Genel

Basketbol Maçları Kaç Dakika Sürer?

Basketbol, dünya genelinde en çok sevilen spor türlerinden biridir. Peki, basketbol maçları kaç dakika sürer? Basketbol maçları NBA‘de ve okullarda farklıdır. NBA ’da basket maçları 12 dakikalık 4 periyottan oluşurken lise – üniversite karşılaşmalarında periyot süresi 10 dakika kadardır. Bazı kolejlerde ise bu süre 8 dakika olabiliyor.

Basketbol, elle yönlendirilen bir topla oynanan popüler takım oyunu ve spor dalıdır. Profesyonel basketbolda beşer kişilik iki takım, yerden yüksekliği 3,05 metre olan pota, yere paralel olarak yerleştirilmiş olan bir çemberden topu geçirip, rakibinden daha fazla sayı atmak için, on ikişer, onar ya da sekizer dakikalık dört periyottan oluşmaktadır. Bu süre içinde her iki takım da maksimum sayıyı yapıp rakibi yenmeye çalışır.

Basketbol Maçları Kaç Dakika Sürer?

Basketbol maçı 10+15+10+15+10+15+10 = 80 dakika sürmektedir. Fakat, playofflar daha uzun sürer. Basketbol karşılaşmaları 4 periyottan oluşur. İki takımın berabere kalması durumunda ise uzatma periyodu oynanır.

Takımlar arasında kazandığı ve beraberlik olmaması halinde, oyunun tamamını görmek için 80 dakika yeterli olacaktır. Fakat berabere kalınması halinde uzatmalar oynanacağından dolayı bu süre uzayacaktır. NBA karşılaşmaları dünyanın en popüler karşılaşmalarındandır ve ortalama oyun, molalar da dahil olmak üzere iki buçuk saat civarında sürer. Basket maçlarının uzunluğu ligden lige değişir. Lise ve kolejler arası basketbolda, çeyrekler genelde sekiz dakika uzunluğunda olur.

Basket Maçı Kaç Periyot

Basketbol, 10 dakikalık 4 periyottan oluşmaktadır. Beraberlik olması durumunda uzatma periyodu oynanır. İki takım da ilk üç periyotta ve uzatma periyodunda 1’er dakikalık bir, dördüncü periyotta iki mola hakkı vardır. İkinci ile üçüncü periyot aralarında ise 15 dakikalık devre arası verilmektedir. Kısacası “Basket maçı kaç periyot?” sorusunun yanıtı 4 periyottur.

Basket Maçı Kaç Saat Sürer?

Basketbol maçlarının süresi lige bağlı olarak farklılık gösterebilir. Lakin profesyonel basketbol maçları NBA’de dört çeyrekten oluşmaktadır. Her çeyrek 12 dakika sürmektedir. Bu da toplamda 48 dakika oyun süresine denk geliyor. Ama, oyun içinde olabilecek fauller, mola süresi ve oyun durdurmaları sebebiyle maçların toplam süresi değişebiliyor.

FIBA (Uluslararası Basketbol Federasyonu) kurallarına göre oynanan basketbol maçları dört çeyrekten oluşuyor. Bu çeyrekler 10 dakika sürmektedir. Bu da maç süresinin 40 dakika olduğu anlamına geliyor. Bu süreye mola süresi dahil değildir.

Basket Maçı Kaç Set?

Basket maçları voleyboldaki gibi set olarak ifade edilmez. Bunun yerine periyot olarak ifade edilir. Oynanan basket maçları 4 periyottan oluşur. Her periyot 12 dakika sürer toplam maç süresi ise 48 dakikaya denk gelir. Ancak basket maçının oynandığı lig kurallarına göre bu süre farklılık gösterebilir. Buna ek olarak her iki takım da aynı sayıda olursa uzatmalar oynanır.

Basket Maçı Ne Kadar Sürer?

FIBA (Uluslararası Basketbol Federasyonu) kurallarına göre basket maçları dört çeyrek oynanır. Bu periyotlar da 10 dakika sürer. Maçın toplam süresi ise 40 dakikadır. Maç sonu iki takım da aynı sayıda olursa uzatma periyodu oynanır.

Basketbol Maçı Uzatma Süresi Ne Kadar?

Basketbol maçında maç sonu her iki takım da aynı sayıda olursa uzatmalar oynanır. Uzatma süresi ise 5 dakikadır. Basketbol hücum süresi ne kadar? Basketbol maçlarında rakibe hücum etmek için 24 saniye süre tanınmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir