Genel

CHAİ ÇAYI NEDİR? FAYDALARI NELERDİR? 2023

Chai tea nedir? Chai çay nerede satılır? Chai Masala nedir? Chai çayının faydaları hakkında detaylı bilgiler.

CHAİ ÇAYI

Chai Çayı Nedir? Hint dilinde Masala yani karışık baharat anlamına gelir. Kan şekerini düşürücü etkisi ile bilinen Chai çayı, halk arasında bilinen şeker hastalığında da kullanımıyla oldukça önemli etkileriyle adını duyurmuştur. Aynı zamanda kansere karşı bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir. Bunu içerisinde bulunan güçlü antioksidan maddeler  ile yapar.

Tercih doğrultusunda içerisine eklenen zencefil ve yine antioksidan bakımından en zengin baharatlardan biri olan tarçın ile  grip gibi hastalıkların korunmasında önemli etkileri vardır.

CHAİ ÇAYI İÇİNDE NE VARDIR? NASIL DEMLENİR?

Birçok antioksidanı içinde barındıran bu çayın en yaygın yapılış biçiminde zencefil, tarçın, karanfil, karabiber, kakule gibi aromaları yoğun olan baharatlar kullanılabilmektedir.          

En anlaşılır ve kolay biçimde eğer bu karışımı hazırlamak istiyorsanız hazır bulunan poşet çay şekliyle kaynamış suyun içine atarak 3-5 dk demlenmesini bekleyebilirsiniz. Her şeyin doğalının daha sağlıklı olduğunu bildiğimiz için sizlere ev yapımı chai çayı demlemeyi açık ve anlaşılır halde sunduk.

Chai Çayı

DOĞAL EL YAPIMI MASALA CHAİ ÇAYI MALZEMELER (2-4 kişilik)

  • 1 litre su
  • 1 tarçın çubuğu
  • 2-4 cm uzunluğunda zencefil
  • 1-3 adet kakule
  • 2  adet karanfil
  • Süt
  • Kullanıma göre şeker

HAZIRLANIŞI

Orta büyüklükte tencerede suyu kaynaması için bırakın. Zencefili küçük parçalar halinde doğrayıp suya ekleyin. Kakuleyi hafifçe ezerek içindeki maddeyi suya salmasını kolaylaştırın, suya atın. Aroma tadının azalmaması için tarçını ve karanfili en son suya ekleyin. 7-10 dk kaynaması yeterli olacaktır. Aksi taktirde yararlı maddeler aşırı sıcaklık nedeniyle kaybolacaktır. Daha sonra süzgeçten geçirin. Sütü ve şekeri ekleyip karıştırın. Şifa olsun

CHAİ ÇAYI FAYDALARI NELERDİR?

Chai Çayı Faydaları Nedir? Masala Chai çayı içerdiği antioksidan ile kanser riskini azaltmaktadır. İçerisinde bulunan antioksidan ve fitokimyasal kaynakları tarçın ve zencefil ile bağışıklık  sistemini güçlendirir.  Yeşil çayların ortak özelliği olan metabolizma hızlandırmasını bu çay da üstlenir. Şişkinliği alır. Kadınların regl ağrılarını hafifletir. Bu dönemdeki tatlı krizlerinde yardımcı olur. Bağışıklığı güçlendirici etkisiyle soğuk algınlığını önlemekte önemli etkileri vardır. Enerjiyi attırıcı özelliği bulunmaktadır. Pankreas enzimlerini düzenleyici etkisi sayesinde kan şekerini düzenler. Diyetlerde tokluk hissi vermesi nedeniyle de yaygın biçimde kullanılmaktadır. Sindirim sistemini düzenleyici etkiye sahiptir. İltihaplanmayı önler.

Chai Çayı Masala

CHAİ ÇAYI’NIN ZARARLARI

Peki Birçok Yararı Bulunan Bu Çayın Zararları Var mı?  Chai Tea ‘nin Zararları Nedir? Masala Chai çayının içerisindeki maddeler doğrultusunda az miktar da olsa kafein barındırdığı doğrudur. Kafeinin birinci etkisi kalp atış hızını arttırması olarak bilinir. Bu nedenle yüksek tansiyon hastalarının bu çayı tüketmesi önerilmemektedir. Ayrıca bazı bireylerin kafeine duyarlı olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Kafein ; anksiyete (huzursuzluk ve heyecan), yüksek tansiyon, baş ağrıları, uykuda düzensizlik gibi yan etkileri ile bilinir. Uzun süreli kullanımda çayın zararlı etkilerinin unutulmaması gerekir. Bu etkilerle sıklıkla karşılanmamasına rağmen yine de bilinçli olunması önemlidir.

CHAİ ÇAYI ZAYIFLATIR MI?

Bu çayda en bilinir özellik metabolizmayı hızlandırmasıdır. Bunun sonucu yağ yakımını hızlandırır ve yorgunluk hissini oldukça azaltır. Enerji vermesi ile günlük hareketi arttırır. Tercihe bağlı içine eklenen süt kemik gelişimi açısından yardımcı olur, diş çürümesini önlemede katkısı bulunur. Ayrıca sütün yüksek protein içermesi çayın, günlük protein alımında katkı sağladığını göz önüne sermektedir. Zayıflama etkisini daha da arttırmak için çayın şekersiz tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

CHAİ ÇAYI KAÇ KALORİ?

Masala Chai Tea nin  100 gramında 1 kcal kalori vardır. 1 poşet çayın (2.5 gr) içinde 0.02 kalori bulunur.

CHAİ ÇAYI NE ZAMAN VE NE SIKLIKLA İÇİLMELİ?

Sabahları kahvaltıdan birkaç saat sonra ve gün içinde yemeklerden sonra içilmesi önerilmektedir. Aç karnına tüketimi pek uygun değildir. Fakat hazımsızlık sorununuz mevcutsa sabahları aç karnına içmeniz  sindirime yardımcı etkisiyle bu sorununuzda sizlere olumlu katkıları olacaktır. Çayın demir emilimini engellemesi binmektedir. Bu yüzden demir içeren yiyeceklerle birlikte tüketilmemelidir ve anemi (kansızlık) hastalarının sık aralıklarla bu çayı içmemeleri önemlidir.

 CHAİ ÇAYI NASIL TÜKETİLMELİ?

Günümüzde herkesin en nemli sorunu zamandır. Hazır maddelere ulaşımın bu kadar kolay ve yaygın olduğu bu zaman diliminde insanlar besin ürünlerinde de genellikle hazır ambalajlı ürünlerden kullanır. Aynı şey yeşil çaylar için de geçerlidir. Fakat araştırmalar çay poşetinin sıcak suya nanoplastik madde parçacıkları sızdırdığını gösteriyor. Yapılan deneyler sonucu demlenen bir poşet çay 3.1 milyar nono partikül plastiği sızdırdığı belirlendi. Vaktiniz varsa sayısız faydasını vücudunuzda görmek için  doğal  yollardan Chai Tea demlemek sizin ve sevdiklerinizin sağlığı için önemlidir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir