Haber

Kuş Dili Nasıl Konuşulur? Kuş Dili Alfabesi

Kuş dili uzun yıllardır ülkemizde de kullanılan bir dil türüdür. Aslına bakarsak tam olarak bir dil sayılmaz. Fakat insanlar “kuş dili nasıl konuşulur” konusunda yine de araştırma yapıyorlar. Kuş dili alfabesi de yine araştırılan şeylerden biri oldu. Fakat bu dilin herhangi bir alfabesi yok. Basit bir harf ekleme ile yapılan konuşmanın farklı insanlar tarafından anlaşılmaması sağlanıyor. Kuş dili bazı yörelerde ıslıkla, bazı yörelerde ise direkt konuşularak kullanılıyor. Kuş dili, konuşulma itibariyle Türkçe diline bağlıdır. Bazı melodiler ve ıslık ile beraber kullanılan, eklemeli bir dil olarak bilinmektedir. Bu dile kuş dili denmesinin nedeni ise, konuşurken çıkan seslerin kuş seslerine benzetilmesindendir. Çok uzakta olan insanlarla iletişim kurmak için de kullanılır. Doğu Karadeniz’de halen daha kullanılmaktadır. Kuş diline “ıslıkla haberleşme” de diyebiliriz.

Ülkemizin Doğu Karadeniz bölgesinde ıslıkla kullanılan kuş dili, insanların uzak mesafedeki bir başkasıyla iletişim kurmasına yarar sağlıyor. Uzaktaki birine bağırmak yerine daha çok ıslıkla iletişim kuruluyor. Bu ıslık çalışlar da kuşların ötme sesine benzetildiğinden dolayı bu dile kuş dili denmektedir. Kuş dili resmi bir dil değildir ya da özel alfabesi yoktur. Fakat basit bir kullanımı bulunmaktadır. Kısa süre kuş dili kullandıktan sonra siz de bu dil ile insanlarla iletişim kurabilirsiniz. Tabi işe yaraması için, karşınızdaki insanın da kuş dilini biliyor olması gerekir.

Kuş Dili Nedir?

Günümüzde, Ülkemizin Giresun, Ordu ve Gümüşhane gibi Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan illerde kullanılmaktadır. Evlerin birbirinden uzak olması ve arazinin de engebeli olması nedeniyle ıslığın çıkarmış olduğu yüksek sesten faydalanıp iletişim kurmak için geliştirilen bir dil türüdür. Dünya çapında altmışa yakın olduğu düşünülen ıslık dillerinden biri olarak kabul edilir.

Kuş dili; insanların kendi aralarında uzlaştığı ezgisel, ritimsel ve belirgin bazı seslerin bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Kuş dili olarak da bilinen ıslık dili “gel, git, tamam, hayır, yok” gibi kısa kelimelerin karşı tarafa iletilmesi için kullanılır. Buna ek olarak “fındıkları topladım” ve “yangın var” gibi uyarıları da karşı tarafa iletmek için bu dilden sıkça faydalanılmaktadır. Bu yazımızda kuş dili nasıl konuşulur konusuna da değineceğiz.

Kuş Dili Nasıl Konuşulur?

Kuş dili, kullanılırken yani konuşulurken sözcüklerin arasına “g” harfinin gelmesiyle oluşmaktadır. Islık dilinden farklıdır. Örneğin; “telefon” kelimesini “tegelegefogon” şeklinde kuş dili olarak söyleyebiliriz. Telefonda eklenen “g” harfleri e ve o harflerinden sonra gelir. Yine başka bir örnek verecek olursak; e harfini “ege,” a harfini ise “aga” olarak söylenir. Yöreden yöreye kuş dilinin kullanımı da farklılık göstermektedir. Aşağıda bazı sözcüklerin kuş dilinde okunuşlarını listeledik.

 • Nasılsın: Nagasıgılsıgın
 • Armut: Agarmugut
 • Ben geldim: Begen gegeldigim.
 • Telefon: Tegelegefogon
 • Günaydın: Gügünagaydıgın.
 • Araba: Agaragabaga
 • Masa: Magasaga
 • Musluk: Mugusluguk
 • Kitap: Kigitagap

Kuş dili cümle örnekleri:

 • Bu sabah nasılsın?: Bugu sagabagah nagasıgılsıgın?
 • Senin adın ne?: Segenigin agadıgın nege?
 • Buraya yeni mi taşındın? Buguragayaga yegenigimigi tagaşıgındıgın?
 • Akşam yemeğinde ne var?: Agakşagam yegemegegigindege nege vagar?

Kuş Dili Çeviri Nasıl Yapılır?

Kuş dili çeviri işlemi de oldukça basittir. Bu dili çevirmek için, internette Türkçe > İngilizce çevirisi gibi bir araç bulunmuyor. Fakat burada vermiş olduğumuz örnek cümle ve kelimeler ile kuş dilinde ne anlatılmak istendiğini anlayabilirsiniz. Örnekler;

 • Segenigi çogok segevigiyogorugum: Seni çok seviyorum.
 • Yagarıgın gögörügüşügülegeligim migi: Yarın görüşelim mi?
 • Bugu agakşagam nege yagapıgııyogorsugun?: Bu akşam ne yapıyorsun?

Özetle sesli harflerden sonra g harfi getirilen bir cümle yapısına sahiptir. Biri size kuş dili bir mesaj gönderdiyse buradan öğrendiğiniz kuş dili ile, ne demek istediğini anlayabilirsiniz. Eğer gelen mesajda ya da söylenen şeyde ne anlatılmak istendiğini anlamadıysanız; söyleneni yorum kısmından bizlere iletin bir tercüme edelim.

Kuş Dili Alfabesi

Kuş dili için herhangi bir alfabe yoktur. Yani kuş dilinin alfabesi yok. Türkçe alfabedeki harfler kullanılarak konuşulan bir tür dildir. Örneğin Türkçe alfabe:

 • Ünlü (Sesli) Harfler: a, e, ı, i, o, ö, u, ü
 • Kalın Ünlüler: a, ı, o, u
 • İnce Ünlüler: e, i, ö, ü
 • Ünsüz (Sessiz) Harfler: b, c, ç, d, f, g, ğ, h, j, k, l, m, n, p, r, s, ş, t, v, y, z
 • Sert Ünsüzler: ç, f, h, k, p, s, ş, t
 • Yumuşak Ünsüzler: b, c, d, g, ğ, j, l, m, n, r, v, y, z

Kuş Dili Nasıl Öğrenilir?

Kuş dilini öğrenebilmek için bilen birinden destek almanız gerekir. Ayrıca tam anlamıyla öğrenmek adına, sürekli tekrar ve pratik yapmanız gerekiyor. Kelimeleri kullanırken basittir, fakat cümleler biraz daha zordur. Kuş dili öğrenirken kısa cümlelerle konuşmaya başlayın. Daha sonrasında ise uzun cümleler kurarak kuş dilini tam anlamıyla öğrenebilirsiniz. Yukarıdaki örnek kelime ve cümleleri de inceleyerek kuş dili hakkında az çok bilgi edinebilirsiniz.

Kuş Dili Nasıl Gelişir?

Yazması kolay gibi görünse de hızlı hızlı konuşması çok kolay değildir. Bütün sesleri bu kuş diline çevirerek kuş dili konuşabilirsiniz. Ege – Ogo – İgi ve benzeri şeklinde konuşulan bir tür dil olduğundan biraz kafa karıştırıcı olabilir. Sonra basit kelimelerle başlayıp zamirlerden ve eklerden yoksun cümleler kurulabilir. Zamanla daha fazla kelime ekleyip çok daha uzun cümleler kurabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir