Haber

Yüzüklerin Efendisi İzleme Sırası 6 Film

Yüzüklerin efendisi film serisi bize kalırsa gelmiş geçmiş en iyi serilerden biridir. Peki yeni izleyecekler için Yüzüklerin Efendisi izleme sırası nedir? Bu yazımızda filme yeni başlayacaklar için hangi sıralamaya göre izlemeniz gerektiğini anlatıyoruz. Hem kronolojik sıralama hem de çıkış tarihine göre izleme sıralamasına buradan ulaşabilirsiniz.

Lord of The Rings izleme sırası ile  J.R.R. Tolkein’in Orta dünyasında geçen toplamda 6 farklı film bulunmaktadır. Bu filmlerin üçü Yüzüklerin Efendisi filmi, diğer üçü ise Hobbit film serisidir. Bu filmlerden bağımsız olarak1997 yapımı The Hobbit animasyon filmine de bakabilirsiniz. Yüzüklerin efendisi filmi 1978 yapımı olan bir animasyon filmi olarak izleyicilerin karşısına çıktı. Yakın zamanda ise Amazon Yüzüklerin Efendisi Güç Yüzükleri dizisi ile gündeme gelmiştir. Peki, en iyi film hangisi ve yeni izleyecekler hangi sıralamaya göre izlemeli? Haberimizde Yüzüklerin Efendisi izleme sırası hakkında bilinmesi gereken her şeyi anlatıyoruz.

Çıkış Tarihine Göre Yüzüklerin Efendisi İzleme Sırası

Yüzüklerin Efendisi filmi J.R.R. Tolkein’in kitaplarından uyarlamadır. Filmde kitapta bulunan bir çok öge kullanılmıştır. Tabii ki yönetmen tarafından da çeşitli eklentiler ve replikler eklenmiştir. Film en uzun sinema filmlerinden biri de diyebiliriz. Orta Dünya anlatıları oldukça uzun olduğundan dolayı film yapımcısı bütün konuyu sığdırabilmek için büyük bir özen göstermiştir. Yüzüklerin Efendisi serisi de kitaplardan çok filmler sayesinde tanınmış diyebiliriz.

Vizyon tarihine göre yüzüklerin efendisi izleme sıralaması:

 1. Yüzüklerin Efendisi 1: Yüzük Kardeşliği (2001)
 2. Yüzüklerin Efendisi 2: İki Kule (2002)
 3. Yüzüklerin Efendisi 3: Kralın Dönüşü (2003)
 4. Hobbit 1: Beklenmedik Yolculuk (2012)
 5. Hobbit 2: Smaug’un Çorak Toprakları (2013)
 6. Hobbit 3: Beş Ordunun Savaşı (2014)

Yüzüklerin Efendisi Kronolojik İzleme Sırası

 1. Hobbit Beklenmedik Yolculuk
 2. Hobbit Smaug’un Çorak Toprakları
 3. Hobbit Beş Ordunun Savaşı
 4. Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği
 5. Yüzüklerin Efendisi İki Kule
 6. Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü

Peter Jackson, Yüzüklerin Efendisi, Hobbit sinema filmlerinin yönetmenidir. Çoğu kişi seriyi tam olarak anlatamadığını iddia etse de Amazon’da çıkan Yüzüklerin Efendisi Güç Yüzükleri dizisinin ardından değeri daha da iyi anlaşılmıştır. Hobbit filmleri hakkında çok fazla övücü konuşamasam da Yüzüklerin Efendisi sinema filmi serisinin baş yapıt olduğunu iddia edebilirim.

Yüzüklerin Efendisi Kronolojik İzleme Sırası

Yüzüklerin Efendisi öyle bir seridir ki günümüzde dahi bazı Youtube kanalları konu ile ilgili içerikler üretmekte ve binlerce kişi tarafından da takip edilmektedir. Eğer seriyi kronolojik olarak yani olay örgüsüne göre izlemek istiyorsanız yukarıdaki sıralamaya göre izlemelisiniz. Diziyi de dahil edecek olursak ki bize göre pek mükemmel bir işleyişi yok, kronolojik sıralamada ilk olarak Güç Yüzükleri ardından da yine yukarıdaki listeye göre izlenmesi gerekir.

IMBD Puanına Göre İzleme Sırası

IMDb puanlarına göre Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmleri ne kadar puan almış? İzleyici tarafından Yüzüklerin efendisi serisi çok daha fazla puan almıştır. Bu sıralamada ilk sırada kralın dönüşü, ikinci sırada yüzük kardeşliği üçüncü sırada ise iki kule filmleri yer alıyor. Sonrasında ise Hobbit serisindeki filmler yer almaktadır. Birden fazla Oscar ödüllü Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü en çok beğenilen filmlerden biridir. IMDb puanına göre Yüzüklerin Efendisi filmleri hangi sıraya göre izlenmeli?

 1. Lord of the Rings: The Return of the King (9.0 / 10)
 2. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (8.8 / 10)
 3. Lord of the Rings: The Two Towers (8.8 / 10)
 4. Hobbit: An Unexpected Journey (7.8 / 10)
 5. Hobbit: The Desolation of Smaug (7.8 / 10)
 6. Hobbit: The Battle of the Five Armies (7.4 / 10)

Hobbit İzleme Sırası

Hobbit izleme sırası

Yüzüklerin efendisi izleme sırası kadar Hobbit izleme sırası da merak edilen konulardan biridir. Ancak şu şekilde ifade edebiliriz ki hem kronolojik hem de çıkış tarihine göre Hobbot filmlerini izleme sırası aynıdır. Aşağıdaki listeden Hobbit filmlerinin izleme sırasını inceleyebilirsiniz.

 1. Hobbit 1: Beklenmedik Yolculuk (2012)
 2. Hobbit 2: Smaug’un Çorak Toprakları (2013)
 3. Hobbit 3: Beş Ordunun Savaşı (2014)

Güç Yüzükleri Bu Sıralamada Nerede?

Güç yüzükleri

Kronolojik sıralamaya bakacak olursak Güç Yüzükleri dizisi ilk olarak izlenmesi gereken diyebiliriz. Ancak vizyon tarihine göre en son çıktığı için son sırada. Dizi çıktığı günden günümüze kadar birçok eleştiri aldı. Yönetmenler de durumun farkında oldukları için ikinci sezonun çok daha iyi olacağına yönelik açıklamalar yapmıştır. Eğer görsel bir şölen izlemek istiyorsanız Yüzüklerin Efendisi Güç Yüzükleri dizisi oldukça güzel. Ancak ilk üçleme gibi mükemmel bir konu anlatımı bekliyorsanız hüsrana uğrayacaksınız.

Güç Yüzükleri dizisinde cüceler dağı çok fazla kazmış ve “Mithril” adı verilen değerli madeni bulmuşlardı. Bununla beraber Yüzüklerin efendisi filminde gördüğümüz Balrog’u da uyandırmışlardı. Yukarıdaki fragmanda da Balrog’un sinematik görseline bakabilirsiniz. Dizi başlangıç aşamasında mükemmel derecede iyi olmasa da muhtemelen ikinci sezon itibariyle daha iyi bir olay örgüsüne sahip olacaktır.

Yüzüklerin efendisi izleme sırası hakkında bilgi arayanlar için burada detaylı sıralama yaptık. Bize kalırsa dünyanın en iyi film serilerinden biridir. Güç. yüzükleri dizisi de izlemeye değer yapımlardan biri olmuştur.

Yüzüklerin Efendisi Hakkında

Yüzüklerin Efendisi fantastik, macera türünde bir üçlemedir. Romandan uyarlama olan sinema filmi ve dizisi birçok kişi tarafından ilgi görmüştür. Sinema filmlerinin sevilmesinin başlıca kaynağı ise genel olarak romana bağlı kalıp romandaki konuları işlemesidir. Ancak son çıkan Güç Yüzükleri dizisinde ise bunun aksine romanda olmayan şeyler de eklenmiştir. Buna örnek verecek olursak zenci elf, galadriel ve sauronun birbirine aşıkmış gibi gösterilmesi. Dizi yapımcıları daha fazla seyirci çekmek adına popüler kültür dizisi çekmeye karar vermiş olmalılar.

Reddit, çeşitli fanatik forumları ve Youtube videolarının altında buna oldukça fazla eleştiri geldi. Youtube’ta da konu ile ilgili fazlaca eleştiri videosu görebilirsiniz. Dizi yapımcıları ise ikinci sezonda eksikliklerin giderileceği ve daha iyi bir dizi izleyeceğimizi iddia ediyorlar. Eğer şimdiye kadar bu seriyi hiç izlemediyseniz buradaki Yüzüklerin efendisi izleme sırasına göre izlemeye başlamanızı öneririz. Diziyi beğenmeme olasılığınız oldukça düşük.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir