Haber

Pasaport Kaç Günde Çıkar, Ne Zaman Gelir? (NVİ)

Pasaport kaç günde çıkar, konusu başvuru yapanların en çok araştırdığı konular arasındadır. Pasaport alabilmek için randevu alıp randevu gününüz ve saatinde bulunduğunuz bölgedeki il nüfus müdürlüğüne gitmeniz gerekir. Peki baş vuru yaptıktan sonra pasaport ne zaman gelir? İnternet üzerinden https://randevu.nvi.gov.tr adresi ile ya da Çağrı Merkezi (Alo 199) arayarak randevu alıp pasaport işlemi için randevu alınabilir.

Pasaport ne zaman gelir konusu randevuya gidip, gerekli ücretleri ödeyip başvuru yapıldıktan sonra merak ediliyor. Bunun asıl nedeni ise insanlar Pasaportlarının olabilecek en kısa sürede çıkmasını istiyorlar. Pasaport kaç günde çıkar elime ulaşır konusu da bu nedenle oldukça popüler konulardan biridir. Haberimizde bu konu ile ilgili akıllara takılan her şeyi yanıtlamaya özen gösterdik.

Pasaport Başvurusu Nereye Yapılır?

Ülke içinde; Umuma mahsus pasaport başvurusu il ve ilçe nüfus müdürlüklerine, Hususi ve hizmet damgalı pasaportlar başvuruları il nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerinde yapılmaktadır.

 • Yurt dışında; Dış temsilciliklere pasaport başvurusu yapılır.

Pasaport Çeşitleri

 • Umuma Mahsus Pasaport (Bordo renkte)
 • Hususi Damgalı Pasaport (Yeşil renkte)
 • Hizmet Damgalı Pasaport (Gri renkte)
 • Diplomatik Pasaport (Siyah renkte) (Dışişleri Bakanlığınca verilen pasaporttur)
 • Geçici Pasaport (Pembe renkte) (Dış Temsilciliklerce verilen pasaporttur)
 • Yabancılara Mahsus Pasaport (Göç İdaresi Genel Müdürlüğünce verilmektedir)

Olacak şekilde toplamda 6 çeşit pasaport bulunmaktadır. Bireysel pasaport başvurularında verilen pasaportun rengi ise bordo rengindedir.

Pasaport Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 • T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı veya geçici kimlik belgesi.
 • Pasaport çıkaracak kişinin son altı ay içinde çektiği bir adet biyometrik fotoğrafı.
 • Yasal temsilcinin başvuru merkezinde hazır bulunmaması durumunda; kısıtlı ya da ergin olmayan kişiler için muvafakatname.
 • Öğrencilerin harçsız pasaport başvurusunda; “Öğrenci Belgesi” (Başvuru sırasında sistemde öğrencilik durumunun doğrulanması halinde belge talep edilmez.)
 • Başvuru yapmadan önce pasaport defter ve harç ücretinin ödenmesi (Ödeme bilgileri sistemde görünürse başvuru sırasında ayrıca makbuz/dekont talep edilmez.)
 • Varsa eski pasaport (Daha önceden aldığınız ve iptali yapılmamış pasaportların başvuru sırasında getirilmesi gerekir.)

Pasaport başvurusu yapacak olanların yukarıdaki 6 evrakı iletmesi gerekir. Aksi halde pasaport çıkarma işleminiz gerçekleşmeyecektir. Genelde fotoğrafta insanların kafası karışabiliyor. Ancak tekrar hatırlatalım normal vesikalık değil, biyometrik fotoğraf götürmeniz gerekmektedir.

Pasaport Kaç Günde Çıkar 2023?

Başvurusunu tamamladıktan sonra insanların ikinci merak ettiği konu ise “Pasaport kaç günde çıkar” oluyor. Pasaportlar basımı gerçekleştiğinde 56 il merkezine 1 gün, diğer illere ise 2 gün, ilçe merkezlerine en geç 4 iş gününde PTT kargo tarafından teslim edilebilmektedir. Ancak yoğunluğa bağlı olarak pasaport basımı biraz gecikebilir.

Ayrıca bulunduğunuz il ve ilçeye bağlı olarak Pasaport sahibine iletilmesi biraz zaman alabiliyor. Bu durumda yapmanız gereken şey Alo 199’u arayıp müşteri temsilcisine bağlanarak pasaport başvurusunda bulunduğunuzu ve durumunu sorgulayabilirsiniz. Aynı zamanda pasaportunuz kargoya verildiyse ve kargo takip numarası size iletilmediyse yine müşteri temsilcisinden bunu talep edebilirsiniz.

Pasaport Ne Zaman Gelir?

Pasaport basımı gerçekleştikten sonra belirli bir süre içerisinde kargoya verilir. Maksimum pasaport çıkma süresini 2 hafta olarak belirtebiliriz ancak çoğu zaman o kadar sürmemektedir. Nvi yani Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Bakanlığının resmi sitesindeki bilgiye göre:

 • Pasaportlar basımı tamamlandıktan sonra 56 il merkezine 1 gün, diğer il merkezlerine 2 gün, ilçe merkezlerine ise en geç 4 iş günü içinde PTT kargo tarafından teslim edilir şeklinde açıklanmıştır.

Randevu almadan pasaport başvurusu yapmayı sakın denemeyin. Zira gittiğinizde hem kimlik işlemleri hem de pasaport işlemleri için oldukça yoğun bir kalabalıkla karşılaşacaksınız. Oradaki gişe görevlisi de randevunuza bakarak sıra vermektedir. Ancak şunu da hatırlatalım, bazen yaşlılara ya da herhangi birine randevu almasa dahi öncelik sağlanabiliyor. Bu gibi durumlarda zamanınız yoksa ve randevu saatinize çok az bir zaman kaldıysa randevu alarak geldiğinizi ve sizin sıranız olduğunu söyleyerek gişeden sıra alabilirsiniz.

Pasaport Ne Kadar Sürede Çıkar?

Pasaport ne kadar sürede çıkar konusu ile ilgili NVİ tarafından yapılan açıklamalara dayanarak bu içeriği oluşturduk. Pasaportunuzun basımı gerçekleştirildikten sonra maksimum 4 iş günü içerisinde bulunduğunuz ile kargolanır. Kargoya verildikten sonra Alo 199’u arayarak pasaportunuzun kargo takip numarasını talep edebilirsiniz.

Ayrıca kargoya verilmemiş olan pasaportunuz için de yine aynı numarayı arayarak basımının gerçekleşip gerçekleşmediği gibi bilgileri alabilirsiniz.

Nüfus Müdürlüğü Pasaport Kaç Günde Gelir?

Pasaport basımı yapıldıktan sonra 56 il merkezine 1, diğer il merkezlerine 2, ilçe merkezlerine en geç 4 iş günü içinde PTT kargo tarafından teslim edilmektedir. Pasaportunuzun durumu ile alakalı bilgi edinebilmek için 199 müşteri temsilcisini arayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir