Genel

Theban Alfabesi: Cadı Alfabesi Yazma

Theban alfabesinin kökeni nereden geliyor tam olarak bilinmemektedir. Alfabenin mucidi Thebes’in Honorius’undan sonra genel olarak “Honorius’un Rünleri” olarak adlandırılmıştır. Theban alfabesi ‘Cadı Alfabesi’olarak da bilinmektedir. Theban alfabesi olarak da bilinen cadı alfabesi, bir dönemler cadılar ve Orta Çağ’daki diğer okült uygulayıcılarca kullanılmış bir tür alfabedir. Daha çok büyücülerin kullandığı bu alfabe ile güçlü büyüler ve büyülü çağrılar yapmak için kullanılan bir tür sembolik yazı dilidir.

Cadının alfabesinin kökeni net olarak bilinmemekle birlikte, Orta Çağ’da okültistler ve simyacılar tarafından bulunup kullanıldığına inanılmaktadır. Alfabe ile alakalı en eski referans ise, 16. yüzyılın başlarında yaşayan Alman büyücü ve okültist olan Heinrich Cornelius Agrippa’nın yazıları gösterilmektedir. Agrippa, “Three Books of Occult Philosophy” isimli kitabında cadılar ve büyücülerin kullanmış olduğu “gizli bir alfabe”den bahsediyor.

Cadı alfabesi harfleri

Theban Cadı Alfabesi Nedir?

Cadının alfabesi, 26 harften oluşmaktadır. Her biri de Latin alfabesindeki harflere denk gelmektedir. Fakat Theban cadı alfabesinde kullanılan semboller Laltin alfabesi ile aynı değil. Harfler yerine runler ve mistik semboller kullanılmıştır. Alfabedeki her bir sembolün kendine özgü bir anlamı vardır ve büyülü bir güce sahip olduğuna inanılmaktadır.

Cadı alfabesinin kullanımı yıllar geçtikçe azalmıştır, fakat son yıllarda modern cadılık ve okült uygulayıcıları arttığından dolayı tekrar kullanıma başlanmıştır. Günümüzde büyülü yazılar yazmak için daha çok Theban cadı alfabesi kullanılmaktadır.

Cadı Alfabesi Özellikleri Nelerdir?

  • Yazı türü: alfabe.
  • Yazma yönü: yatay çizgilerde soldan sağa doğru yazılır.
  • Theban alfabesinin cadılar tarafından büyü yapmak ya da yazıtlar oluşturmak için kullanıldığına inanılmaktadır.

Cadı alfabesine, Theban alfabesi ya da Honorian yazısı da denmektedir. Kökenleri ve ne zaman kim tarafından çıkarıldığı kimse tarafından bilinmeyen eski bir alfabedir. Fakat şunu da hatırlatmak isteriz ki İslam dinin de büyü ve büyücülük yapmak büyük günahtır ve büyük cezalar ile cezalandırılacağı ifade edilmektedir.

Theban Alfabesinin Tarihi

Alfabe hakkında bilinen ilk kayıtlar, astrolog Johannes Trithemius’tan gelmiştir ve onu 1518’de yayınlanmış olan Polygraphia kitabına dahil etmiştir. Bu alfabe hakkında Wikipedia ve çeşitli kaynaklarda da farklı bilgilere ulaşmak mümkün.

Cadıların Kökeni

Cadılığın nen zaman ortaya çıktığı ve tolum tarafından varlıklarının farkına ne zaman varıldığı tam olarak bilinmiyor. Ancak en eski cadı kaydı MÖ 931-721 yılları arasında indiği düşünülen 1. Samuel kitabındaki İncil’de görülmektedir. 1500 ve 1660 yılları arasındaki 160 yıl Avrupa’da cadı olduğu hakkında şüphelenilen kadınlar idam edilerek ya da farklı yöntemlerle katledildi. Heinrich Kramer ve James Sprenger isimli iki teolog 1486 yılında yazılmış olan Malleus Maleficarum (Türkçe: Cadı Çekici) isimli eserde cadıların kim oldukları, nasıl tespit edileceği ve nasıl öldürülecekleri hakkında rehber niteliğinde bir kitap yayınlamıştır.

Günümüzde cadılar filmlerde, oyunlarda ve masallarda sıkça karşımıza çıkıyor. Eski dönemlerdeki gibi cadıların bulunup katledilmesi ya da büyücülük gibi şeylere karşı bir yaptırım uygulanmamaktadır. Ki günümüzde cadıların olmadığını söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir