Genel

IP sorgulama – Site ip sorgulama

Ip sorgulama nasıl yapılır? Buraya giriş yaptığınız anda alt kısımdaki ekranda kullandığınız iP adresini görürsünüz. Eğer bir internet sitesinin iP adresini öğrenmek istiyorsanız “Site IP Sorgulama” kısmına ilgili internet sitesinin adını yazıp “Sorgula” butonuna dokunmanız yeterli olacaktır.

Ip Adresi Nedir?

IP adresi (Internet Protocol address), bir ağa bağlı cihazların birbirlerini tanımlamak ve iletişim kurmak için kullandığı her cihazın kendine özgü numarasıdır. IP adresleri, internet veya yerel ağlardaki cihazları tanımlamak için kullanılmaktadır. IP adresleri iki ana versiyona sahiptir bunlar: IPv4 ve IPv6.

IPv4

IPv4 adresleri 32 bitten oluşur ve dört adet 8-bitlik sayıdan (0 ile 255 arasında) oluşmaktadır. Bu sayılar noktalarla ayrılmaktadır. Örnek bir IPv4 adresi: 192.168.1.1 ip adresi gösterilebilir.

IPv6

IPv6 adresleri 128 bitten oluşur. Bu da daha geniş bir adresleme kapasitesine sahip olduğunu gösterir. Bu sayede, daha fazla cihaz internete bağlanabilir. IPv6 adresleri sekiz grup dört haneli hexadecimal sayılardan oluşmaktadır. Harf ve sayılardan oluşur. Ayrıca iki nokta üst üste (:) ile ayrılır. Örnek bir IPv6 adresi: 2001:0db8:85a3:0000:0000:8a2e:0370:7334.

IP Adresi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ip sorgulama işlemini direkt bu sayfaya giriş yaptığınızda otomatik yapmış olursunuz. Yani cep telefonu ip sorgulama veya bilgisayarınızın iP sorgulama işlemini bu sayfaya girdiğinizde “IP Adresiniz” alanından inceleyebilirsiniz.

Yani giriş yaptığınız cihaz için otomatik olarak sorgulama yapmış olursunuz. Fakat, bazen internet sitelerinin de iP adresini sorgulamamız gerekebiliyor. Bu gibi durumlarda ise aşağıdaki başlıkta anlatılanları sırasıyla uygulayın.

Site IP Adresi Sorgulama

Herhangi bir internet sitesinin IP adresini sorgulamak istiyorsanız üst kısımdaki aracı kullanabilirsiniz. Bu araçta bulunan “internet sitesini girin” yazan alana IP adresini sorgulamak istediğiniz internet sitesinin adını yazın. Sorgula butonuna dokunduğunuzda yazdığınız internet sitesinin IP adresini inceleyebilirsiniz.

Site ip bulma işlemi için sitemizde bulunan “Site IP Adresi Sorgulama” sayfamızı kullanıp istediğiniz herhangi bir internet sitesinin ip adresini sorgulayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir