Genel

Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl Ne Demek?

Nüfusa kayıtlı olduğu il ne demek? Nüfusa kayıtlı olduğu il öğrenme nasıl yapılır? Kütük bilgilerine nereden bakılır rehberi.

Bazen iş başvurusu yaparken bazen de çeşitli formları doldururken kayıtlı olunan nüfus idaresi kısmı bulunmaktadır. Burada kayıtlı olunan ili yazmak gerekir. Peki, nüfusa kayıtlı olduğu il ne demek? İnternette ve günlük hayatımızda formları doldururken yazdığımız nüfusa kayıtlı olunan il hakkında merak edilen bütün konulara burada yanıt vereceğiz.

Çoğu resmi işlemde istenilen bilgilerden biri de nüfusa kayıtlı olunan il bilgisidir. Fakat bunun ne olduğunu bilmeyenler “nüfusa kayıtlı olduğu il ne demek” sorusunu soruyor. Nüfusa kayıtlı olduğun yer kısmına neresi yazılır gibi konularda araştırma yapanlar için tam olarak ne yapmaları gerektiğini alt başlıktan öğrenebilirsiniz. Eski kimlik kartlarının arka kısmında, nüfusa kayıtlı olunan il/ilçe bilgisi yazmaktaydı. Ancak gelen dijital kart ile, din bilgisi gibi Nüfusa kayıtlı olunan il bilgisi de kaldırılmıştır. Fakat, turkiye.gov.tr e-devlet sistemi üzerinden nüfusa kayıtlı olunan il bilgisine ulaşılabilir.

Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl Ne Demek?

Nüfusa kayıtlı olduğu il, vatandaşın doğduğu ili temsil eder. Vatandaşın kimlik ve vatandaşlık bilgilerinin yer aldığı kimlik bilgilerinde kaydedildiği şehir (il) bilgisi de bulunmaktadır. Kimliğinizde yazan doğum yeri (il) bilgisi nüfusa kayıtlı olduğunuz yerdir.

Eski kimlik kartlarında direkt olarak yazan il bilgisi, yeni kimlik kartlarında bulunmuyor. Bu nedenle direkt olarak kimlik kartından kontrol edilemiyor. Fakat e-devlet sistemine girerek nüfusa kayıtlı olduğunuz ili öğrenebilirsiniz. Bu sayede, resmi formları doldururken bu bilgiyi doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurabilirsiniz.

Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl Öğrenme

Nüfusa kayıtlı olduğu il öğrenme işlemi e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Burada doğduğunuz il, doğduğunuz mahalle, köy ya da ilçe bilgilerine kadar görebiliyorsunuz. Eski nüfus cüzdanlarının arkasında bulunan ve nüfusa kayıtlı olduğunuz ilin ismini belirten bilgi, yeni kimlik kartlarında bulunmamaktadır. Nüfusa kayıtlı olduğunuz il ve ilçeyi e-devlet sisteminden öğrenmek için aşağıdaki adımları sırası ile uygulayın.

1- Öncelikle e-devlet mobil uygulamasına ya da resmi internet sitesi olan turkiye.gov.tr adresine giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra T.C. Kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizi yazın, ardından Giriş yap butonuna dokunun.

e-devlet giriş

2- Hesabınıza giriş yaptıktan sonra arama kısmına ‘Nüfus kayıt örneği belgesi sorgulama’ yazın. Çıkan seçeneklerden en üsttekine dokunun. Bu sayfaya giriş yaptığınızda, kayıtlı olduğunu il bilgisine ulaşabilirsiniz.

Nüfus kayıt örneği belgesi sorgulama

‘Nüfus kayıt örneği belgesi sorgulama’ sayfasında bulunan Kayıt Yeri il/ilçe bölümünden nüfusa kayıtlı olunan şehri inceleyebilirsiniz.

Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Kayıt Yeri il/ilçe Ne Demek?

Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Sorgulama (Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü), sayfasından kimlik bilgilerinizi inceleyebilirsiniz. Bu sayfada yer alan bilgiler Adı / Soyadı, Kayıt Yeri İl / İlçe, Kayıt Yeri Cilt Sıra No, Kayıt Yeri Aile Sıra No, Kayıt Yeri Birey Sıra No, Durum bilgilerdir. Nüfus kayıt örneği belgesi sorgulama sayfasından bu bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir