Teknoloji

Dinleterek Şarkı Bulma PC En iyi 5 Uygulama

Bilgisayardan dinleterek şarkı bulma yöntemlerini merak edenler için detaylı bir makale hazırlamak istedik. Güncel olarak hem telefondan hem de bilgisayardan çalan şarkıyı bulmak artık çok daha kolay. Şarkı bulmak için telefonda çeşitli uygulamalar kullanılıyor. Son dönemde Google tarafından geliştirilen mırıldanarak şarkı bulma özelliği de çok fazla kişi tarafından kullanılıyor. Dinlediğiniz bi şarkının kime ait olduğunu hemen öğrenmek için buradaki yöntemleri kullanmanızı öneririz.

Müzik hayatımızda olmazsa olmazlardan biridir. Müzik dinlemek insanı sakinleştirdiği gibi daha azimli bir hale de getirebilir. Örneğin sporcular daha çok motive edici müzikler dinlemektedir. Kimi insanlar ise uyurken dahi müzikten faydalanıyor. Bizler eniyisor.com ekibi olarak sizin için çalan müziği hemen bulmanıza yarayan uygulamaları burada sıraladık.

Şarkı Bulma Yöntemleri

Kafe, Restoran, Sokakta gezerken ya da herhangi bir yerde duyduğunuz şarkıyı kolayca bulmak için hem uygulama kullanabilirsiniz hem de uygulama kullanmadan bulmak çok basittir. Çalan şarkıları bulmak için kullanabileceğiniz yöntemler aşağıdaki gibidir.

1. Siri ile Şarkı Bulma

şarkı bulma siri

iPhone cihazınızdan siriyi kullanarak çalan şarkıyı bulabilirsiniz. Yapmanız gerekenler ise şöyledir;

 • Şarkının çaldığı yere yaklaşın,
 • Hey siri çalan müziği bul komutunu verin,
 • Siri kısa bir süre dinleme yaptıktan sonra çalan şarkıyı bulacaktır.
 • Şarkı bulunduğunda yukarıdaki görseldeki gibi sonuç karşınıza gelir.

2. Shazam ile Çalan Müziği Bulma

shazam müzik bulma

Shazam müzik bulmak için en sık kullanılan ve en tanınmış uygulamalardan biridir. Bu uygulamayı ios ve android cihazlara ücretsiz bir şekilde yükleyebilirsiniz. Uygulamayı yüklemek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Shazam ile çalan şarkıyı dinleterek bulmak için aşağıdaki adımları takip edin;

 • Shazam uygulamasını telefonuna yükle,
 • Uygulamaya giriş yap,
 • Müziğin çaldığı konumda ekrandaki Shazam logosuna basılı tut,
 • Shazam ortam dinlemesi yapar ve çalan şarkıyı kısa bir süre içinde önünüze çıkarakcaktır.

3. Google Asistan ile Mırıldanarak Şarkı Bulma

Google Asistan ile Mırıldanarak Şarkı Bulma

Google yaptığı son güncelleme ile Asistan uygulamasına müzik bulma özelliği ekledi. Bu uygulamayı diğer şarkı bulma uygulamalarından ayıran en büyük özelliği ise mırıldanarak ya da şarkının melodisini ıslıkla çalarak bulabilmenize olanak sağlamasıdır.

 • Google asistanı açın,
 • Şarkıyı mırıldanın ya da ıslıkla aynı melodiyi çalmaya çalışın,
 • Google melodiyi dinleyerek şarkıyı kısa bir süre içinde bularak karşınıza çıkarır.

4. Şarkı Bulma Sitesi

Çeşitli şarkı bulma siteleri arasında en etkili yönteme gelecek olursak herhangi bir uygulama kullanmadan kısa bir arama yapmak olacaktır. Arama yaparak dinlediğiniz ve ismini bilmediğiniz şarkıyı bulabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey şarkı çalarken söylenen cümleler ya da kelimelerden birkaçını aklınızda tutmak olacaktır. Örneğin şarkıda “durma git” kelimeleri varsa, Google’da durma git şarkısı yazıp aratın maksimum 2 – 3 şarkıyı kontrol ettikten sonra aradığınız müziği bulacaksınız.

5. SoundHound

SoundHound

SoundHound uygulaması shazam’a benzer bir mantıkta çalışmaktadır. Bazı özellikleri ile Shazam uygulamasının önüne geçtiğini de söyleyebiliriz SoundHound uygulamasını öne çıkaran özelliği ise eller serbest modunun olmasıdır. Bu özellik sayesinde Ok Hound şeklinde komut vererek uygulamanın şarkıyı dinleyip hemen bulması için komut vermiş olursunuz. Bir diğer ekstra özelliği ise tıpkı Google Asistan gibi mırıldanarak şarkı bulma özelliği bu uygulamada da bulunmaktadır.

Bir cafede, otobüste, minibüste, sokakta duyduğunuz şarkının ya da müziğin kime ait olduğunu öğrenmek istiyorsanız hemen bu özellikleri kullanabilirsiniz. Eğer iPhone telefon kullanıyorsanız direkt program ya da uygulama indirmeye gerek kalmadan “hey siri çalan müziğin adı ne” diye sorarsanız siri kısa süre dinleyip şarkının adını sizin için bulacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir