Haber

Günde Kaç Litre Su İçilmeli

Bir İnsan Günde Kaç Litre Su İçmeli

Günde kaç litre su içilmeli? Bir insan günde kaç litre su içmeli sorusu merak konusudur. Gün içerisinde farklı içecekler ile vücudumuzun gereksinimi olan su ihtiyacını karşılıyoruz. Tabii ki sadece içeceklerle değil, çeşitli meyve ve sebzelerle de günlük su gereksiniminin bir kısmını karşılarız. Peki Doktorlar günde kaç litre su içilmesi gerektiğini öneriyor?

İnsan vücudunun büyük ölçüde su içerdiğini biliyor muydunuz? Doğal olarak bu su dengesini koruyabilmek için gün içerisinde belirli miktarlarda su tüketilmesi gerekir. Su tüketilmemesi halinde insan vücudunda gözle görülür değişikliklere rastlanır. Bu nedenle insanların vücut ağırlıklarına ve bulunmuş olduğu ortama göre belirli miktarlarda su tüketmesi gerekmektedir. Peki, ortalama bir insan günde kaç litre su içmelidir?

Bir İnsan Günde Kaç Litre Su İçmeli?

Ortalama bir insan yaklaşık olarak gün içerisinde 2.5 LT ile 3 Litre arasında su tüketmelidir. Çok az su tüketen insanlarda iştahsızlık ve baş ağrısı gözlemlenebilir. Kilo vermek için ve yine sporcular daha iri bir hacme sahip olmak için normal insanlara göre çok daha fazla su tüketirler.

Su İçmek Aklıma Gelmiyor Ne Yapmalıyım?

Gün içerisinde su içmek aklınıza gelmiyorsa yapmanız gereken ilk şey uyanır uyanmaz güne bir bardak su ile başlamak. Aynı zamanda yemek yerken kola ve benzeri içecekler tüketmek yerine su tüketmeniz vücudunuza daha faydalı olacaktır. Bir kaç gün bu düzende ilerlerseniz su tüketimine alışacaksınızdır.

Su tüketimi oldukça faydalıdır ancak çok fazla su tüketmek de vücudunuza zarar vereceğinden dolayı orantıyı iyi tutmak faydalı olacaktır.

Zayıflamak İçin Günde Kaç Litre Su İçilmeli

Zayıflamak için günde kaç litre su içilmeli? Zayıflamak için insanlar su diyeti de uyguluyorlar. Hatta zayıflayabilmek için çoğu insan su tüketimini de arttırmaktadır. Peki zayıflamak için günde kaç litre su içilmelidir?

Zayıflamak için su tüketimini doktorunuzdan ya da diyetisyeninizden öğrenmenizi öneririz. Çünkü hemen hemen her insanın vücut ağırlığı eşit olmadığından ve sağlığını olumsuz etkileyebileceğinden dolayı doktor tavsiyesi göz önünde bulundurulmalıdır.

Günde Kaç Litre Su İçmeliyim?

Sağlıklı yetişkin bir bireyin kilo başına her gün 35 ml su içmesi gerekiyor. Bilimsel araştırmalar sonucunda sağlıklı insanların kilosu başına 35 ml su içmesi gerekmektedir. Buna göre 50 kilogram olan bir kişinin 1,7 litre, 60 kilo ağırlığındaki bir kişinin ise 2,1 litre, 70 kilogram olanların 2,4 litre ve 80 kg olan birinin gün içerisinde 2,8 litre su tüketmesi gerekmektedir.

Çok fazla su tüketilmesi de yeteri kadar su içmemek kadar zararlıdır. Önerilen günlük miktar, böbreklerinizin ve kalbinizin kaldırabileceği miktardaki su oranıdır. Ancak su tüketimi beslenme, bulunulan şart ve koşullar, iklim ve sıcaklığa göre farklılık göstermektedir.

Yaşça büyük olan insanlar daha az susarlar. Genelde daha az su tüketirler. İdeal olarak, hayatınızı tehlikeye atmaması için günlük 1,5 litrelik su tüketilmesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir