Teknoloji

Huawei Nfc Açma, Nfc Nedir?

Nfc özelliği bir süredir hayatımızı kolaylaştıran teknolojilerden biridir. Burada verdiğimiz Huawei Nfc açma bilgisi işinize çok yarayacak. Bu bilgiler ile Huawei marka telefon kullananlar da bu özellikten faydalanabilirler. Nfc özelliği ile anında ödemeler, dosya aktarımı ve bilgi aktarımları yapılabilir. Günümüz teknolojisinde bütün telefon üreticileri bu özelliği telefon modellerine ekliyorlar. Bu durum neticesinde Huawei cep telefonu kullanıcıları da telefonlarında bu özelliğin olup olmadığını araştırıyorlar. Huawei P20 Lite nfc nerede gibi sorular da çok sık sorulduğu için burada bütün soruları yanıtladık.

NFC Nedir?

NFC veya “Near Field Communication”, “Yakın Alan İletişimi” anlamına gelir. İki farklı cihazın birbirine bağlanması, bilgi alışverişi ve dosya transferine yarayan yeni bir teknolojidir. Bu özelliği kullanabilmek için her iki cihazın da Nfc özelliğinin olması gerekir. İletişim çift yönlü olarak çalışır ve cihazların temassız bir şekilde P2P bağlantısı kurmasına olanak sağlamaktadır. Herhangi bir doğrulama yapılmasına gerek kalmadan NFC özelliği olan iki farklı cihaz birbirine 4 santimetreye kadar yakınlaştırılır. Ardından istenilen veri aktarımı saniyeler içinde gerçekleşir. Veriler yalnızca dokunarak ya da çok yakın tutulup aktarılabilir.

Huawei NFC’li Telefonlar

 • HUAWEI P20 Pro
 • HUAWEI P30 lite
 • HUAWEI P30
 • HUAWEI P30 Pro
 • HUAWEI Mate 20 Pro
 • HUAWEI P10 Plus
 • HUAWEI Mate 10 Pro
 • PORSCHE DESIGN HUAWEI Mate 10

Yukarıdaki telefonlar gibi bir çok Huawei marka cep telefonu NFC özelliğini taşımaktadır. Bu özelliğe sahip olan cep telefonunuz ile NFC özelliği olan farklı bir cihaz arasında veri aktarımı yapılabilir. Aynı zamanda yeni çipli kimlik kartlarımız da NFC özelliği ile çeşitli sistemlere tanımlanabiliyor.

Huawei Nfc Açma

 • Huawei telefonunuzu açın.
 • Ayarlar uygulamasına girin.
 • Cihaz bağlantısı öğesini seçin.
 • Açılan sayfadan NFC ile Huawei Beam özelliklerini aktif edin.
 • Kapatmak için tekrardan aynı yolu izleyebilirsiniz.

NFC özelliğini kullanabilmek için aktif etmek gerekir. Android ya da ios cihazlar için aktif olmayan NFC özelliği kullanılamamaktadır. Bu özelliği aktif ettikten sonra fotoğraf, video, dosya, veri ve daha fazlasını saniyeler içinde gönderebilirsiniz.

Huawei cep telefonunuzdan Nfc etkinleştirmek için yapmanız gereken bazı işlemler vardır. Yapılması gereken işlem ise ayarlar menüsüne girmek. Sonrasında cihaz bağlantısı kısmına giriş yapmalısınız. Cihaz bağlantısı kısmından da NFC ile Huawei Beam özelliklerini aktif etmek gerekiyor. Bu adımları sırasıyla yaptıktan sonra NFC ile dosya gönderebilir ve alabilirsiniz.

Huawei Nfc Kapatma Nasıl Yapılır?

 • Huawei NFC kapatmak için Ayarlara girin.
 • Cihaz bağlantısı seçeneğine dokunun.
 • Açılan ekrandan NFC ile Huawei Beam özelliklerini kapatın.
 • Bu özellikleri kapattığınızda NFC özelliği de kullanılamaz.

Bazı kullanıcılar NFC özelliğini kullandıktan hemen sonra kapatmak isteyebilirler. Bu durumda yine NFC aktifleştirme adımlarında olduğu gibi aynı menüye girip aktif ettikleri uygulamaları pasif hale getirmelidir. Cihaz bağlantısı menüsünden NFC ve Huawei Beam seçeneklerini kapattığınızda bu özellik de devre dışı olur.

Huawei Mate 10 Lite Nfc Var Mı?

Huawei mate 10 lite nfc var mı sorusu da sık sorulardan biridir. Bu telefonu satın alacak olanlar ya da hali hazırda kullananlar NFC özelliğinin olup olmadığını da merak ediyor Huawei Mate 10 Lite model cep telefonlarında da NFC özelliği bulunmaktadır. Yukarıda bahsedilen etkinleştirme adımlarını takip ederek Huawei nfc açma işlemini gerçekleştirebilirler.

Diğer Huawei markaların özelliği destekleyip desteklemediğini görmek için NFC özellikli telefonlar haberini ziyaret edebilirsiniz.

Huawei Nfc Nasıl Kullanılır?

Yukarıda bahsedilen adımları izleyerek Huawei Nfc açma işlemini gerçekleştirin. Daha sonrasında dosya göndermek için buradaki işlemleri yapabilirsiniz. Göndermek istediğiniz dosyayı seçin ve Paylaş > Huawei Beam seçeneğine basın. Telefonun kilidini ve ekranınızı açık tutun. İki cihazı en az 4 cm kadar birbirine yaklaştırın. Bağlantı kurulduğu zaman, gönderici olan telefon sesli komut istemi verir ve paylaşım ekranı küçülür. Seçilen dosyayı göndermeye başlayabilmek için gönderen cihazın ekranına dokunmanız gerekir.

NFC ile dosya alma: Ayarlar uygulamasına girin, Cihaz bağlantısı öğesini seçin ve NFC ile Huawei Beam özelliğini aktifleştirin. Cihaz kilidi ve ekranını açık tutun. NFC ile aktarım yapılacak olan cihazları birbirine yakın tutun. Bağlantı kurulduğu zaman, gönderen cihaz sesli uyarı verir. Komut durulduktan sonra, dosya aktarımının sonlanmasını bekleyin. Alacağınız dosya varsayılan olarak Dosyalar içinde bulunan Beam klasörüne kayıt olur.

NFC bölümünde Oku ve yaz/P2P özelliğini aktif etme seçeneği varsa bunun da aktif etmeniz gerekir. Özellik GSM operatörüne göre farklılık gösterebilir.

Huawei NFC Nerede?

 • Ayarlar bölümüne gidin.
 • Cihaz bağlantısı öğesini açın.
 • Açılan sayfadan NFC ile Huawei Beam özellikleri ile açılabilir.

Huawei cep telefonlarında NFC aynı menü içerisinde yer almaktadır. Bazı kullanıcılar Huawei P20 Lite nfc nerede gibi sorulara yanıt aradığından dolayı bu başlık altında cevaplıyoruz. Cihaz bağlantısı öğesinden NFC aktifleştirme ve kapalı hale getirmek için ayarlar yapılabilir.

Sosyal medyada, teknoloji forumlarında ve Youtube gibi platformlarda Huawei Nfc açma gibi yöntemleri görmüş olabilirsiniz. Ancak genel anlamda karmaşık anlatıldığı için insanların kafası karışabiliyor. Eniyisor.com’a gelen sorulardan biri olan Huawei Nfc nasıl açılır konusuna burada detaylı şekilde cevap verdik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir