Haber

Karga Yavrusu Nasıl Beslenir, Saksağan Ne Yer?

Karga yavruları yaz ayının gelmesi ile birlikte ilk uçuşlarını denerler. Sonucunda ise genelde yuvadan düşmüş bir karga yavrusu ile sonuçlanır. Bu haberimizde yuvasından düşmüş olan karga yavrusu nasıl beslenir konusuna değineceğiz. Bu sayede bahçesinde, yolda ya da parkta karga yavrusu bulanlar için rehber niteliğinde bir içerik oluşturmayı planlıyoruz.

Karga yavrusu ne yer, sorusu ilk akla gelen sorudur. Ancak başlangıç aşamasında yiyeceği şeyleri değil de hayvanın su ihtiyacını gidermeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Bunu yaparken de oldukça dikkatli olmalısınız. Çünkü kargalar yavrularını öyle kolay kolay bırakan hayvanlar değildir. Akıllı olduklarını söylemiştik. Karga yavrusuna su verirken ya da beslerken ona zarar vermediğinizi annesinin de görmesini sağlayın. Bu sayede yukarıdan gelecek saldırıları da engellemiş olursunuz. Hadi konumuza geçelim.

yavru karga nasıl beslenir

Karga Yavrusu Nasıl Beslenir?

Kargalar mart başı gibi yumurtlama dönemine girerken yuva yapmaya başlarlar. Eğer hazır bir yuva varsa burada da gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra yeni yuva olarak kullanırlar. Kuluçka süresi yaklaşık 17-18 gün olan kargalar, yumurtadan çıktıktan sonra 32 veya 36’ncı günde yavrular uçmaya başlar.

Öncelikle karga yavrusu bulduğunuzda onun uçup uçamadığını kontrol edin. Eğer uçabilecek durumdaysa ve kısa mesafeler uçup konuyorsa hiç dokunmanıza gerek yok. Bir süre sonrasında kanatları tam anlamıyla güçlenip uçacaktır. Ancak uçamayan bir karga yavrusu görürseniz aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  • Karga yavrusunun karnını doyurmak için öncelikle veteriner hekimden veya bir kuş uzmanından yardım almanızı öneririz. Uzmanlar, yavrunun sağlık durumunu değerlendirdikten sonra uygun besleme yöntemleri konusunda size bilgi verebilir.
  • Eğer yavru karga henüz tüysüz ise, veteriner hekim tarafından önerilmiş olan bir kuş maması ya da özel bir formül ile beslenmesi gerekir. Bu ürünü veterinerden temin edebilirsiniz.
  • Ancak daha büyük boylarda bir karga bulduysanız başlangıç aşamasında kendi güvenliğinizi sağladığınızdan emin olduktan sonra su vererek beslemeye başlayabilirsiniz.
  • Ardından veteriner tarafından önerilen kuş yemini kargaya verebilirsiniz.
  • Yavru karga beslenmesinde yüksek proteinli yiyecekler tercih edilmelidir. Uzmanlar, kuş maması, böcekler, çiğ et (örneğin, küçük parçalara doğranmış tavuk veya kıyma) gibi yiyeceklerin uygun olabileceğini belirtmektedir. Ancak bu yavruluktan çıkış aşamasındaki kargalar için geçerlidir.
  • Ayrıca yavru kargayı 2 – 3 saat arasında bir beslemeniz gerektiğini de unutmayın.

Yavru Saksağan Ne Yer?

yavru saksağan ne yer

Yuvayı yapan saksağanlar 1 haftaya yakın sürede yuvayı 5 – 6 adet yumurta ile doldururlar. En az 3, en fazla 10 yumurta olduğu gözlemlenmiştir. Kuluçka süresi ise 21-22 gün arasındadır. Bu süre dolduktan sonra yavru saksağanlar yumurtadan çıkmaya başlar. Bazı yavrular yumurtadan çıktıktan kısa bir süre sonra bazıları ise uçma dönemine doğru yuvadan düşebiliyorlar.

Yavru saksağan bulduktan sonra da yine profesyonel bir kuş uzmanından ya da veteriner hekimden yardım almanız gerekir. Zira kuşun kaç haftalık olduğunu bilemediğimiz için net bir şey söylemek mümkün değil. Veteriner hekime danıştıktan sonra uygun gördüğü kuş mamasını belirttiği şekilde uygularsanız hayvan sağlıklı bir şekilde büyümeye devam edecektir.

Saksağan yavruları genelde anne ve babalarının getirdiği böcek ve diğer gıdalar ile beslenir. Fakat yuvadan düştüğü için bu mümkün olmayacağından dolayı beslenmesini üstlendiyseniz veteriner hekimden ya da kuş uzmanlarından destek alabilirsiniz.

Yavruluk döneminde çok sık aralıklarla beslenmesi gereken saksağanların diyetinde büyüklüğüne göre, küçük parçalara bölünmüş tavuk ve kıyma gibi besinler de verilebilir. Fakat yeni doğmuş ve tüysüz bir durumdaysa veterinere danışıp uygun mama ile beslemeniz büyük bir önem taşır. Aksi halde hayvan yeterince beslenemediği ya da yanlış beslendiği için ölebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir