Haber

Ev Sahibi Nereye Şikayet Edilir Telefon Numarası

Ev sahibi kiracı anlaşmazlıklarında kiracılar ev sahibini şikayet edebiliyor. Bilmeyenler için burada “kiraya fazla zam yapan ev sahibi nereye şikayet edilir?” Konusu hakkında detaylı açıklamalara yer vereceğiz. Vergi kaçıran ev sahibi nereye şikayet edilir konusu da çok fazla araştırıldığı için bu konuda da açıklamalar yapıyoruz.

Son dönemde en fazla aranan ve merak edilen konulardan biri olan ev sahibini nereye şikayet edebilirim konusu oldu. Ev sahibi ve kiracıların bazı hakları vardır. Ülkemizde son yıllarda ekonomik durumlardan dolayı orantılı şekilde bazı ev sahipleri kiraları arttırdı. Ancak bunun dışında çok yüksek fiyatta evini kiraya veren ev sahipleri olduğunu da söyleyebiliriz. Bu durumdan dolayı, hem ev sahiplerini hem de kiracıları koruyacak bazı düzenlemeler yapıldı. Bu sayede ev sahiplerinin haksız yaptırımlarının önüne geçilmesi hedeflenmiştir. Biz de bu içeriğimizde ev sahibi ile problem yaşayan kiracıların ne yapması gerektiğini anlattık.

Kiraya Fazla Zam Yapan Ev Sahibi Nereye Şikayet Edilir?

Son düzenlemelerin ardından ev sahipleri kira bedeline yapabileceği azami kira artışı 1 Temmuz 2023’e kadar maksimum %25 artış olacak şekilde sınırlandırıldı. Bu sınırlama sayesinde kiracılar Cimer ile yasal sınırdan daha fazla zam yapan ev sahiplerini şikayet edebiliyorlar. Yapılan bu düzenleme ile kiracıların mağduriyetini gidermek hedeflenmiştir.

Yapılan mevcut düzenlemeye uymayan ve %25’lik orandan daha fazla zam yapan ev sahibini yukarıda belirtmiş olduğumuz CİMER – T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi üzerinden şikayet edebilirsiniz. Çünkü ev sahibi mevcut düzenleme dışında fahiş fiyat belirterek yasalara uymamaktadır.

Ev Sahibi Nereye Şikayet Edilir?

Ev sahibi fazla zam yapan ya da huzursuzluk çıkaran kiracılar bu konuda şikayetçiler. Genelde ev sahibi ile yaşanan anlaşmazlıklar mahkeme yoluyla çözüme kavuşturulur. Fakat kiraya fazla zam yapan ev sahibini şikayet etmek için Cimer yöntemini de kullanabilirsiniz.

Mayıs 2022’de ev sahibi ve kiracı anlaşmazlıklarını minimuma indirmek için Ev Sahibi Şikayet Hattı kurulması planlanmıştı. Kiracısına sözleşme bitmeden evden çıkması için baskı yapan ya da haksız oranda zam yapan ev sahiplerini 189’u arayarak ya da Cimer veya e-devlet üzerinden ihbar formu doldurarak şikayet edebilecekler. Ancak, kira zamlarına getirilen sınırlamalar ve benzer uygulamalardan sonra bu proje yürürlüğe gelmeden durdurulmuştur.

Ancak ev sahibi ile yaşanan anlaşmazlıklarda usulsüzlük ev sahibindeyse bunu yine de yasal yollarla bildirebilirsiniz. Ev sahibinizi yaptığı usulsüz kira artışından dolayı şikayet edebilirsiniz. Ancak haklı bulunabilmeniz için bir kanıt yani delilinizin olması gerekir.

Ev Sahibi Şikayet Hattı Telefon Numarası

Vatandaşlar ev sahibi ile kira anlaşmazlıkları yaşaması halinde, yani belirlenmiş olan % 25’lik artıştan daha fazla artış yapan ev sahiplerini Cimer üzerinden şikayet edebilmektedir. Cimer ve Vimer gibi platformlardan şikayet edebileceğiniz gibi ev sahibi ile yaşamış olduğunuz problemleri bir avukata danışarak da yasal haklarınızı öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir