Haber

SED Yardımı Ne Kadar Oldu 2023

SED yardımı ne kadar 2023, haberimizde gelen zamla birlikte bu yardımın KAÇ TL olduğunu açıklıyoruz. SED, başvurusu yaptıktan sonra başvurunuz olumlu sonuçlanırsa belirli bir miktar destek alıyorsunuz. Bu destek ücreti memur maaşına bağlı olarak artış göstermektedir.

İhtiyaç sahibi çocuklu aileler için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SED) Programı, sosyal yardımın gerçek ihtiyaç sahiplerine verilmesi için çıkarışmış bir programdır. 2023 Temmuz zammından sonra, SED yardımı ödemeleri de arttı. Peki, SED yardımı ne kadar oldu? 2023 Temmuz zammından sonra SED kaç TL oldu? Konu ile ilgili merak edilen her şeyi haberimizde açıklıyoruz.

SED Yardımı Ne Kadar 2023 Kaç TL Oldu?

Gelen zamla beraber SED hizmetinde her bir çocuk için yapılan ekonomik destek ücreti ortalama olarak 2.337 TL’den 3.038 TL’ye yükseldi. Aynı zamanda koruyucu ailelere verilecek olan para da arttı. Çocuk başına yapılan aylık ödeme ortalama 3.644 TL’den 4.853 TL’ye yükseltildi.

SED yardımı kaç TL oldu3.038 TL
Koruyucu aile çocuk başı yapılan aylık ödeme4.853 TL

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerinden bireysel olarak, dilekçeyle ve e -devlet sistemi üzerinden internetten başvuru yapılabilmektedir.

  • Dilekçe
  • T.C. Kimlik Numarası beyanı

Başvuru yaptıktan sonra olumlu yanıtlanması durumunda SED ödemesini alabilirsiniz. Geçici ekonomik destek yılda bir, en fazla 2 defa yapılmaktadır. Süreli ekonomik destek ise onayda belirtilmiş olan süre zarfında yapılır.

SED Yardımı Ne Zaman Yatacak?

Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) Temmuz ödemeleri henüz hesaplara yatırılmadı. İhtiyaç sahibi dar gelirli çocuk sahibi olan ailelere verilen SED yardımı, geçtiğimiz ay 16 Mayıs’ta ödenmişti. Bu tarih göz önünde bulundurulursa hafta sonuna ya da resmi tatile denk gelmemesi halinde her ayın 15 – 16’sında hesaplara geçer. Paranın yatıp yatmadığı ile ilgili bilgiyi, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın e-Devlet Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama ekranı üzerinden de öğrenmek mümkün.

E-DEVLET SED YARDIMI SORGULAMA EKRANI

SED Destek Hizmetinden Kimler Faydalanabilir?

-Sosyal hizmet kuruluşlarında koruma altında tutulan ve ailesi veya yakınlarıyla birlikte olabilecekleri takdirde desteklenen çocuklar, bakım tedbiri kararıyla ilgilenmektedir.

-Ekonomik zorluklar nedeniyle korunmaya muhtaç duruma düşebilecek çocuklar, ailesi veya yakınları tarafından bakılabilmeleri için bakım tedbiri kararı alınmadan önce sosyal ve ekonomik destek hizmetlerinden yararlanmaktadırlar. Bu destekler sayesinde, çocukların aileleri veya yakınları, gerekli yardım ve kaynaklarla onları destekleyebilmektedir.

Bütün detaylara resmi internet sitesinden ulaşabilirsiniz. SED yardım ücretinin yeterli olup olmadığı hakkında ne düşünüyorsunuz. Konu ile ilgili görüşlerinizi yorum kısmından yazabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir