Genel

Füme Rengi Ne Demek?

Füme hangi renk? Renkler hayatımızda çok dikkat etmesek de büyük öneme sahiptir. Bir kıyafet alırken dahi rengine göre seçim yapıyoruz. Evinde füme rengi duvar boyası kullanmak isteyenler bu rengi araştırıyorlar.

Füme, grinin duman renginde olan tonundaki renktir. Füme rengi, tarif edilirken halk dilinde genelde duman rengi olarak tarif edilir. Koyu gri bir tonu vardır. Evlerde moda ve dekorasyona önem verenler sıkça bu renkle karşılaşırlar. Evinde, odasında koyu renkleri seçenlerin ilk tercihlerinden biridir. Ancak füme renk tonları da vardır.

Füme’nin farklı bir anlamı da vardır. Füme tekniği, tütsü dumanı kullanılarak kurutulmuş (balık eti, hindi eti, tavuk eti vb) anlamında da kullanılabilir. Füme yapılırken odun ve odun talaşı kullanılarak çıkan duman içinde bekletilip duman aroması sindirilen alabalık, somon, uskumru gibi balıklara da uygulanmaktadır.

Füme Rengi Duvar Boyasıyla Boyanmış Duvarlar

Füme rengi duvar boyası kullanılan odaların çok şık göründüğünü söylersek yanılmış olmayız herhalde. Aşağıda birkaç tane örnek görsel yayınladık.

Füme Rengi Duvar Boyası

Füme rengine boyanmış oturma odasında koltuk seçimi ile oldukça şık bir görünüm oluşmuş. Odam karanlık olur gibi düşünceleri olanlar bu görseli inceleyebilirler.

Füme Rengi Boya

Füme renk duvar boyası kullanılarak boyanmış bu odada da yine gri tonlarına yakın koltuklar tercih edilmiş. Beyaz renklerin de uyumlu olduğu füme rengi odanızı daha şık gösterecek.

Bir diğer odamız ise beyaz televizyon ünitesi ile daha şık bir görüntüye ulaşmış durumda. Koltuk seçiminde de uyumlu koltuklar ve mobilyalar seçerseniz odanızın baştan sona tamamen değiştiğini siz de fark edeceksiniz.

Füme rengi, kıyafetlerde, duvar boyalarında, çizimlerde, logolarda ve daha birçok farklı alanda sık tercih edilen renklerden biridir.

Füme Renk Kodu

Füme rengi için, hex renk kodu #757a80camgöbeği-mavisi‘nin bir tonu olarak karşımıza çıkmaktadır. RGB renk kodu olarak kullanacak olursanız: #757a80; 45.88% kırmızı, 47.84% yeşil ve 50.2% maviden elde edilmektedir. Bu renk kodunu logo tasarım, boya rengi ve daha bir çok alanda kullanabilirsiniz.

Füme Hangi Renklerden Oluşur?

Ana renklerin karışımı ile ara renkler elde edilir. Füme rengini de elde etmek için iki farklı rengi birbirine karıştırmak gerekir. Siyah ve beyaz renkleri birbirine karıştırılarak füme rengi elde edileceği gibi. Kırmızı, yeşil ve mavi renkleri karıştırılarak da füme yani duman grisi rengini elde edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir