Teknoloji

AMD ve Nvidia ekran kartı resetleme

AMD ve Nvidia ekran kartı resetleme vesıfırlama işlemi nasıl yapılır? Ekran kartı resetleme nereden yapılır? Rehber içeriğimizde ekran kartını nasıl resetleyebileceğinizi inceleyin.

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardaki grafik performansı ile alakalı sorunları çözmenin en etkili yollarına baktığımız zaman ekran kartını sıfırlama ilk sırada geliyor. Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızda AMD ve Nvidia benzeri ekran kartı seçenekleri kullanılabilir. Burada bahsi geçen resetleme yöntemleri, karşılaşılan görünüm bozukluğu ve ekran titremesi veya sistemdeki donma gibi problemleri kısa sürede gidermenizi sağlayabilir. Peki, AMD ve Nvidia ekran kartı resetleme nasıl yapılır? Ekran kartı nasıl resetlenir?

Ekran kartı sıfırlama işlemi için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz. Bu yöntemlerden hangisi sizin için uygunsa onu uygulayabilirsiniz.

AMD ve Nvidia ekran kartı resetleme nasıl yapılır?

AMD ve Nvidia ekran kartı resetleme

Windows bilgisayarınızda ekran kartını sıfırlamanın en basit ve hızlı yolu kısayol tuşlarıdır. Ekran kartını sıfırlamak için Win + Ctrl + Shift + B tuşlarına aynı anda basmalısınız. Bu tuşlara aynı anda basıldığında, sistem ekran kartınızı yeniden başlatır ve bir ses duyduktan sonra ekran kapanıp anında tekrar açılır. Sıfırlama yapılırken açık olan sekmeler veya programlar kapanmaz bilgisayarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

AMD ve Nvidia ekran kartı resetleme

Klavye kısayolu ile resetleme işlemi işe yaramadıysa Aygıt Yöneticisi üzerinden ekran kartı resetleme yapılabilir. Aygıt Yöneticisi’ne girmek için Başlat menüsüne sağ tıklayıp sonra Aygıt Yöneticisi‘ni seçin. Sonrasında “Görüntü bağdaştırıcıları” altındaki ekrandan ekran kartınıza sağ tıklayıp “Özellikler”i açın. “Sürücü” sekmesine giriş yapın, “Aygıtı devre dışı bırak” ve sonrasında “Aygıtı etkinleştir” seçeneklerini kullanıp ekran kartını resetleyin.

amd-nvidia-ekran-karti-resetleme-nasil-yapilir

Nvidia ya da AMD ekran kartı sıfırlama işlemi kontrol panellerini kullanabilirsiniz:

 • Nvidia ekran kartlarında:
  • Masaüstüne sağ tıklatın,
  • Nvidia Kontrol Paneli’ni (Nvidia Denetim Masası) açın,
  • “3D Ayarlarının Yönetilmesi”ne giriş yapın,
  • Genel Ayarlar bölümünde “Geri Yükle” düğmesine basın,
  • Değişikliklerin uygulanması için bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekir.
Nvidia ve AMD Kontrol Paneli ile ekran kartı
 • AMD ekran kartlarında:
  • Masaüstüne sağ tıklatın,
  • AMD Radeon Ayarları’na tıklayın,
  • Sağ üst kısımdaki dişli ayarlar sembolüne tıklayın,
  • Sistem bölümünden “Sıfırlama Gerçekleştir” seçeneğine basın,
  • İşlemi bitirmek için bilgisayarı yeniden başlatın.

Ekran kartınızı PowerShell kullanarak sıfırlamak için Başlat ekranında “PowerShell” yazıp arayın, sağ tıklatıp “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğini seçin ve aşağıdaki komutları sırası ile tek tek yazın:

 1. pnputil /enum-devices /class Display komutunu girip ekran kartı bilgilerini kontrol edin.
 2. Ekrana gelen bilgilerden Instance ID’yi kopyalayın.
 3. pnputil /restart-device [Instance ID] komutunu girip ekran kartınızı yeniden başlatabilirsiniz.
 4. Instance ID alanına kopyaladığınız ID’yi yazmanız gerekir.

“AMD ve Nvidia ekran kartı resetleme nasıl yapılır?” rehber içeriğimizde size ekran kartını nasıl sıfırlayacağınızı anlattık. Fakat en basit yöntem tuşlama ile yaptığınız yöntemdir. Bu yöntemi uygulayarak bilgisayarınızın ekran kartını resetleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir