılmıştır. Osmanlı devletinde ilk basılan ve kullanılan paralar gümüş paralardır. Gümüş para Akçe, devletin temel birikimi olarak kabul edilip kullanıldı. Bu dönemler, akçenin üzerinde tarih basılmamış. Ancak I. Beyazıd döneminde akçe para birimlerinin üzerine tarih basılmaya başlanmıştır.

Günümüzde Ülkemizde Türk Lirası para birimi kullanılıyor. Ancak Osmanlı döneminde insanlar alışveriş yaparken, Akçe para birimini kullanıyorlardı. Osmanlı devleti dönemindeki akçenin değeri ise halen daha merak edilen konulardan biridir.

akçe nedir

Akçe Nedir?

Akçe (Osmanlıca آقچه), Osmanlı Devleti’nin ilk zamanlarından itibaren kullanılan gümüş paralara verilen isimdir. İlk akçe, Bursa’da Orhan Gazinin isteği üzerine 1327 yılında basıldı. Osmanlı Devleti‘nin para birimidir ve uzun yıllar kullanıldı. Bazı kaynaklar üç akçenin bir paraya eşit olduğunu söylemektedir. Bu durumda yüz yirmi akçe bir kuruşa eşit geliyordu. 1687 yılında ise Osmanlı para birimi akçe kaldırıldı, yerini kuruş usulüne göre basılmaya başlandu.

Osmanlılara ait olan bu para ilkin, doksan ayar gümüşten üretildi. Altı kırat ve 1,154 gram ağırlığa sahipti. Süre geçtikçe daha düşük ayarlarda ve değişik ağırlıklarda akçe üretilmeye başlandı. Akçenin bir yüzünde inanç sistemini göstermek amacıyla Kelime-i Şahadet ve İslamiyet’in Dört Halifesinin isimleri, arka kısmında ise dönemin padişahının adı yazıyordu.

1 Akçe Kaç TL

1 Akçenin kaç Türk Lirası olduğu sonucunu net olarak bulmak günümüzde mümkün değil. Çünkü kullanılan bir para birimi değil bu neden fiyat bilgisi net verilemiyor. Ancak basit bir hesaplama yaparak 1 akçenin yaklaşık olarak ne kadar olduğunu bulabiliyoruz. Günümüzde hesaplanınca 1 akçe ” 1 milyon 150 bin TL” denk geliyor. Ancak kaynaktan kaynağa bu tutar da değişmektedir.

Dönemine göre hesaplanacak olursa Bazı kaynaklarda üç akçe bir paraya eşit geliyordu. Yüz yirmi akçe ise bir kuruşa gelmekteydi. Konu ile alakalı bahsettiğimiz üzere, kaynağa göre verilen sonuç da değişmektedir. 1 akçe = 1.150.000 TL ediyordu. Bu 1 eski parayla 1 trilyon olduğu anlamına gelmez. Günümüz parasıyla 1 Lira 15 kuruş şeklinde ifade edilebilir.

Farklı Bir Kaynakta Bir Akçenin Değeri

Saltanatın kaldırılmasının ardından, Türkiye’de 23 Ekim 1923’e kadar kullanılmıştır. O dönemler Lira ana paraydı, mecidiye, kuruş ve para alt birim olarak kullanılıyordu. 1 lira = 5 mecidiye, 1 lira = 100 kuruş, 1 lira = 4000 para olarak kullanılmaktaydı. Osmanlı Bankası, ilk kâğıt parayı, 1862 yılında Kaimeyi tanıtıp, kağıt para bastırmaya başlamıştır. O dönem bu para, 200 kuruş’a denk geliyordu.

Akçenin Sözlük Anlamı Nedir?

  • Küçük gümüş para.
  • Her tür madenî para, akça.

Akçe’nin sözlük anlamı nedir konusu da sıkça araştırılan konulardan biri olmuştur. Akçe’yi kısaca açıklayacak olursak, küçük madeni gümüş paralara verilen isimdir. Bu para birimi Osmanlı devleti tarafından kullanılmıştır. O dönemler basılan gümüş paralara Akçe adı verilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir