Haber

Evde Kedi Beslemenin 10 Faydası

Kedi beslemek denince genelde negatif yönler akla ilk gelenlerdir. Fakat “evde kedi beslemenin faydaları nelerdir” diye araştıran binlerce kişi var. Eğer aileniz evde kedi beslemenize izin vermiyorsa, buradaki faydaları onlara da anlatabilirsiniz. Ayrıca yalnız yaşıyorsanız ve bir arkadaşa ihtiyacınız varsa kediler dostunuz olacaktır. Her şeyden önce evde bir canlının olması sizi güvende ve mutlu hissettirecektir. Fakat her kedi ırkının farklı karakteristik özelliği olduğunu da unutmamak gerekir. Bu nedenle, kendi ruh ve karakterinize en uygun kediyi sahiplenmeniz gerekir.

Kedi beslemenin faydaları nelerdir, sorusuna basitçe yanıt vermek gerekirse; o sizin dostunuz, arkadaşınız ve çocuğunuz gibi bir yer kaplayacaktır. Bu da yalnız yaşayanlar için büyük bir önem taşır. Ayrıca aileler de kedi sahiplenebilirler. Çocuklarınız sahiplendiğiniz kedi ile vakit geçirirken hem hayvan sevgisini öğrenecek hem de eğlenceli anlar yaşayacaktır. Eğer siz de evde kedi beslemeyi düşünüyorsanız ve bu konuda çekingenseniz bu yazı kesinlikle işinize çok yarayacak. Aynı zamanda, ailenize de buradaki faydaları sayarak bir kedi sahiplenmek için ikna etmeyi deneyebilirsiniz.

Evde Kedi Beslemenin Faydaları Nelerdir?

Evde kedi beslemek isteyenlerin öncelikle onunla vakit geçirmeyi ve sosyalleşmeyi göze alması gerekir. Çünkü her ne kadar bir hayvan da olsa, onun da ilgiye ve sevgiye ihtiyacı olduğunu unutmayın. Eğer daha sonrasında sokağa bırakmayı düşünüyorsanız işin başından kedi sahiplenmekten vazgeçin. Ayrıca, eğer ailenizle yaşıyorsanız ve ailenizin evine kedi almayı düşünüyorsanız diğer bireylerin de fikrini almanız ve gerekirse ikna etmeniz gerektiğini de unutmayın.

Evde kedi beslemek genel olarak kolay ve eğlencelidir. Eğer sahipleneceğiniz kedi yavru ya da çok gençse kısa sürede size ve ailenize alışacaktır. Kediler temiz ve eğlenceli hayvanlardır. Ayrıca sürekli bir şekilde de ilgiye gereksinim duymuyorlar. Bu açıkladıklarımız şeyler, kedilerin favori evcil hayvan olma nedenlerindendir. Kedi sahiplenme konusunda kararsız kaldıysanız, ‘evde kedi beslemenin faydalarını’ beraber incelemeye başlayalım.

1. Temizlik

Kediler her ne kadar hayvan olsa da, köpek ve benzeri hayvanlara göre daha temizdir. Örneğin, evde köpek beslerken köpeğe tuvalet eğitimi vermek gerekir. Fakat kediler için bir kap içerisine kedi kumu bırakmanız yeterli olacaktır. İçgüdüsel olarak kediler, kedi kumuna kakalarını yaparlar ve üstünü kaparlar. Bu da yapılan dışkının evde ağır ve aşırı bir koku oluşturmasını engeller.

Ayrıca kediler kendi tüy bakımlarına da dikkat ederler. Patilerini ve kirli gördükleri tüylerini yalayarak temizlerler. Kediler temizlik bakımından büyük ölçüde kendi ihtiyaçlarını karşıladıklarından dolayı evcil hayvan olarak sıklıkla tercih ediliyor diyebiliriz. Kedi kumunu kabına bırakın ve sadece pire ve kene gibi durumlara karşı önleminizi alın. Gerisini kediniz halledecektir.

2. Eğlenceli ve Sevgi Dolu

Kediler ürkek ve bağımsız hayvanlar olsa da oldukça sevgi dolu ve eğlenceli hayvanlardır. Sahibine alıştıktan sonra onla oyunlar oynar ve sevgisini belli eder. İnternette sıkça sahibini korkutmaya çalışarak oyun oynayan kedi videolarına denk gelmişsinizdir. Kediler şımartılmayı da oldukça seviyor. Genelde yavru kedilerle yoğun bir bağ kurmak mümkün. Çünkü o sizi ailesi olarak görecektir.

3. Tuvalet İhtiyacını Kendi Karşılar

Evde kedi beslemenin faydaları nelerdir sorusuna verilebilecek en iyi yanıt bu olabilir. Çünkü kediler, tuvalet gereksinimlerini kendileri karşılayabiliyor. Kediniz için bir kedi tuvaleti oluşturmanız yeterli olacaktır. Günlük olarak, kedi kumundaki dışkıları bir aparatla temizleyerek koku oluşmasını da engelleyebilirsiniz. Ayrıca belirli periyotlarla kedi kumunu da değişirseniz o evde koku olmadığından, kedi beslendiği dahi anlaşılmayacaktır.

4. Küçük Alanlarda da Yaşayabilirler

Kediler küçük alanlara da uyum sağlayan hayvanlardır. Eğer eviniz küçükse ve kedi sahiplenme konusunda tereddüt yaşıyorsanız buna hiç gerek yok. Diğer hayvanlarda olduğu gibi kediler de belirli yerlerde vakit geçirmeye bayılırlar. Bu pencere pervazı ya da kanepeniz olabilir. Ekstradan bir alana gerek kalmadan kedinizle sosyalleşebilirsiniz.

5. Sessiz Dostlardır

Yavru kediler, yetişkinlik evresine doğru biraz huysuz ve yaramaz olabiliyor. Fakat yetişkinliğe ulaştıklarında oldukça sessiz ve uysallaşırlar. Bu nedenle apartmanda yaşayanlar için uygun dostlardır. Kediler uyku konusunda oldukça miskindirler ve çokça uyurlar. Onlar için bir yatak alabilir ya da evdeki havlu, minder ya da battaniye ile uyuyacağı alanı oluşturabilirsiniz. Eğer kedi sahiplenmek istiyorum fakat çok miyavlar diye korkuyorum diyorsanız bu konuda içiniz rahat olsun.

6. Stresi ve Bunalımı Engeller

Eğer kendinizi yalnız hissediyor ve bu nedenle stresliyseniz kesinlikle kedi sahiplenmelisiniz. Onlar sizin arkadaşınız hatta bir süre sonrasında evladınız kadar seveceğiniz canlılardır. Yavru bir kedi sahiplendiğinizde adeta bir bebek gibi özenle yetiştirmeniz gerektiğinden onunla bir bağ kurmanız da kolaylaşacaktır. Evcil bir kedi ile vakit geçirerek, sağlığınızı ve stresli ruh halinizi iyileştirin.

7. Bakımı Kolay

Eğer haftada birkaç gün eve gidemeyecek olursanız kedinizi düşünmenize gerek yok. Kedinizin ihtiyacı olan mama, su ve oyuncak gibi gereksinimlerini evde ulaşabileceği bir noktaya koymanız yeterlidir. Kediler köpekler gibi mamalarının tamamını bitirmezler, ihtiyaç duydukları kadarını yerler. Örneğin, iki gün farklı bir yere gitmeniz gerekirse, mama kaplarına yeterince kuru mama ve suyunu eklemeniz yeterli olacaktır.

8. İnsanlarla İyi Anlaşırlar

Gençlerde olduğu gibi çocuklar ve yaşlılar da kedilere bayılırlar. Kediler hem yaşlılar hem de çocuklarla iyi anlaşırlar. Eve yeni biri geldiğinde, kedinizin bir süre onu süzüp ardından yanına yanaştığını gözlemleyebilirsiniz. Bu da onların ne kadar sosyal canlılar olduğunun açık ve net kanıtlarından biridir.

9. Huzur Verir

Kediler resmen terapi hayvanlarıdır. Terapistlerin bazıları da hastalarına kedi sahiplenmesini önermektedir. Daha çok yalnız yaşayan insanlar bunalıma girmeye ve stres yapmaya meyillidir. Bu yalnızlığı gidermek ve bir dost edinmek için bir kedi sahiplenebilirsiniz.

10. İyi Bir Arkadaş

Dertlerinizi koşulsuz ve şartsız dinleyecek iyi bir arkadaştır. Mutsuz olduğunuz anlarda bunu hisseder ve size destek olmak için hemen yanınıza gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir