Haber

Evde Bakım Maaşı Neden Yatmadı? 2023 Ağustos

Evde bakım maaşı nedir nasıl alınır, evde bakım maaşı hangi gün yatar? Evde bakım maaşı neden yatmadı 2023? Evde bakıcı maaşı neten yatmadı gibi konular hakkında bütün bilgiler.

Evde bakım maaşı, engelli vatandaşların bakımını üstlenen kişilere verilmekte olan sosyal yardımdır. Bu içeriğimizde, evde bakım maaşı neden yatmadı sorusunu cevaplayıp konu hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacağız.

Evde bakım maaşı neden yatmadı, konusu belirlenmiş olan tarihte ilgili ücretin yatmaması sonucunda vatandaşlar tarafından sorgulanmaktadır. Evde bakım maaşı, evinde engelli bireylere bakan vatandaşların hesabına yatar. Hesabını kontrol ettiğinde bu paranın yatmadığını görenler ise bunun nedenini araştırırlar. Konumuza öncelikle evde bakım maaşı nedir ile başlayalım.

Evde Bakım Maaşı Nedir

Evde Bakım Maaşı Nedir?

Evde bakım maaşı, engelli vatandaşların bakımını üstlenmiş olan kişiye verilen bakım ücretidir. Bu yardım ile bakıma muhtaç olan engelli bireylerin bakımları ve ihtiyaçları giderilir. Evde bakım maaşı ülkemizin her ilinde verilmektedir.

Evde bakım maaşı nedir; Devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın verip takip ettiği ücrettir. Evde bakıma muhtaç olan, hasta, engelli ya da yaşlı vatandaşlar için her ay bakım ihtiyaçlarını karşılanması için ödeme yapılır.

Evde Bakım Maaşını Kimler Alır?

Evde bakım maaşı, ağır engelli raporu olan, hastalığı nedeniyle tuvalet, beslenme, giyinme, temizlik ve benzeri ihtiyaçlarını karşılayamayan vatandaşlara verilen bir sosyal yardımdır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından takip edilir ve ücretler yatırılır.

Evde bakım maaşı bağlandıktan sonra da dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Örneğin, kontrole gelindiğinde bakıcı olan kişinin evde bakıma muhtaç olan kişinin yanında olması gerekir. Aksi durumda bağlanan bu maaş iptal edilir. Buna ek olarak bakıma muhtaç kişinin vefatı durumunda da yine ilgili maaş kesilecektir.

Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatar?

Evde bakım maaşı yatma süresi, vatandaşlar tarafından araştırılan konulardan biri olmuştur. Evde bakım maaşı; her ayın 10’u ile 28’i arası yapılır. Evde bakım maaşınızın hangi tarihte hesabınıza yatacağı ile ilgili en doğru bilgiye bağlı olduğunuz il/ilçe SYDV vakıfları yetkililerinden sorgulayabilirsiniz.

Evde bakım maaşı hangi gün yatar: Evde bakım maaşı her ayın 10’u ile 28’i arasında yatmaktadır. Ne zaman yatacağına dair net bilgiyi yaşadığınız il/ilçe SYDV vakıfları yetkililerinden de öğrenebilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Neden Yatmadı?

Evde bakım maaşı her ayın 10’u ile 28’i arasında yatmaktadır. Neden yatmadığını belirlemek için başlangıçta nedenini öğrenmelisiniz. Eğer belirtmiş olduğumuz süre içerisinde bu maaş yatmadıysa, evde bakım maaşının yatmama nedenlerine bakmak gerekir.

Kayıt bulunamadı hatası: Her yeni ödeme ayı dönemine girildiği zaman e-devlet sisteminden “ödeme güncelleme döneminde evde bakım maaşı kayıt bulunamadı” hatası ile karşılaşılır. Bu hatanın nedeni yeni ayın ödeme bilgisinin güncellenmediğini ifade eder. Evde bakım maaşı, vatandaşların hesaplarına yatmaya başladığında bu hata genel olarak görünmez.

Yeni hesap tanımı: Evde bakım maaşı yeni açılan hesaba yatırılmış olabiliyor. Bankanızın internet bankacılığına giriş yapın. Oradan hesaplar bölümüne giriş yaparak yeni bir hesap açılıp açılmadığına ve bu maaşın yatıp yatmadığına da bakabilirsiniz.

Bu hatalar dışında, evde bakım maaşı yatmadıysa bu defa kesilme nedenlerine bakmak gerekir. Çünkü evde bakım maaşı kesilmiş olabilir.

Evde bakım maaşı kesilme sebeplerinin başında:

  • Hanede kişi başı düşen aylık gelir sınırının belirlenmiş rakam üzerine çıkması halinde.
  • Adres değişikliği yapılır fakat yetkililere bildirilmezse maaş kesilebilir.

Bu sebepler dışında az da görülen diğer bakım maaşı kesilme nedenleri ise:

  • Süreli engelli raporunun süresinde teslim edilmemesi ve yetkililere bildirilmemesi durumunda.
  • Engelli raporu yenileme yapılırken raporda “tam bağımlı” ibaresi kalkması halinde.
  • Engelli bakıma muhtaç olan kişinin bir kuruma (süresiz) bir şekilde gönderilmesi hallerinde.
  • Engelli kişinin vefat etmesi durumunda.
  • Yetkililerin ev ziyaretinde, engelli kişiye bakacak olan kişiyi evde bulmaması halinde bu maaş kesilebilir.

Evde bakım maaşının yatmaması halinde YDV yetkilisi ile irtibate geçerek bunun nedenini öğrenmeniz, hak kaybı yaşamamanız adına büyük önem taşımaktadır.

Evde bakım maaşı neden yatmadı? Konusu hakkında en güncel bilgilere bu yazımızda yer verdik. Fakat yine de aklınıza takılan sorular varsa bunları da yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir