Haber

Fotoğraftaki Yazıyı Kopyalama Programsız

Bazen fotoğraflarda oldukça güzel özlü sözler olabiliyor. Bazen de ödev yaparken yazıya çevirmemiz gerekebiliyor. Bu durumda “fotoğraftaki yazıyı kopyalama” işlemini bilmeniz gerekir. Daha öncesinde bu yöntemi hiç uygulamayanlar için burada nasıl yapılır anlatıyoruz. Bu yöntem sayesinde herhangi bir resimdeki yazıyı kopyalayabileceksiniz.

Fotoğraftaki yazıyı kopyalama için çeşitli uygulamalar bulunduğu gibi uygulama kullanmadan da yapılabilir. Bu sayede ek bir uygulama ya da program kullanmanıza gerek kalmadan fotoğraftaki yazıyı kopyalanabilir hale getirmesidir. Google Lens kullanarak bunu yapmak oldukça basittir. Google Lens Chrome uygulamasına adapte edilmiş ve tarayıcı üzerinden kullanılabilen bir özelliktir. Eğer cep telefonunuzda veya bilgisayarınızda Chrome tarayıcısı yüklüyse yapmanız gerekenler oldukça basit.

Aşağıda anlatmış olduğumuz adımları sırası ile uygulayarak herhangi bir görseldeki yazıyı kopyalayabilirsiniz. Eğer cihazınızda Google Chrome yüklü değilse işe bu uygulamayı yüklemekle başlayın.

Fotoğraftaki Yazıyı Kopyalama Nasıl Yapılır?

  • İçinde yazı olan görüntüye gelin.
  • Görüntünün üstüne sağ tıklayın.
  • “Resmi Google ile ara” seçeneğini seçin.
  • Ardından sağ kısımda bir kutucuk açılacaktır burada yazının olduğu kısmı seçin.
  • Ardından “Metin” butonuna dokunun.
  • Altındaki “Tüm metni seç” butonuna tıklayın.
  • Görselin üstünde olan “Kopyala” seçeneğine tıklayın.

Fotoğraftaki tüm yazıyı ya da bir kısmını kopyalayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey ise görsel üzerindeki seçim kutucuğunu ayarlamak olacaktır. Nasıl yapıldığını görsel olarak aşağıda anlattık. Aşağıdaki adımları uygulayarak yapabilirsiniz.

1. Üzerinde Yazı Olan Fotoğrafı Açın

Üzerinde Yazı Olan Fotoğrafı Açın

Örneğin biz bu internet sitesinin logosundaki yazıyı kopyalayabilmek için logoya sağ tıkladık ve çıkan seçeneklerden Resmi Google ile Ara seçeneğine dokunduk.

2. Fotoğraftaki Metni Seçin

 Fotoğraftaki Metni Seçin
Fotoğraftaki Metni Seçin

Başlangıç aşamasında üst kısımdaki Metin seçeneğine dokunun. Dokunduktan sonra bir kısmını seçecekseniz elinizle boyutlandırın. Tamamını seçmek istiyorsanız Tüm metni seç butonuna tıklayın.

Bu butona dokunduğunuzda seçili olan bütün metin seçilir. Ardından kopyalama seçeneğine dokunmalısınız. Kopyaladığınız metni herhangi bir alana yapıştırarak kullanabilirsiniz.

3. Fotoğraftaki Yazıları Kopyalama

Google Lens penceresi açıldığında “Metin” butonuna tıklatın. Sonra “Tüm metni seç” butonunu seçerek görüntüdeki bütün sözcüklerin seçilmesini sağlamalısınız.

Bunu yaptığınızda fotoğrafın üstünde “Kopyala” seçeneği belirir. Bu seçeneğe dokunarak fotoğraftaki tüm metni tek dokunuşta kopyalayabilirsiniz.

Bazen anlamlı sözler, bazen ödev bazen de farklı bir alıntıyı fotoğraf üstüne yazabiliyorlar. Ancak biz bu yazıyı fotoğraftan direkt olarak kopyalayamıyoruz. Bildiğiniz gibi medya dosyasından direkt olarak yazıyı kopyalamak mümkün değil. Ancak Google Lens kullanarak fotoğraftaki yazıları kopyalayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir