Haber

Çift Taraflı Bant Duvardan Nasıl Çıkar?

Çift taraflı bantlar günümüzde birçok yerde kullanılıyor. Peki duvara yapıştırılmış olan çift taraflı bant duvardan nasıl çıkar? Detayları haberimizde.

Çift taraflı bantları duvardan sökerken dikkatli ve hassas olunmalı. Aksi halde duvara zarar verebilir. Boysa söküğüne neden olabileceği gibi bant kalıntıları da kalabilir. Bu nedenle bandı sökerken hassas ve dikkatli olmak gerekir. Duvarı zedelememek için sık kullanılan çift taraflı bantlar çivi ve matkap ile duvara zarar vermeden tablo, fotoğraf ve benzeri şeyleri duvara tutturmamıza olanak sağlar. Uygulaması çok pratiktir. Çift tarafı da yapışkan olan bant, maalesef çıkarılmak istendiğinde duvara zarar verebiliyor ya da kalıntı lekeler olabiliyor. Genelde yüksek performans gösteren profesyonel çift taraflı bantlar duvar ve benzeri zeminlerde leke bırakıyor ve bu lekeler de öyle kolay çıkmıyor. Duvarda kalan kalıntıları temizlemek kesici malzemeler ile yapıldığında duvara zarar verebilir. Bu nedenle bizler de haberimizde çift taraflı bant duvardan nasıl çıkar anlattık.

Bazı yöntemler ile duvara yapışıp kalan çift taraflı bant parçacıklarını temizlemek daha rahat ve kolay olacaktır. Bandın performansına göre duvardaki parçacıkları temizlemek için farklı yöntemler vardır. Bant çıkarıldıktan sonra kalıntıları temizlemek için kimyasal tercih edilecekse dikkat edilmesi gerekir. Peki, çift taraflı bant duvardan nasıl çıkarılır:

Çift Taraflı Bant Duvardan Nasıl Çıkar?

Çift taraflı bantları duvardan sökerken dikkat edilmesi gerekir. Çünkü direkt olarak çekip bandı sökmeye çalışırsanız muhtemelen duvar boyanızı da alacaktır. Bu nedenle çift taraflı bandı sökerken aşağıdaki yöntemleri uygulayarak temizlemeniz daha net bir sonuç almanıza yardımcı olacak.

duvardan çift taraflı silikon bant sökme

Direkt olarak çekip çıkarmaya çalışırsanız yukarıdaki gibi bir sonuçla karşılaşabilirsiniz. Tabii ki bu durum bandın performansına göre değişiklik gösterebilir. Bandı sökerken duvara zarar vermek istemiyorsanız aşağıdaki yöntemleri uygulayın. Detaylarıyla, duvardan çift taraflı silikon bant nasıl çıkar:

Isıtarak Sökme Çift Taraflı Silikon Bant Sökme

Duvardaki çift taraflı bandı sökmek için direkt çekmek yerine ısıtmayı deneyin. Fön makinesi gibi ısıtıcı bir cihaz ile ilgili alanı ısıtın. Özellikle de kuvvetli yapışkan özelliği olan bantlar için ütü gibi sıcaklığı arttıran ısıtıcılar kullanılır. Ütüyü uygulamadan önce bandın üstüne bir kumaş parçası koyun. Bu sayede yapışkan tam erimese bile bant sıcaklıktan dolayı kendini bırakacaktır. Ardından kalan kalıntılar için yine aynı yöntemi uygulayabilirsiniz. Çoğu zaman kalıntılara uygulandığında bu kalıntılar eriyerek yok olur.

Çift Taraflı Bant Nasıl Sökülür

Duvardan, mobilyadan ya da herhangi bir alandan çift taraflı bant sökmek için farklı yöntemler kullanılabilir. Örneğin, bir perdede çift taraflı bant kalıntıları varsa sıcak su yardımı ile bu kalıntıları temizlemek mümkündür. Eğer duvardan çift taraflı bant ve kalıntılarını temizlemek isterseniz, fön ya da ütü gibi yüksek ısı veren aletler kullanılmalıdır.

Eğer duvardan çift taraflı bant sökme işlemi uygulanacaksa ve yüksek ısı için ütü kullanmayı düşünüyorsanız, bandın ya da kalıntısının üzerine bir kumaş koyup ısı uygulayarak ardından bir bez yardımı ile temizleyebilirsiniz.

Çift Taraflı Bant İzi Nasıl Çıkar?

Duvardan, kapıdan, ahşaptan çift taraflı bant izi nasıl çıkar merak edenler için bu başlık altında sırasıyla yöntemleri listeledik. Bu yöntemler sayesinde çift taraflı bant ve izlerinden kolayca kurtulabilirsiniz. Çift taraflı silikon bantlar kalitesine göre farklı performanslar gösterebiliyor. Bazıları tam anlamıyla iyi t utmasa da performans bakımından iyi olan bu bantlar, adeta çivi gibi duvara yapışabiliyorlar. Detaylarıyla, çift taraflı bant izi nasıl çıkar:

Sıcak Su ile çift taraflı bant duvardan nasıl sökülür

Hemen hemen herkesin ulaşabileceği bir yöntemdir. Sıcak su ile çift taraflı bant duvardan nasıl çıkar sorusunun yanıtı ise oldukça basittir.

Çift taraflı bant duvardan nasıl çıkar:

  • Bir kaba su ekleyin
  • Buhar çıkana kadar ısıtın
  • Su ısındıktan sonra temiz bir bez alın
  • Bu bezi kaynar su ile ıslatın
  • Islattığınız bezin ıslak tarafını ilgili alana uygulayın
  • Çift taraflı silikon bant sıcak ile tepkimeye gireceğinden dolayı rahatça sökülebilir hale gelecektir
  • Bandı söktükten sonra kalıntıları da yine ilgili yöntem ile temizleyebilirsiniz.

Çamaşır Sodası ile Çift Taraflı Bant izi çıkarma

Yarım kilo su içine bir çay bardağı çamaşır sodası eklenerek duvardaki çift taraflı bant izleri temizlenebilir. Bezi çamaşır sodalı suya batırın ve duvarı ovalayarak silmeniz halinde, bant lekelerinin çıkması için etkili olacaktır.

Gaz Yağı ile çift taraflı bant nasıl çıkar:

Duvar ve benzeri alanlarda kalmış çift taraflı bant parçacıkları için gaz yağı da kullanılıp sökülebilir. Bez ya da bir sünger parçasını gaz yağına batırıp ardından duvarı silmeniz halinde, bandın duvardan kalıntı bırakmaksızın çıkmasına yardımcı olur. Duvarda yağ izi kalmaması için lekeler çıkarıldıktan sonra duvar temiz nemli bir bezle tekrar silinebilir.

Zeytinyağı ve Karbonat Karışımı

Biraz zeytinyağı ve karbonatı karıştırın, ardından elde edilen karışımı bant izlerinin kaldığı yere uygulayarak bant izlerinden kurtulmak mümkündür. Karışımı yapıp sonrasında biraz ısıttıktan sonra uygulamak ardından duvarı ılık su ile ıslattığınız bez ile silmek kalıntıların temizlenmesine olanak sağlar.

Eniyisor.com evinizde ya da ofisinizde karşılaşabileceğiniz zorluklar ile nasıl mücadele edeceğinizi anlatan haberler de yayınlıyor. Çift taraflı bant duvardan nasıl çıkar? Çift taraflı bant izi çıkarma bu habere benzer haberler için bizi buradan takip edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir