Haber

İstanbulkart Başvuru

İstanbul kart satın almak için belirli metro ve tramvay istasyonları ve turistik yerler gibi yerlerden alınabilir. İstanbul kart satış noktalarından birine giderek istanbulkart alınabilir. Peki, internetten İstanbulkart başvuru nereden yapılır? İnternetten öğrenci akbili başvurusu yapmak isteyenler için bu yazımızda nasıl yapıldığını anlatıyor olacağız. İlk defa başvuru yapacak olanlar burada bahsedilen adımları gerçekleştirip, İstanbulkart başvurusunda bulunabilirler.

İstanbulkart başvuru, İstanbul’da yaşayan ve toplu taşımayı kullananlar için olmazsa olmazlardan biri haline gelmiştir. Tek kullanımlık kartlar çok daha pahalı olduğundan dolayı, kendinize ait doldurulabilir kart çıkarmak çok daha avantajlıdır. İstanbulkart satış noktalarından alabileceğiniz gibi, isterseniz internetten de başvuru yapabilirsiniz. İnternetten başvuru yaparken kişisel bilgilerinizi eksiksiz ve doğru şekilde yazmaya dikkat edin.

İstanbulkart giriş ekranı

İstanbulkart Nedir?

İstanbulkart toplu taşımada sıkça kullanılan ve çok işe yarayan bir karttır. İstanbulkart BELBİM A.Ş. tarafından 2007 yılında uygulamaya geçmiştir. “İstanbulkart” içerisinde 28 farklı uygulamayı bulabileceğiniz şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede farklı alanlarda da ödemeler yapabiliyorsunuz. İstanbulkart’ın toplu toplu taşımalarda bilet almadan ulaşım sağlayabildiğimiz gibi, anlaşmalı noktalarda ödeme aracı olarak da kullanılabilmektedir.

Bu sayede önceden yükleme yaptığınız kartı, dijital paraya çevirip toplu taşımalarda kullanabilirsiniz. Bu dönüşüm ile İstanbulkart, anlaşmalı noktalarda alışveriş yapabilir, restoran ve kafelerde de hesap ödeyebilirsiniz. İnternetten “İstanbulkart başvurusu” için aşağıdaki başlıkta anlatılanları yapın.

İstanbulkart Başvuru

 • İstanbulkart başvuru sayfasına giriş yapın. (Bu sayfadan İstanbul kart başvurusu, TL/abonman yükleme gibi işlerinizi yapabilirsiniz.)
 • Giriş yaptıktan sonra Giriş Yap sayfasına gelip telefon numaranızı yazın.
 • Telefon numaranızı yazıp Devam Et butonuna dokunursanız size 6 haneli bir doğrulama kodu gönderilir.
 • Telefonuna gelen doğrulama kodunu ilgili ekrana yaz.
 • Sonrasında İstanbul kart başvuru adımlarını tamamla.
 • İstanbulkartınız başvuru işlemini bittiğinde, belirlemiş olduğunuz adrese gönderilecektir.

İstanbulkart satın alma işleminizi anlaşmalı yerlerden de yapabilirsiniz. Kart başvurunuzu yaptığınızda ilgili İstanbulkart bilgilerinize göre tanımlanır. Daha sonrasında mobil uygulama üzerinden ya da yükleme noktalarından istanbulkart bakiye yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İstanbulkart Yükleme Nasıl Yapılır?

İstanbulkart bakiye yükleme işlemini İstanbulkart – Dijital Kartım mobil uygulamasından ya da banka hesabınızdan yapabilirsiniz. Ayrıca, belirli gişelerde de yükleme noktaları bulunmaktadır. Bu noktalardan da İstanbulkartınıza bakiye yükleyebilirsiniz. Nasıl yapılacağını bilmiyorsanız aşağıdaki İstanbulkart yükleme adımlarını takip edin;

 • İstanbulkart mobil uygulamasını telefonunuza indirin.
 • Uygulamayı indirdikten sonra bilgilerinizi girerek hesabınıza girin.
 • Hesaba giriş yapıldığında, bakiye yükleme seçeneğini göreceksiniz buraya girin.
 • Banka kartı ya da kredi kartı bilgilerinizi yazıp, yükleme yapacağınız limiti yazarak yükleme yapın.
 • Yükleme gerçekleştiğinde mobil uygulamadan ne kadar bakiyeniz olduğunu sorgulayabilirsiniz.

Banka Hesabından İstanbulkart Para Yükleme

İstanbulkartınıza mobil banka uygulamanızdan da para yükleyebilirsiniz. Mobil bankacılık uygulamanıza şifrenizle giriş yapın. Ardından aşağıdaki adımları takip edin:

 • Mobil bankacılığa giriş yaparak, Hesaplar ve Kartlar’da “Tümü” seçeneğine girin.
 • Kartlarım sekmesine gelin, en alt kısımdaki “İstanbulkartımı eklemek istiyorum.” seçeneğine basın.
 • İstanbulkart’ınızın üstündeki QR kodu kameraya okutun, kartı telefona dokundurarak kartı tanımlayın.
 • Kartınızı banka hesabınıza ekledikten sonra “Bakiye Yükle” seçeneğine dokunarak istediğiniz kadar yükleme yapabilirsiniz.

İstanbulkart Öğrenci Başvurusu

Öğrencilerin uylaşım kartlarına kolayca kavuşabilmeleri için, Öğrenci İstanbulkart başvurusu kolaylaştırıldı. İstanbulkart öğrenci başvuruları artık online olarak yapılabilecek. Kartlar, kayıt bittikten sonra ev veya okul adreslerine gönderiliyor. İsteyenler, İstanbul kart Başvuru Merkezlerinden de Öğrenci İstanbulkartlarını teslim alabilecek.

Başvuru yapmak için öğrenciler İstanbulkart öğrenci başvuru sayfasına giriş yaparak, birkaç adımda kart başvurusunda bulunabilecek. İstanbulkart elinize ulaşana kadar, kartınızı İstanbulkart Mobil uygulamasından QR yöntemiyle de kullanabileceksiniz.

İstanbulkart Nerelerde Geçerli?

İstanbulkart nasıl alınır konusu kadar nerelerde geçerli olduğu da vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. İstanbulkart toplu taşımada kullanabileceği gibi zincir marketler, anlaşmalı kafe ve restoranlar, ve iş bankası gibi çeşitli alanlarda kullanılabilir.

 • Marketler: A101, BİM, CarrefourSA, Migros, ŞOK Marketler’de İstanbulkart ile ödeme, yükleme ve istanbulkart satın alma işlemlerinizi yapabilirsiniz.
 • Kültürel: Madamme Tussauds, SeaLife, Legoland, Miniatürk, Panoroma 1453 gibi alanlarda da ödeme yapmak için kullanılabilir.
 • Kafe – Restoran: BELTUR, İstanbul Kitapçısı Kafeleri, İBB Sosyal Tesislerinde ödeme yapmak için kullanabilirsiniz.
 • Multinet’in geçtiği kafeler, restoranlar ve marketlerde de geçerlidir: (Burger King, Mc Donalds, Arby’s, Popeyes, Usta Dönerci, Usta Pideci, Hacıoğlu, Pelit, Sbarro, Krispy Kreme, Happy Center) marketlerinde istanbulkartı kullanabilirsiniz.
 • İş Bankası: İş Bankası POS cihazların olduğu akaryakıt, şehirlerarası ulaşım, perakende mağazacılık (Kâmil Koç, Mudo, Civil, Opet, Petrol Ofisi, Shell) ve Maximum Mobil’deki ‘Gördüm Aldım’ çarşısı gibi alanlarda ödeme yapmak amacıyla İstanbulkart bakiyenizi kullanabilirsiniz.
 • Online Alışveriş: Getir, İş Bankası Maximum Mobil ‘Gördüm Aldım’  gibi alışveriş platformlarında kullanılabilir.
 • Otopark: İSPARK otoparklarında otopark ücretini ödemek için kullanabilirsiniz.
 • Otomatlar: Matik Otomat, Renova Otomatlarında İstnanbulkart kullanılabilmektedir.

İstanbulkart Güncelleme

İstanbulkart güncelleme işlemi için; Kart, biletmatik’in kart okuma alanına yerleştirilir ve yeni bir uyarı gelene kadar bekletilir. İndirimli kartlar için; İndirimli kartlarda vizeleme yapmak için kartın içinde en az 13 TL bakiye olması gerekir. Biletmatik ekranında “güncellemeyi kabul ediyor musunuz?” uyarısı çıktığında onay seçeneğine basın. Oyan tuşuna bastıktan sonra 10 saniye boyunca bekleyin ve kartı alın.

İett Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

İett kart başvurusu için; İstanbulkart Mobil uygulamasından ya da bireysel.istanbulkart.istanbul adresinden başvuru yapılabilir. Başvurunuzun neticesinde, kısa sürede sonuçlanır ve kart başvuru yaparken verdiğiniz adrese gönderilir.

www.istanbulkart.istanbul Başvuru

www.istanbulkart.istanbul adresinden; İstanbul kart başvurusu, bakiye yükleme, bakiye sorgulama gibi işlemlerinizi yapabiliyorsunuz. Yine, www.istanbulkart.istanbul internet adresinden öğrenci kart başvurularında da bulunulabiliyor. Tek kullanımlık kartlar daha pahalı olduğundan. İstanbul’da toplu taşım araçlarını kullanabilmek için, uygun fiyata yolculuklar yapmak için, istanbulkart çıkarmanızı öneririz.

Bireysel İstanbulkart Başvurusu Nereden Yapılır?

Bireysel olarak İstanbulkart başvurusunda bulunacak olursanız; bireysel.istanbulkart.istanbul adresine giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra telefon numaranızı yazın, telefonunuza gelen 6 haneli kodu ilgili ekrana yazarak giriş yapın. Giriş işlemi tamamlandığında, bireysel kart başvurunuzu da yapabilirsiniz. Ayrıca yine ilgili ekrandan, bakiye yükleme ve sorgulama işlemleri de yapılabilir. Bu işlemi İstanbulkart Mobil uygulamasından da gerçekleştirebilirsiniz.

İstanbulkart Mobil Uygulaması Nereden İndirilir?

İstanbulkart mobil uygulamasını telefonunuza indirerek çok daha rahat kullanabilirsiniz. Android, iPhone ve Huawei cihazlar için ayrı ayrı uygulaması geliştirilmiştir. Aşağıdaki tablodan cihaz işletim türünüze göre mobil uygulamayı indirebilirsiniz.

İşletim Sistemiİndirme Bağlantıları
Androidİstanbulkart – Dijital Kartım
iOs – iPhoneİstanbulkart – Dijital Kartım
Huaweiİstanbulkart – Dijital Kartım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir