Haber

Sümela Manastırı Giriş Ücreti Ne Kadar 2024

Sümela Manastırı giriş ücreti 2024 ne kadar? Karadeniz bölgesinde Trabzon il sınırlarındaki Sümela Manastırı 2024 yılında da turistler tarafından oldukça ilgi gördü. Dolayısıyla giriş için güncel fiyatları ve müze kartın geçerli olup olmadığı gibi konular da vatandaşlar tarafından sıkça araştırılır oldu. Bu haberimizde, Sümela Manastırı giriş ücreti ne kadar, müzekart, öğrenci gibi birçok soruyu yanıtlıyor olacağız.

Doğal ve tarihi mekânları gezmek isteyenlerin kesinlikle uğradığı mekanlardan biri de Sümela Manastırı’dır. Türkiye’deki önemli tarihi, doğal ve kültürel hazinelerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Doğal olarak Sümela Manastırı popüler gezi alanlarından biri haline geliyor.

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı Giriş Ücreti 2024

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı internet sitesinden incelediğimizde giriş ücreti 20 euro. Bu da TL’ye çevrildiğinde 720 TL etmektedir.

Trabzon Müzesi Müdürlüğüne bağlı olan Sümela Manastırı, yapılan restorasyon çalışmalarının ardından 1 Temmuz 2021 tarihinde resmi açılış yapılarak ziyaretçilere açıldı. Türkiye’de yer alan Sümela Manastırı, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlıdır. Doğal olarak müze içerisinde müze kart kullanılarak giriş yapılabiliyor. Fakat gezi sırasında müze kart satışı yapılmamaktadır. Gezi öncesinde müze kart satın alarak bu Manastırı gezebilirsiniz.

Sümela Manastırı Giriş Ücreti Öğrenci

Sanat Tarihi, Arkeoloji ve Müzecilik bölümlerinde öğrenim gören öğrenciler için ücretsizdir. Fakat bu bölümler dışında farklı bir bölümde öğrenim görüyorsanız 20 Euro yani güncel kur üzerinden yaklaşık 720 TL’ye giriş yapabilirsiniz.

Sümela Manastırı Müze Kart Geçerli mi?

Sümela Manastırı Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzelerden biridir. Bu neticede müze içerisinde müze kart geçerlidir. Fakat Sümela Manastırı gezilerinde müze kart satılmamaktadır. Yani geziden önce müze kart temin edip, Müze Kartı ile manastırı gezmek mümkün.

Sümela Manastırı Açılış Kapanış Saatleri

Trabzon Müze Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinden edindiğimiz bilgilere göre Sümela Manastırı’nın açılış saati 8.00’dir. Sümela Manastırı’nın kapanış saati ise bulunulan mevsime göre değişiklik gösteriyor. 15 Ekim-15 Mart arasındaki kış aylarında 08.00- 17.00 saatleri arasında ziyaretçi kabul edilmektedir. Fakat 1 Nisan-1 Ekim tarihleri arasında yani yaz döneminde 08:00 – 19.00’a kadar ziyaretçi kabul ediliyor. Gişe kapanış saati yaz aylarında 18.30, kış aylarında ise 16.30’dur. Ziyaret saatlerinde uygun gitmeyi unutmayın.

Sümela Manastırı Nerede

Sümela Manastırı hangi ilimizdedir gibi sorular hem genel kültür sorusu olarak hem de ziyaret etmek isteyen vatandaşlar tarafından sorgulanmaktadır. Sümela Manastırı: Trabzon’un Maçka İlçesi’nin Altındere Köyü sınırları içinde yer almaktadır.

Sümela Manastırı Adresi: Altındere, Altındere Vadisi Milli Parkı, 61750 Maçka/Trabzon

Sümela Manastırı Kimlere Ücretsiz?

Manastırı ziyaret edecek olan 18 yaşından küçük çocuklar için ücretsizdir. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı personeli refakatindeki anne, baba, eş ve çocuklar kurum kimlik kartlarını göstererek kayıt olabilir bu protokol kapsamındaki ziyaretinde ücretsiz giriş yapabilirler. Sanat Tarihi, Arkeoloji ve Müzecilik bölümlerinde öğrenim görmekte olan öğrenciler ve 65 yaş üzeri Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarından Manastır ziyareti için ücret alınmamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir