Haber

Bir Karış Kaç CM, 1 Karış Kaç Santimdir?

El ile yapılan ölçü türüne karış denir. Peki, erkek ve kadın için bir karış kaç cm eder? 1 karış kaç santimdir merak edenler için detaylı açıklama.

  • Karışlamak: Karışla ölçmek.

Karış, parmakları birbirine en uzak şekilde duracak biçimde gergin duran el, baş parmak ile serçe parmakların uçları arasındaki açıklık mesafesidir. Günümüzde de bir karış kaç santimdir gibi araştırmalar yapılıyor. Metrenin olmadığı yerlerde ölçü almak için halen karış ölçüsü kullanılmaktadır. Peki yetişkin biri için bir karış kaç santimdir?

Karış Nedir?

Açık bir elin, gergin duran başparmak ve serçe parmağı arasındaki mesafeyle alınan ölçü birimidir. Eskiden kumaş ya da benzeri durumlarda ölçü almak için karış kullanılırdı. Karışlamak ise el ile ölçü almak anlamına gelmektedir. Karış ölçüsü cinsiyete ve yaşa göre farklılık gösterebilir.

Metre olmadığı zaman hızlı bir biçimde ölçü almak için ayak ölçüsü ya da el ile karış ölçüsü alırız. Fakat bu ölçü birimi kişiden kişiye değiştiği için sonucu tam olarak santimetre şeklinde söylemek mümkün değildir. Eğer ölçü alırken hesaplama yapılacak olursa, alınan ölçünün kaç karış olduğu ve bir karışın kaç santim olduğu bilgisi ile hesaplanır. Örneğin, aldığınız ölçü 7 karış ise ve her bir karışınız 21 cm ise, sonuç 147 santimdir.

Bir Karış Kaç CM?

Kadın ya da erkek için bir karışın kaç santimetre olduğunu söylemek imkansızdır. Çünkü, bir insanın beş parmağının arasındaki boşluğu ifade eden 1 karış kişiden kişiye değişir. Erkek ve kadınlar için el büyüklüğü farklıdır. Bununla birlikte, yaştan yaşa da bir karışın büyüklüğü değişmektedir.

Sonuç olarak, 1 karışın uzunluğu yaşa, kişinin cinsiyetine, boyuna, kilosuna göre farklılık gösterdiği için net bir ölçü vermek mümkün değil. Fakat ortalama bilgi verecek olursak 1 karış kaç cm: erkeklerde 1 karış 20 – 26 santimetre, kadınlarda ise 15- 20 santimetre olarak farklılık gösterir.

1 Karış Kaç Santimdir?

Erkekler için 1 karış20 – 26 cm
Kadınlar için 1 karış15 – 20 cm

1 karış kaç santimdir diye merak edenler için yukarıdaki tabloda erkekler ve kadınlar için ölçü biriminin ortalama bilgisi yer almaktadır. Bir karış kilo, yaş, cinsiyet ve el büyüklüğüne göre farklılık göstermektedir.

Karış Ölçüsü Nasıl Alınır?

Karış ölçüsü nasıl alınır bilmeyenler için onu da kısaca açıklamak istedik. Örnek vererek karış ölçüsü nasıl alınabilir anlatıyoruz.

  • Bir masayı ölçtüğümüzü düşünelim.
  • Masanın en soluna baş parmağınızı yerleştiriin.
  • Elinizi tamamen açın.
  • İşaret parmağınızı gittiği yere kadar uzatın.
  • Bu sayede baş parmak ve işaret parmağının arasındaki boşluk ile karış ile ölçü alınabilir.

Karış ölçüsü alırken her bir karışınızın aynı şekilde yerleştirilmesi gerekir ki doğru şekilde ölçü alınabilsin. Karış ile ölçü aldıktan sonra bir karışınızın kaç santim olduğunu ölçerek çıkan sonucun ortalama kaç santim olduğu sonucuna ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir