Genel

Kediler Ne Yer? 10 Farklı Besin (Yoğurt Yer Mi?)

Kediler ne yer, kedi sahipleri tarafından araştırılmaya başlanan konulardan biri oldu. Kediler sahiplerinin yediklerine oldukça ilgili hayvanlardır. Buna ek olarak evde mama bittikten sonra kedi aç kalmasın diye farklı gıdalar verilebiliyor. Bir kedi sahiplendikten sonra kedi ne yer sorusu muhtemelen aklınıza gelecek ilk sorulardan olacak. Proteinden, karbonhidrata kadar her şeyi içeren farklı yiyecekleri yemeyi seven kediler için özel olarak mamalar da bulunmaktadır. Fakat kedilerin enerjilerini ve sağlık durumunu arttırmak için farklı gıdalar tüketmesi de gerekir. Fakat bu, kedilerin sebze, meyve ya da tahıl gibi ürünleri yiyemeyeceği anlamına gelmiyor. Kedilerin yemek konusunda meraklı oldukları herkes tarafından bilinir. Sokak kedileri genel olarak çöplerdeki yemek artıkları ile beslense de ev kedilerinin beslenme diyeti farklıdır. Sokak kedileri ne yer konusu da hayvan severler tarafından son zamanlarda fazlaca araştırılıyor. Bu içeriğimizde ev kedileri ne yer, sokak kedileri ne yer gibi sorulara yanıt veriyor olacağız.

Hayvanların beslenmesi, basit görünse de dikkat edilmesi gereken bir diyet uygulanmalıdır. Öyle ki ister ev kedisi ister sokak kedisi için yetersiz beslenme hayvanın hastalanmasına ya da ölmesi gibi durumlara yol açabilir. Aşırı ve sağlıksız beslenen kedilerde ise obezite görülebilir.

Kediler Yoğurt Yer Mi?

kediler yoğurt yer mi

Yoğurt insanlar için olduğu gibi kediler için de önemli bir besin kaynağıdır. Kedilerin kemik güçlendirmesi için olmazsa olmaz kalsiyum kaynaklarından biri yoğurttur. Aşırıya kaçmayacak şekilde kediniz için yoğurt da verebilirsiniz. Yoğurt verirken de az yağlı ve kaymaksız yoğurt tercih edilebilir. İçerisine biraz ekmek ilave edip mama kabına koyun ve kedinizin iştahla yemesini izleyin.

Yoğurt kediler için zararlı mı konusu da sıkça araştırılıyor. Fakat, çok fazla verilmediği sürece yoğurt kedilerin kemik gelişimi için önemli besin kaynaklarından biridir.

Kediler Yumurta Yer Mi?

kediler yumurta yer mi

Proteiin açısından en zengin gıdalardan biri de yumurtadır. Kedilerin sevdiği sağlıklı yiyeceklerden biri de haşlanmış yumurtadır. Kediniz için çok fazla olmamak kaydıyla haşlanmış yumurta verebilirsiniz. Kediler haşlanmış yumurtayı sever. Fakat dikkat etmeniz gereken en önemli husus ise çiğ yumurta vermemek! Çiğ yumurtada bulunan bakteriler kedinizin sindirim sistemini olumsuz yönde etkileyebilir ve hastalanmasına neden olabilir.

Kediler Peynir Yer Mi?

kediler peynir yer mi

Peynir kediler için tartışılan bir konu olsa da az miktarda bir nevi tadımlık olarak verilebilir. Eğer kediniz için peynir verecekseniz yağsız ve tuzsuz peynir tercih etmeniz gerekir.

Kediler Tatlı Yer Mi?

Kediler Tatlı Yer Mi

Her şeyin fazlasının zararlı olduğunu biliyoruz. Köpeklerde olduğu gibi kedilere de tatlı vermek, göz sağlığı açısından bazı zararları vardır. Bu nedenle mümkün olduğu kadar şekerli besinleri kedinizden uzak tutmaya özen gösterin. Kediler yemek konusunda çok meraklı hayvanlar olduğu için ne yerseniz yiyin gelip burnunu sokacaktır. Fakat şekerli gıdalar vermemeye kesinlikle özen göstermelisiniz.

Kediler Ne Yer? 10 Farklı Besin

1. Ciğer

Kedilerin en sevdiği yemeklerden biri olan ciğer onların sağlıklı bir şekilde gelişmesi açısından önemlidir. Ciğer içindeki A vitamini kedi için gelişim aşamasında sağlıklı büyümesine yardımcı olur. Tabii ciğeri pişmiş bir şekilde vermeniz gerekir. Haftada bir defa pişmiş ciğer onun için lezzetli bir öğün olmakla birlikte gelişimini de olumlu yönde etkileyecektir.

2. Laktozsuz Süt

Süt kalsiyum olarak zengin gıda ürünlerinden biri olduğundan kediler için kemik gelişiminde faydalı olacaktır. Ancak laktoz içeriği hazımsızlığa sebebiyet verebildiğinden dolayı yavru kediler için fazla süt verilmesi sorun oluşturabilir. Sütü vermeden önceiçerisinde bir miktar su ilave edip kıvamını seyreltmeyi unutmayın.

3. Makarna

Kedi beslenmesinde ilk aşamada öncelik besleyici özelliği olan gıdalar tercih etmek olmalıdır. Ancak, her zaman et, balık ya da kedi maması gibi ürünleri vermek bazen mümkün olmayabiliyor. Bu durumda makarna kediniz için pratik bir mama olacaktır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise çok fazla makarna vermemek! Eğer çok fazla verilirse aşırı karbonhidrat alımından dolayı kedi kilo alabilir. Yemeklerden fazla kalan makarnayı çöpe atmak yerine kedinizin beslenmesi için bir öğün verebilirsiniz. Fakat her öğün makarna vermek kedide obeziteye yol açabilir.

4. Kıyma

Kediler genel itibariyle etçil hayvanlardır. Kıyma da içerdiği protein değeri ile kediler için güzel bir besin kaynağı olacaktır. Fakat yine dikkat edilmesi gereken husus kıymanın pişirilmiş olmasıdır. Eğer çiğ kıyma verirseniz sindirimi daha zor olacağından hayvan hastalanabilir ve sindirim problemleri yaşayabilir. Kediniz için bir öğün az miktarda pişmiş kıyma verebilirsiniz.

5. Pişmiş Kılçıksız Balık

Balık vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Kediler için de tüketilecek gıdalardan biridir. Fakat önemli olan şey ise balığın kılçıklarının olmaması ve pişmiş bir şekilde vermeniz gerektiğidir. Daha çok az yağlı balıkları tercih ederek kedinizin sağlıklı ve lezzetli bir öğün yemesini sağlayabilirsiniz.

6. Haşlanmış Sebze veya Meyve

Kediler sebze yemeklerini de sever. Tabii ki sadece sokak kedileri değil evcil kediler de haşlanmış sebze ya da meyve yemeklerini yiyebilir. Daha çok patates, yeşil fasulye, havuç, bezelye, kabak ve brokoli gibi sebzeleri pişirip verebilirsiniz. Bu sebzeler hem vitamin bakımından oldukça zengin hem de tok tutma özelliği sayesinde kedinizi uzun bir süre tok tutacaktır. Sebzeleri kızartmadan sadece haşlayarak vermeniz gerekir. Ayrıca yemek hazırlar gibi içerisine baharat ya da tuz eklemeyin. Çekirdekli meyveler tercih etmemeye özen gösterin. Salatalık, muz, çilek gibi besinleri de tercih edebilirsiniz.

7. Ton Balığı

Omega 3 kaynağı ton balığı insanlar için olduğu gibi kediler için de hem besleyici hem de lezzetli yiyecekler arasındadır. Ancak konserveyi açtıktan sonra direkt olarak kediye vermek yerine yağını süzüp ardından vermeniz oldukça önemlidir. Ayrıca light konserve ton balıklarını da tercih edebilirsiniz.

8. Pişmiş Kemiksiz Et

Kedilerin etçil hayvanlar olduğunu herkes bilir. Kırmızı eti haşlayarak kedinize verebilirsiniz. Ayrıca haşladığınız suyu da yine içerisine ekmek doğrayıp kediye mama olarak verilebilir. Çiğ et içinde bakteri ve parazit barındırdığından dolayı eti çiğ vermemeye özen gösterin. Ayrıca haşlama yaparken kedi için ayırdığınız etin içine tuz ya da baharat eklememelisiniz. Bütün bunlara ek olarak kemiksiz bir et vermeniz gerektiğini de unutmayın.

9. Haşlanmış Tavuk

Kediler kırmızı et yedikleri gibi beyaz et de tüketen hayvanlardır. Tavuk yer mi diye merak ediyorsanız bu sorunun yanıtı evet. Fakat evcil hayvanınıza tavuğu çiğ vermemeniz gerekir. Çünkü çiğ ette çeşitli bakteriler bulunmaktadır bu da hayvanı olumsuz yönde etkileyecektir. Çiğ vermek yerine baharat ve tuz kullanmadan haşlayıp yeterince soğuduktan sonra parçalara ayırarak kedinize verebilirsiniz. Ayrıca haşlama suyuna da yine ekmek parçaları ekleyip kediniz için mükemmel bir öğün hazırlayabilirsiniz.

10. Tahıllar

Kediler her ne kadar etobur hayvanlar olsa da tahıl ürünlerini de tüketirler. Bu tahıl ürünleri katbonhidrat bakımından zengin olduğu için evcil hayvanınızın karbonhidrat gereksinimini karşılar. Örnek verecek olursak mısır, yulaf ve tatlı patates sevdikleri tahıl ürünleri arasında yer almaktadır.

Kedilerin Yediği Sebze ve Meyveler

Yeşil fasulye, ıspanak, bezelye, kabak, karnabahar, havuç, kuşkonmaz; muz, yaban mersini, kavun gibi çeşitli meye ve sebzeleri çok severek tüketirler. Fakat bütün kedilerin bu meye ya da sebzeleri kesinlikle yiyeceğini de söyleyemeyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir