Genel

Muhabbet Kuşu Tırnak Kanaması

Muhabbet kuşlarının düzenli periyotlarla tırnaklarının kesilmesi gerekir. Eğer tırnaklar kesilmezse sağlığında sorunlar yaşayabilir. Peki Muhabbet kuşu tırnak kanaması halinde ne yapılır? Muhabbet kuşlarının tırnağı kesilirken oldukça hassas ve dikkatli olunması gerekir. İlk defa tırnak kesecek olanların en azından bilgilendirici bir makale okuması gerekir. Muhabbet kuşunun tırnağının olması gerektiğinden uzun olması halinde, aşağı doğru kıvrılır. İlerleyen süreçte ise kuşun ayaklarına batma gibi durumlar ile karşılaşılabilir. Bu nedenle kuşunuzun tırnağını kesmek büyük önem taşır. Bu işlemi ister veterinere götürerek yapabilir isterseniz de evde kendiniz yapabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Tırnak Kesilir Mi?

Muhabbet kuşlarının tırnakları kuş büyüdükçe uzamaktadır. Bu nedenle belirli aralıklarla tırnaklarının kesilmesi gerekir. Muhabbet kuşlarının tırnakları kesilir mi sorusunun yanıtı evettir. Lakin tırnak kesimi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Dikkat etmeniz gerekenleri aşağıdaki başlıktan inceleyebilirsiniz.

Tırnak kesimi yaparken kuşunuzun tırnağını kanatmamaya dikkat etmelisiniz. Eğer tırnağını kanattıysanız yine aşağıda anlattığımız yöntem ile kanamayı kısa sürede durdurabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?

1. Muhabbet kuşu tırnak kesimi yapmadan önce bazı şeylere ihtiyaç duyarsınız. Bunların başında ise havlu gelir. Muhabbet kuşunun tırnak kesimini daha rahat yapabilmek, kuşun kaçmasını önlemek için onu bir havluya sarabilirsiniz. Bu sayede kuş daha sakin kalacak aynı zamanda sizi ısırmasını da engellemiş olacaksınız.

2. İkinci olarak bir adet kuş tırnak makasına ihtiyacınız var. Eğer elinizde kuş tırnak makası yoksa ve kendiniz için kullandığınız tırnak makası ile bunu yapmayı düşünüyorsanız bunu sakın yapmayın. Çünkü kuşların tırnak yapısı ile insanların tırnak yapısı aynı değildir. Kendi tırnak makasınız ile kuşunuzun tırnağını keserseniz kanatma olasılığınız oldukça yüksektir.

3. Üçüncü olarak bir kişinin size yardımcı olması gerekir. Yanınızda birinin olması hem kuşun sakinleşmesi için hem de sizin için daha rahat bir kesim yapmanıza yardımcı olacaktır. Eğer kuşunuz agresif ve hareketli bir kuş ise bir kişi tutarken diğeri tırnaklarını daha rahat kesebilir.

4. Tırnak kesimine başlarken muhabbet kuşunu havluya yatırın. Ardından onu dürüm gibi sarmalı ve sadece ayakları dışarıda kalacak şekilde bir pozisyona getirmeniz gerekir. Bunu yaparken büyük olasılıkla kuşunuz ötecek ve kaçmaya çalışacaktır. Fakat hayvanın canını yakmadığınız konusunda tamamen eminseniz, kuşunuz durumdan memnun olmadığı için bu şekilde bir ses çıkarıyordur.

5. Muhabbet kuşunun tırnak kesimini yapmadan önce tırnaklarını tek tek inceleyin. Bu sayede ayağındaki damarların geçiş yollarını daha net görebilirsiniz. Damarları tespit edebilmek için ayak derisinin altındaki kırmızı çizgilerden tırnaklarına kadar takip etmelisiniz. Tırnağında bulunan damarları kesmemek için bu oldukça önemlidir.

Muhabbet Kuşu Tırnak Kanaması Nasıl Durdurulur?

Damarlara denk getirmemek için hassas davransanız dahi kimi zaman tırnak kesimi esnasında kanayabiliyor. Bu gibi durumlarda sakın panik yapmayın. Muhabbet kuşunun canını yaktığınız bir gerçek ama kanamanın başlaması ile bu acı hafifleyecektir. Kanama başladığı gibi elinize biraz bebek pudrası alın, kanayan tırnağı pudranın içine batırın. Bebek pudrası kısa süre içinde kanamayı durduracak muhabbet kuşunuzun da keyfi yerine gelecektir.

Muhabbet kuşunuzun tırnaklarının her birini özenle ve dikkatli kestikten sonra işiniz tam anlamıyla bitmiş sayılmaz. Daha sonrasında yapılması gereken şey ise kuşu sakince bırakmak. Tırnak kesimi yaparken kuş doğal olarak stres altında hissedecektir. Bu nedenle derin nefesler alıp verebilir. Fakat buna da endişe yapmanıza gerek yok, bir süre sonra tekrar keyiflenecek ve normal haline dönecek.

Muhabbet Kuşunun Tırnağı Kanarsa Ölür Mü?

Muhabbet kuşunun tırnağı kanarsa ölür mü sorusu da genelde tırnak kesimi yaparken kanatanlar tarafından araştırılmaktadır. Bu nedenle kesim yaparken dikkat edilmesi gerekir. Olurda tırnağını keserken kanatırsanız kanayan parmağını bebek pudrasına batırarak bu kanamayı durdurabilirsiniz. Ancak siz yine de bunun rahatlığıyla tırnak kesimi yaparken dikkatsiz davranmayın.

Muhabbet kuşu tırnağı fazla kesilirse ne olur sorusunun yanıtı tırnağını kanatacağınız anlamına gelmektedir. Yukarıdaki başlıkta nasıl kesim yapacağınıza dair detayları açıkladık.

Muhabbet Kuşu Tırnak Kesilmezse Ne Olur?

Muhabbet kuşlarının tırnaklarının belirli aralıklarla kesilmesi gerekir. Yeterince uzaması halinde muhabbet kuşunuzun tırnağını kesebilirsiniz. Öncelikle muhabbet kuşunuzun tırnağını kesmezseniz oval hale gelerek ayağına batmaya ve yara oluşturmaya başlayacaktır. Muhabbet kuşu tırnakları normal insan tırnaklarına göre yuvarlak şekilde uzar. Bu nedenle çok uzaması halinde kesinlikle tırnaklarını kesmelisiniz.

Muhabbet kuşu tırnak kanaması halinde ne yapmanız gerektiğini tırnağın nasıl kesileceğini ve buna dair bir çok bilgiye bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. Daha önce yazdığımız muhabbet kuşu fiyatları haberimizi de inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir