Teknoloji

iPhone Night Shift Nedir? Ne Demek?

iPhone Night Shift nedir, ne işe yarar, kullanılmalı mıdır? iPhone cihazınızda bulunan Night Shift ile ilgili sorularınıza yanıt arıyorsanız bu rehberi inceleyin.

iPhone Night Shift nedir birçok Apple kullanıcısının kafasını karıştırmaktadır. Night Shift, gözlerinizin rahatsız olmaması için ekrandaki renk tonlarını daha sıcak renklere çevirir. Bu sayede, telefon ya da bilgisayar ekranına bakanlar daha az göz yorgunluğu yaşar. Aynı zamanda, uzun süre telefon ekranına bakmaktan dolayı ortaya çıkan baş ağrılarını da önler. Night Shift, bulunduğunuz yerde gün batımının ne zaman olacağını anlamak için cihazınızın saatini kullanır. Bu özelliği belirli saatler arasında aktif edebiliyorsunuz. Sonrasında, gün batımıyla beraber ekranınızın renklerini otomatik bir şekilde sıcak renklere çevirir. Sabah olduğunda, ekran ışığını normale çevirir.

Bu rehberimizde “iPhone Night Shift ne demek” konusunu araştıranlar için bütün soruları yanıtlıyor olacağız. iOS 9.3 ile gelen yeni özelliklerden biri olan Night Shift’i kullandınız mı? İlk defa Apple marka cep telefonu, tablet ya da laptop kullananlar bu özelliği daha yeni keşfediyor ya da hiç kullanmamış olabiliyorlar. Ancak Apple bu özellik sayesinde göz yorgunluğunu büyük ölçüde engelliyor. Bu nedenle, akıllı telefonunuzda kesinlikle aktif hale getirmeniz gereken özelliklerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Night shift aktif hale getirildiğinde, akşam saatlerinde ekran daha sıcak renklerde görünür. Sıcak renklerde görünen ekran daha az göz yorar ve baş ağrısı olmasını da önler. Hadi birlikte iPhone Night Shift nedir, ne demek ve kullanılmalı mı sorularının yanıtlarını inceleyelin.

Night Shift ne demek

iPhone Night Shift Nedir?

Night Shift; iPhone ya da iPad cihazlarda ekranı akşam dolduğunda daha sarı tonlara çevirir. Bu sayede gece karanlığında gözleriniz parlak beyaz ışığa göre daha az yorulacaktır. Ayrıca ekrandaki ışıklardan olan mavi ışığı da önleyerek uykumuzu kaçırmasını engeller. Akşam saatlerinde telefon ekranına çok fazla bakanların kesinlikle etkinleştirmesi gereken özelliklerden biridir. Ekranda yeterli seviyede beyaz ışık verilebilmesi için mavi ışığa da gereksinim duyulur. Bu mavi ışık da uyku kaçırdığından dolayı, akşam saatlerinde uzun süre telefon ekranına maruz kalanların gece uyurken sorun yaşadığını görebilirsiniz. iPhone telefonlarınızdan bu özelliği aktif hale getirip kullanmaya başlayın.

Özellik, akıllı telefon kullanıcılarının gözlerinin yorulmaması ve gözlerinin bozulmaması için geliştirilen bir özelliktir. Uzun süre mavi, beyaz ışık yoğunluğunun olduğu ekrana bakıldığında gözlerde sulanma olur. Ancak Night Shift ile daha sıcak tonlardan olan sarı ton kullanılır. Bu da gözlerin çok daha az yorulmasını sağlar. Night Shift özelliği, akşam saatlerinde aktif olurken sabah saatlerinde otomatik olarak kapanır.

Night Shift Ne Demek?

Night Shift, gözlerin çok fazla yorulmaması için ekran renklerini otomatik olarak sıcak renk tonları ile değiştirir. Night Shift özelliğini isterseniz sürekli aktif kullanabilir, isterseniz de gece saatlerinde aktif olacak şekilde saat ayarlaması yapabilirsiniz. Uzun süre telefon ekranına maruz kalıyorsanız, gözlerinizin yorulduğunu, ıslandığını ve baş ağrısı yaptığını fark etmişsinizdir. Bu gibi durumların önüne geçebilmek için iPhone cep telefonunuzdan Night Shift ayarını etkinleştirin.

Night Shift özelliği aktif edildiği zaman ekrandaki mavi renkleri kısarak, daha sarı tonlara sahip bir görüntü verir, ve bu sayede gözlerimizi daha az yoruyor, ve göz sağlığımızı da daha az etkiliyor.

Night Shift Nasıl Aktif Edilir?

iPhone Night Shift özelliğini aktif hale getirebilmek için aşağıdaki yöntemleri uygulamanız gerekiyor. Ayrıca isterseniz sürekli aktif olarak, isterseniz de belirli saat aralığında otomatik olarak aktif hale gelecek şekilde arayabilirsiniz. iPhone Night Shift açma adımları:

 • iPhone 8 ve önceki modellerde, cihaz tuş kilidini açın ve ana ekranda aşağıdan yukarıya doğru kaydırın.
 • Açılan ekrandan parlaklığa basılı tutun.
 • Yeni bir ekran açılacak, burada Night Shift butonuna dokunun.
 • Night Shift’e dokunduğunuzda özellik aktif hale gelecektir. Aktif olunca, Night Shift Açık yazısını göreceksiniz.

Diğer iPhone Modelleri İçin:

 • Telefon Ayarlar uygulamasına girin.
 • Aşağı kaydırın, Ekran ve Parlaklık menüsüne girin.
 • Ekranı aşağı kaydırıp Night Shift seçeneğini aktif edin.

Night Shift Hangi Cihazlarda Var?

 • Night Shift özelliği iPhone 5s ve sonrasında çıkan cep telefonlarında.
 • iPad Pro’da, iPad (5. nesil) ve sonraki modellerde.
 • iPad Air ya da sonraki modellerinde.
 • iPad mini 2 veya sonraki modellerinde ve iPod touch (6. nesil) ve sonraki modellerde bulunmaktadır.

Bahsettiğimiz özelliği cihazınızdan aktif hale getirerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Özellik sürekli olarak aktif tutulabileceği gibi, ayarlayacağınız saatlerde de otomatik olarak aktif hale gelebiliyor. Daha çok akşam saatlerinde kullanmanız gereken faydalı bir özelliktir.

Night Shift Kapatma

iPhone telefonunuzdan özelliği kapalı konuma getirmek için, iPhone > Ayarlar > Ekran ve Parlaklık > Night Shift bölümünden özelliği kapatabilirsiniz. Açma ve kapatma işlemleri aynı ekrandan yapılmaktadır. Eğer telefon ekranına bakınca gözleriniz kısa sürede yoruluyorsa, özelliği aktif tutabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir