Teknoloji

iPhone 80’den sonra şarj olmuyor

Sıkça araştırılan cep telefonu sorunlarından biri de: “iPhone 80’den sonra şarj olmuyor” problemi, iPhone 8 Plus, iPhone 11, iPhone 12 hatta iPhone 15 Pro Max kullanıcılarının karşılaştığı problemlerden biridir. Aslına bakacak olursak bu tam anlamıyla bir problem sayılmaz. Telefonunuzun pil sağlığını korumak ve şarj süresini daha verimli kullanmak için çeşitli olgulara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunlardan biri de şarj alışkanlığıdır. Şarj alışkanlığınıza dikkat ederek iPhone cep telefonunuzun batarya ömrünü uzatabiliyorsunuz. Öyle ki, iPhone pil sağlığını koruyabilmek için “İyileştirilmiş Pil Şarjı” özelliğini de bütün iPhone modellerine dahil etmiş durumda.

iPhone %80’den sonra şarj olmuyor, sorununu çözmek için neler yapmanız gerektiğini burada anlatıyoruz. Bu sayede telefonunuz daha hızlı şarj olacak.

iPhone iyileştirilmiş pil şarjı nedir?

Apple, iPhone kullanıcılarının Pil ömrünü uzatmak için İyileştirilmiş Pil sağlığı özelliğini getirmiştir. iPhone, pilin eskime hızını yavaşlatmak adına günlük şarj etme rutininizi öğrenir, bu sayede telefonunuzu kullanmaya ihtiyacınız olana kadar %80 oranını geçince şarj etmeyi durdurur.

Böylece, çok fazla şarja takılan telefonların pil ömrü uzatılmış olur. Zira her eşyada olduğu gibi kullandıkça eskime durumu cep telefonu parçalarında da vardır. Yani telefonu ne kadar fazla şarj ederseniz cihazın bataryasının verimliliği de o kadar azalacak. iPhone buna önlem olarak iyileştirilmiş pil sağlığı özelliğini aktif etmenizi istiyor.

iPhone 80’den sonra şarj olmuyor çözümü

iPhone telefonum %80’den sonra şarj olmuyor sorusunu hem arkadaşlarımızdan hem de eniyisor.com olarak buradan bizlere sıkça geldi. Aşağıdaki listede iPhone yüzde 80’den sonra şarj olmuyor çözümü:

  • iPhone telefonunuzdan ayarlara girin.
  • Ekranı aşağı kaydırıp Pil menüsüne girin.
  • Pil ekranına girdikten sonra Pil Sağlığı ve Şarj Etme ayarına girin.
  • Buradan İyileştirilmiş Pil Şarjı seçeneğinin yanındaki kutu açıksa kapalı konuma getirin.

Eğer pil ömrünün daha uzun süreli olmasını istiyorsanız İyileştirilmiş Pil Şarjı seçeneğinin yanındaki kutuyu aktif hale getirin. Bütün iPhone modellerinde %80 şarj problemi bu şekilde giderilmektedir. Fakat şunu da hatırlatmak isteriz bu bir hata değil, iPhone tarafından pil sağlığını korumak için uygulanan bir ayardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir