Genel

Buluşma Date Çıkmak Ne Demek?

Flört eden iki kişi arasında ya da arkadaşlar arasında date terimini sıklıkla duyabilirsiniz. Örneğin ilk date’lerine çıktılar gibi bir cümle duymanız olası. Peki bu date ne demek? Bu kelimenin Türkçe anlamı nedir ve hangi durumlarda kullanılır? Instagram ve Whatsapp gibi sosyal medya uygulamalarında da mesajlaşırken sık kullanılan bu terimin ne anlama geldiğini burada açıklıyoruz.

Date çıkmak ne demek sorusu bu cümleyi ilk defa duyanlar tarafından merak edilmektedir. İki insanın buluşması yani flörtlerin buluşmasına date’e çıkmak denilmektedir. İngilizce bir terim olan bu sözcük son yıllarda ülkemizde de birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu yazımızda ilgili konu ile ilgili aklınıza gelebilecek bütün soruların yanıtlarına ulaşabilirsiniz.

Date Ne Demek?

İngilizcede date anlamı; tarih koymak, tarih atamak; tarih kararlaştırmak gibi anlamlara gelmektedir. Ülkemizdeki kullanımı ise Date Türkçe anlamı olarak; randevulaşmak, iki kişinin bir biri ile anlaşıp konuşarak önceden belirlenmiş yerde buluşmasına date denilmektedir. Flörtler ve daha çok genç çiftler arasında sıklıkla kullanılan bu terim oldukça popüler bir hal almıştır.

Tiktok, Instagram ve buna benzer çeşitli sosyal medya uygulamalarında da yine ilk date gibi içeriklerle karşılaşmak mümkündür. Yine bu terim ile ilgili merak edilen diğer başlıkları da aşağıdan inceleyebilirsiniz.

First Date Ne Demek?

First İngilizcede “ilk” date ise “tarih” anlamına gelmektedir. Ancak bu iki terim yan yana getirildiğinde yani “first date” denildiği zaman bu ilk buluşma anlamına gelmektedir. Örneğin bir arkadaşınız biriyle first date’imize çıkacağız gibi bir cümle kuruyorsa ilk buluşmaları olduğunu ifade etmektedir. Ayrıca yine partnerinizde size bu cümleyi kuruyorsa burada bahsettiğimiz anlamda kullandığını söyleyebiliriz. Son zamanların popüler terimlerinden biri olduğu için sık sık karşınıza çıkması olasıdır.

Bumble Date Nedir?

Çöpçatanlık uygulamaları hemen hemen her dönem popüler olmuştur. İnternetin ilk çıktığı dönemler İCQ ve Mirc, günümüzde ise online sesli, görüntülü ve benzeri uygulamalar ve internet siteleri bu türde hizmet vermektedir. Bumble Date uygulaması da yine bu türden bir uygulamadır. Uygulamayı kullanmak için Android ya da iPhone cihazınızın uygulama mağazasına giriş yaparak indirmeniz yeterli olacaktır.

Date Çıkmak Ne Demek?

Date çıkmak nedir diye merak ediyorsanız size şu şekilde açıklayabiliriz. Bir kadın ve bir erkek, belirli bir süre flörtleştikten sonra buluşmak isteyebilirler. Buna da günümüzde Date’e çıkmak denilmektedir. İlk buluşmalarına ise yine yukarda belirtmiş olduğumuz gibi first date demektedirler.

Date Ne Demek İngilizce?

İngilizce bir terim olan Date sözcüğü “tarih” anlamına gelmektedir. Ancak başına ya da sonuna farklı sözcükler getirilerek çeşitli anlamlar çıkarılabilir. Buna basit bir örnek olarak “first date” ilk buluşma anlamına gelmektedir.

Save The Date Ne Demek Türkçe

İnsanlar tarafından sıkça aranan terimlerden biride bu cümle diyebiliriz. Eğer karşınıza İngilizce olarak “save the date” cümlesi çıktıysa bunun anlamı “tarihi kaydet” demektir. Oyunlarda ya da mobil uygulamalarda bu tür uyarılar görebilirsiniz.

Exp Date Nedir?

Date sözcüğü ile ilgili aranan bütün cümlelerin anlamlarını açıklamaya özen gösterdik. Sıkça sorulan sorular arasında olan Exp date sözcüğünün anlamı ise Türkçedeki “Son Kullanma Tarihi” ile aynıdır. Yani bu terim üzerinde bulunduğu ürünün son kullanma tarihini açıklayan kısma verilen isimdir. Kısaltılmış hali nasıl ki bizlerde “skt” ise İngilizcede de “exp” şeklindedir. Kelimenin tamamı ise expiration date olarak kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir