Genel

GSS Kapsam Dışı Ne Demek?

SGK sorgulaması yapanların bazıları GSS kapsam dışı uyarısı ile karşılaşabiliyor. E-devletten sorgulama yapan vatandaşlar bu sonuca ulaştığında “GSS kapsam dışı ne demek” sorusunun yanıtını aramaktadır. Genel Sağlık Sigortası bütün Türk vatandaşlarını kapsamayan bir sistemdir. Bu sistem dahilinde eğer Sosyal Güvenlik Kurumundan herhangi bir provizyon almayanlar sistemde kapsam dışı olarak görünmektedir. Bu yazımızda kapsam dışının ne anlama geldiğini açıklıyor olacağız.

GSS (Genel Sağlık Sigortası), vatandaşların hastanede sağlık hizmetinden faydalanması için çıkarılmış olan bir sistemdir. Genel sağlık sigortası ile ilgili en sık sorulan sorulardan biri de kapsam dışı nedir oldu. Bu konuları yazımızda başlıklar halinde ayırarak açıklıyor olacağız.

Genel Sağlık Sigortası Nedir?

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile birlikte hizmete giren genel sağlık sigortası,  tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının muayene ve tedavi hizmetinden faydalanmasına olanak sağlamaktadır.

Genel sağlık sigortasının en önemli yanı ise çalışmayan ve sağlık sigortası olmayan vatandaşların da sağlık hizmetinden faydalanmasına yarıyor oluşudur. Fakat genel sağlık sigortasından faydalanabilmek için çalışmayan vatandaşların dışardan ödeme yapması gerekmektedir.

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

GSS başvurunuzu kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Hizmetler ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma birimlerinden yapabilirsiniz. Ayrıca, e-Devlet üzerinden de başvuru yapılabilmektedir. Genel sağlık sigortası başvurusu yapabilmek için;

 • İlk olarak nüfusa kayıtlı olduğunuz yerin muhtarlığından GSS başvuru formunu temin edin.
 • Ardından GSS başvuru formunu kendi bilgilerinizle eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız. 
 • Başvuru formuna bilgilerinizi girdikten sonra, T.C. kimlik fotokopisi ve ikametgah belgesi ile beraber Vergi Dairesine gitmelisiniz.
 • Sonrasında GSS formunu vergi dairesinde onaylatmalı ve ardından evraklarla Kaymakamlığa teslim etmeniz gerekiyor.
 • GSS sistemine kayıt olunduğunda SGK ile anlaşmalı olan bankalara ya da PTT şubelerine aylık prim ödemesi yapıp sağlık sigortasından faydalanabilirsiniz.

Tescil Kapsamı Kapsam Dışı Ne Demek?

SGK Müstehaklık sorgulama sayfasından sayfasında sorgulama yaptığınızda GSS Kapsamı bölümünde
“GSS Kapsam Dışı” yazıyorsa bunun farklı nedenleri olabilir. Özetle, kapsam dışı Genel Sağlık Sigortası kapsamı dışında olduğunuzu ifade eder. Aşağıda bunun nedenlerini ve çözüm yollarını açıkladık.

Gss Kapsam Dışında Kalanlar

 • İkamet adresi Türkiye olmayanlar.
 • Hükümlü ve tutuklular.
 • Yabancı bir ülkeden sağlık yardımı alan kişiler.
 • Er, erbaşlar ve yedek subay okulu öğrencileri.
 • Anayasa Mahkemesi üyeleri ve emeklileri ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler.
 • Banka sandığı ve bazı odalarda çalışanlar.
 • Dışişleri Bakanlığı’nda sözleşmeli çalışan ve bulunduğu ülkede ikamet izni olanlar.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre genel sağlık sigortası kapsamında olmayan kişiler yukarıda listelenmiştir. Eğer mevcut durumunuz yukarıda yer alıyorsa muhtemelen siz de GSS faydalanamazsınız.

Ülkedeki vatandaşların sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için 1 Ocak 2012 yılında yapılan değişiklik ile genel sağlık sigortası yapılması her bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı için zorunlu hale gelmiştir. GSS kaydı olmayanlar sağlık hizmetlerinden faydalanamazlar.

Genel sağlık sigortası 18 yaşını doldurmuş olan vatandaşlar için zorunludur. Ancak henüz 18 yaşına girmemiş olanlar, bu zorunluluk kapsamında yer almaz. Yükümlülük ailelerine aittir. 18 yaşından küçük olanlar anne ve babalarının sigortasından faydalanırlar. Çalışanların primlerini ödeme zorunluluğu ise çalıştığı kuruma veya iş verene aittir. Bu nedenle çalışan vatandaşların sigortasının iş veren tarafından ödenmesi zorunludur. Ancak, kendi adına çalışan yani dükkan sahibi olan veya kendi işini yapan vatandaşların sigorta ödemesini de yine kendilerinin yapması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir