Genel

P.e.k/ Bsmk Dğr /Ek Gstrg Nedir, Ne Demek?

E-devlet üzerinden SGK bilgilerine bakanlar farklı yazılar ile karşılaşabiliyor. Bunlardan biri de, P.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg nedir, ne demek sorusunun sorulmasına yol açıyor. P.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg, SGK hizmet dökümünde bulunan ve anlamları merak edilen parametrelerdendir. Sigorta Hizmet dökümünü sorgulayanlar, ekranda gördüğü bazı yazıları anlamayabiliyorlar. Bunlardan biri de P.E.K./ Bsmk Dğr/ Ek Gstrg yazısıdır. Hizmet dökümü sonucunda gördüğümüz p.e.k/ bsmk dğr/ek gösterge ne demek? SGK p.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg özel sektör ve kamuda farklı mıdır? Prime esas kazanç basamak değeri ek gösterge ne anlama geliyor? Bu konu hakkında sıkça sorular sorulduğu ve araştırıldığı için rehberimizde konu ile ilgili detaylı açıklamalara yer veriyor olacağız.

P.e.k/ Bsmk Dğr /Ek Gstrg ne demek, bu konu SGK hizmet dökümü sorgusu yapanlar tarafından sıklıkla araştırılıyor. Çünkü SGK hizmet dökümü sorgulaması yaparken, bu parametre de karşımıza çıkıyor. Konuyu hemen hemen her gün vatandaşlar araştırdığından, detaylı bir açıklama yapmak istedik. Buradaki yazımızda konu hakkında detaylı bilgi alabileceksiniz.

P.e.k/ Bsmk Dğr /Ek Gstrg Nedir?

SGK P.e.k/ Bsmk Dğr /Ek Gstrg; Prime esas kazanç basamak değeri ek gösterge anlamına gelmektedir. Her biri farklı anlamlara geldiğinden dolayı konu hakkında başlık başlık açıklama yapacağız. Bu sayede kafa karışıklığı olmadan daha doğru bilgi aktarmış oluruz.

Aşağıdaki başlıklardan, P.e.k, Bsmk, Dğr ve Ek Gstrg parametrelerinin tek tek açıklamasını yaptık. Ayrıca, SGK 5510 Ek 19 Miktarı Ne Demek? haberini de okumayı unutmayın.

P.e.k Ne Demek?

Konuya P.e.k nedir sorusunu cevaplamakla başlayalım. Sigortalılar için en önemli unsurlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. P.e.k’nin açılımı prime esas kazançtır. Diğer adı ile brüt maaşınız yani emekliliğe esas kazancınız anlamına gelir. Emekli maaşı hesaplamalarında esas alınan en önemli parametre olduğunu söyleyebiliriz. Asgari ücretliler için bu brüt asgari ücrettir. Pek net maaş değildir. Sigorta primine esas olan bürüt kazancınızı gösterir. Brütten nete maaş hesaplaması bu parametre üzerinden yapılır.

Sgk Bsmk Dğr (Basamak Değeri) Nedir?

Daha önceleri 4B bağkur kapsamında olanlar bağkur ödemeye başladığı zaman, en düşük basamaktan prim ödemesi yaparlardı. Bu basamak değeri, 2008 senesinden önce bağkura prim ödemesi yapanlar için geçerlidir. Hangi basamak üzerinden ne kadar süre prim ödemesi yaptığınız buradan tespit edilebilir.

Bağkurda basamak olayı 5510 Sayılı Kanunla birlikte 2008 senesinden itibaren kaldırılmıştır. Bunun yerine taban ve tavan prim uygulaması getirildi. Sosyal Güvenlik Kurumu’na herhangi bir beyanda bulunmazsanız en düşük prime esas kazanç üstünden, yani tabandan prim ödemesi yapılır. Fakat, daha yüksek emekli maaşı alabilmek için prim ödemesini yükseltmek gerekiyor. Bağlı bulunduğunuz SGK’ya dilekçe başvuru yapıp prim ödemesini yükseltebiliyorsunuz.

Ek Gstrg (Ek Gösterge) Ne Demek?

Memurların prime esas kazanç hesaplaması yani emekli olunca esas alınacak kazancı normal çalışanlara göre farklı hesaplanmaktadır. Memurlar için ek göstergenin önemi oldukça fazladır. Çünkü emekli maaşları ve ikramiyeleri hesaplanırken ek göstergeye göre hesaplama yapılır. Ek göstergesi, yüksek olanlar daha yüksek emekli maaşı ve ikramiye alırlar. Ek gösterge memurun unvanına, hizmet sınıfına ve derecelere göre farklılık gösterir.

Bu durumda p.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg ne demek sorusunun yanıtını vermiş olduk. Peki pek bsmk dgr ek gst tutarlarının emekli maaşına etkisi nedir?

P.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg Nasıl Hesaplanır?

Direkt olarak E-devlet üzerinden hesaplama yapabileceğiniz bir uygulama yoktur. Prime esas kazanç zaten net maaş üstünden hesaplanır ve çalışanın brüt maaşıdır. Hesaplaması net maaş üstünden yapılabilir. Diğer parametrelerin ne anlama geldiği ve hesaplamasının nasıl yapıldığını da yukarıdaki başlıklarda açıkladık.

Prime Esas Kazanç Yüksek Olursa Ne Olur?

Prime esas kazanç yüksek olursa emeklilikte alacağınız paranın miktarı da yükselir. Bu nedenle yüksek bağkur ödemesi yaparak emeklilikte daha yüksek emeklilik maaşı alabilirsiniz. Emekli maaşı hesaplaması yapılırken en önemli şeylerden biri özel sektör çalışanları için prime esas kazançtır. Memurlar için ek gösterge ve bağkurlular için ise 2008 öncesindeki basamak değeri sonra prim ödeme tutarı önemlidir. Bu tutarın yüksek olması sonucunda doğal olarak emekli maaşının da yükselmesi anlamına geliyor. Maaşı düşük olan memurlar ile yüksek olan memurların ödeme farkının olmasının nedeni ise ek göstergedir.

Asgari Ücret p.e.k/ bsmk dğr /ek gstrg Nedir ?

Asgari ücretle çalışan vatandaşlar için prime esas kazanç brüt asgari ücrettir. Ülkemizdeki asgari çalışan ücretine tabi olarak çalışan vatandaşlar bulunmaktadır. Bu vatandaşlar için primleri brüt kazanç esas alınıp her bir dönem için belirlenen brüt asgari ücrete göre hesap yapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir