Genel

Bebekamın Ne Demek? Kürtçe – Türkçe Anlamı

Kürtçe bazı kelimelerin anlamları merak ediliyor. Bu kelimelerden en çok araştırılanı ise Bebekamın ne demek? Biri size ya da herhangi birine bu sözcüğü kullandığında Bebekamın anlamı nedir bilmek isteyebilirsiniz. Burada kürtçe sık kullanılan kelimelerden biri olan bebekamin’in ne anlama geldiğini açıkladık.

Geçen gün bizlere gelen soruları kontrol ederken, “Sevgilim bana bebekamın dedi, bebekamın anlamı nedir?” şeklinde bir soru ile karşılaştık. Daha öncesinde de bu tür sorular gelmişti örneğin Dilemin Ne Demek? sorusunu da yanıtlamıştık. Kürtçe şarkılarda, sohbet sitelerinde, biriyle mesajlaşırken ya da herhangi bir ortamda başkasından duyabildiğimiz bu sözcüğün anlamını hakkında detaylar. Türkçe’deki “bebek” ve ateş anlamında olan “kamin” kelimelerinden oluşmaktadır. Bebekamin, “bebeğin ateşi” anlamına geliyor.

Kürtçe Bebekamın Ne Demek?

Kürtçede halk dilinde sıkça kullanılan Bebekamın Türkçe Bebek kelimesinden geliyor. Bebekamın anlamı ise Bebeğim‘dir.

  • Bebekamın ne demek: Bebeğim anlamına gelir.

Bazen mesajlaşırken, bazen şarkılarda bazen de sokakta bu sözcük ile karşılaşmak mümkün. Bebek kelimesinden türemiş olan bu kelime bebeğim anlamına geliyor. Kürtçe de bu ve buna benzer birçok sevgi sözcüğü bulunuyor. Bu sözcüğü daha çok sevgilisinden duyanlar araştırıyor. Çünkü kürtçe bilen insanlar sevdikleri kişilere kürtçe iltifatlarda da bulunuyor diyebiliriz.

Kürtçe Bebek Ne Demek?

Türkçe deki kelimelerin Kürtçe de de karşılığı var. Bunlardan biri de bebek kelimesidir. Kürtçe de kız ve erkek bebek için farklı kelimeler kullanılır. Kürtçe bebek kelimesi ise:

  • Kürtçede erkek bebek: Pito denirken.
  • Kürtçe kız bebek: Pitê debilir.

Çeşitli sosyal medya uygulamalarında bu kelime ile rastlamak mümkün. Örneğin tiktok’ta bir dönemler viral olan anlamam sebebini üzmüşler bebekamin’i şeklinde videolar vardı. Doğal olarak bu kelimeyi ilk defa duyanlar da anlamını merak ediyorlar. Burada detaylıca açıkladık.

Kürtçe Seni Seviyorum Ne Demek? Başlığını ziyaret ederek, kürtçe de birini sevdiğinizi nasıl söyleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir