Teknoloji

iPhone 13 Su Geçirir Mi? Pro, Pro Max Suya Dayanıklı Mı?

iPhone 13 suya dayanıklı mı? iPhone 13 Pro Max su geçirir mi? iPhone 13 Pro su geçirmez mi? iPhone 13 serisinin suya dayanıklılığını bu rehberden inceleyin.

iPhone 13, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max suya dayanıklı mı sorusuna yanıt arıyorsanız bu rehber çok işnize yarayacak. Bu cihazı kullananların daha çok yaz aylarında denize giderken araştırdığı konu, iPhone 13 su geçirir mi sorusudur. Suya dayanıklılık, iPhone 13 modellerin üzerine su, çay, gazlı içecekler ve meyve suyu dökülmesi hatta yağmur yağması sonucunda ıslandığında da araştırılıyor. Bu konuya yanıt vermek gerekirse evet, iPhone 13 modeller suya dayanıklı cihazlardır. Ancak suya dayanıklılık durumu da belirli limitlere dayalıdır. Teknolojiyle yakından ilgilenenler, suya dayanıklı cihazları IP68 sertifikalı olduğunu bilirler. iPhone 13 modelleri de IP68 sertifikasına sahip. iPhone 13 mini kullanıcısı da azımsanmayacak kadar fazla olduğundan bu cihazın da suya dayanıklılığını burada ele alıyor olacağız.

iPhone dünya çapında olduğu gibi, ülkemizde de sevilerek kullanılan cep telefonu markalarından biridir. iPhone 13 modellerini kullananların merak ettiği konulardan biri ise bu cihazın suya dayanıklı olup olmadığı diyebiliriz. IEC 60529 standardına göre IP68 derecesi almış olan iPhone 13 cep telefonu modelleri suya dayanıklı cep telefonları kategorisinde yerini almıştır. iPhone için, sıvı sıçramasına, suya ve toza karşı dayankıklılık kontrolleri laboratuvar koşullarına test ediliyor. Hadi beraber iPhone 13 su geçirir mi, suya dayanıklı mı konularını inceleyelim.

iPhone 13 Su Geçirir Mi?

iPhone 13 su geçirmez mi; iPhone 7 modellerinden itibaren teknolojisini geliştirerek suya dayanıklı cihazlar üretmiştir. Bu bağlamda IEC 60529 standardına göre IP68 derecesi almış olan iPhone 13 modeller 30 dakikaya kadar maksimum 6 metre derinlikteki suya dayanıklıdır.

iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max, iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone SE (2. nesil), iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone XS, iPhone XS Max ve iPhone XR gazlı içecekler, kahve, çay ve meyve suyu gibi sık tüketilen sıvıların kaza sonucu dökülmesine de dayanıklı cihazlardır.

iPhone 13 suya dayanıklı telefonlar:

  • iPhone 13 
  • iPhone 13 mini
  • iPhone 13 Pro
  • iPhone 13 Pro Max

iPhone 13 Mini Suya Dayanıklı Mı?

iPhone 13 Mini IEC 60529 standardına göre IP68 derecesine ulaşmış ve suya dayanıklı bir telefondur. Bu telefon 6 metrelik derinlikte 30 dakika civarında dayanıyor. Ancak siz yine de çok uzun süreler telefonu suda bekletmemeye dikkat edin. Havuzda ya da denizde su altında fotoğraf ve video çektirmeyi severler bu cihazı kullanabilirler. iPhone 13 Mini suya dayanıklı iPhone cep telefonu modelleri arasında yerini almıştır. Farklı bir model olan iPhone 11 su geçirmez mi başlığını da okumayı unutmayın.

iPhone 13 Pro Su Geçirmez Mi?

İphone 13 Pro cep telefonu su geçirmez cep telefonudur. Diğer iPhone 13 modellerinde olduğu üzere IEC 60529 standardına göre IP68 puanına ulaşmış ve suya dayanıklılığı kanıtlanmıştır. Sağanak yağmur, terleme, su, meyve suyu ya da gazlı içecekleri üzerine döktüğünüzde sakin olun ve cihazı sadece kurulayın. Ardından cihaz hoparlör ızgarasındaki su da kurutulup temizlendiğinde, cihaz stabil bir şekilde çalışmaya devam edecektir.

iPhone 13 Pro Max Su Geçirir Mi?

iPhone 13 Pro Max su geçirmez mi; Evet, iPhone 13 Pro Max IEC 60529 standardına göre IP68 derecesi aldı. 30 dakika boyunca 6 metreye kadar derinlikte dayanacaktır. Cihazın bazı test videolarında, daha uzun süre ve daha derin noktalarda da test edilmiştir. Çoğu test videosunda 6 metreden derin sularda 30 dakikadan fazla bekletilmiş ve cihazın yine de çalıştığı gözlemlenmiş.

Youtube gibi Video platformlarından da iPhone 13 Pro Max su testi videolarını inceleyebilirsiniz. Ayrıca bizler de, su testi hakkında daha fazla bilgi edinebilmeniz adına yukarıda su testi videosu paylaştık. Ek hatırlatmada bulunacak olursak, iPhone modeller su ile temas ettiğinde hoparlör ızgarasına su dolduğundan bir süre ses kısık gelebilir. Bu gibi durumlarda, panik yapmadan cihazı kurutun ve bir süre sonrasında cihazın sesinin geri geldiğini göreceksiniz. iPhone 13 su geçirme konusu hakkında merak ettikleriniz yorum alanından bizlere sorabilirsiniz.

IEC 60529 Standardı Ne Demek?

Dış etkenlere karşı koruma derecesi anlamına gelmektedir. İngilizce açılımı, “ingress protection rating” (ya da kısaca “IP koruma derecesi”) denmektedir. İçinde elektrik bileşenleri olan bir cihazın çeşitli nesnelere, suya, toza ve istenmeyen durumlara karşı dayanıklılığını ölçer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir