Haber

Endoskopi ve Kolonoskopi Öncesi Sigara İçilir Mi?

Endoskopi, Gastroenteroloji doktorunun vücutta bazı incelemeler yapmasını sağlar. Kolonoskopi ise ince bağırsağın sonundan başlar ve anüste biten kalın bağırsağa ait problemleri tanı ve tedavisini yapmak için yapılmaktadır. Vatandaşların merak ettiğin konulardan biri ise Endoskopi ve Kolonoskopi öncesi sigara içilir mi? Sorusu oluyor. Vatandaşlar hem Endoskopi hem de Kolonoskopi yapabilmek için doktorunun belirttiği süre hiçbir şey yememeli ve içtikleri şeylere de dikkat etmelidirler. Bu oldukça önemlidir çünkü sonuçları doğru şekilde elde etmek için hastanın bir şey yememesi ve bazı ürünleri içmemesi gerekmektedir.

Endoskopi, yemek borusu, mide ve oniki parmak bağırsağındaki rahatsızlıkların teşhisi ve tedavi edilmesi için uygulanan bir tanı yöntemidir. Kolonoskopi ise ince bağırsağın sonundan başlar ve anüste sonlanan kalın bağırsağa ait problemlere tanı koymak için uygulanan bir tanı yöntemidir. Peki Kolonoskopi ve Endoskopi öncesinde sigara içilir mi? Detaylarıyla birlikte bu haberimizde anlatıyoruz.

Endoskopi

Endoskopi Nedir?

Ucunda ışık ve küçük bir kamera olan endoskop ismindeki bir cihaz ile, mide, onikiparmak bağırsağı ve kalın bağırsağı da içinde barındıran gastrointestinal sistemin incelenmesine yarayan bir tanı sistemidir. Sindirim sistemi rahatsızlıkları ve benzeri rahatsızlıkların tanısı ve teşhisinde kullanılan bir yöntemdir. Devlet hastaneleri ve özel hastanelerde endoskopi çekimi yapılabilmektedir.

Endoskopigastroskopi ve kolonoskopi olacak şekilde ikiye ayrılmaktadır Gastroskopi işleminde mide ve onikiparmak bağırsağının bir bölümü incelenirken; kolonoskopi de ise kalın bağırsağın durum değerlendirmesi yapmak için inceleme yapılmaktadır. Endoskopi mide ağrısı ve şikayeti olanlara ve kansızlık problemi yaşayanlara uygulanabilmektedir. Yutma güçlüğü, mide ekşimesi, göğüste yanma ve bulantı kusma, ateş ve halsizlik gibi şikayet durumlarında da uygulanmaktadır. Ayrıca nedeni bilinmeyen kilo kayıpları gibi durumlarda da endoskopi uygulanmaktadır.

Kolonoskopi Nedir?

Kolonoskopi, kalın bağırsak ve rektumun incelenmesini sağlamak için uygulanan bir tanı teşhis yöntemlerinden biridir. Kolonoskopi uygulaması esnasında gerekli görülmesi halinde kalınbağırsaktaki polipler çıkartılabilir ya da laboratuvarda incelenmek üzere doku örneği de alınabilmektedir. Makattan girilerek yapılan kolonoskopi işlemi hem teşhis hem de tedavi amaçlı olarak uygulanabilir. Bağırsak ucunda ışık ve kamera olan esnek bir tüp kullanılarak bu işlem yapılmaktadır. Geçmeyen karın ağrısı, Rektal kanama, Kronik kabızlık, Kronik ishal, Kanser ve benzeri druumlarda kolonoskopi yapılır.

Endoskopi ve Kolonoskopi Öncesi Sigara İçilir Mi?

Endoskopi yapılmadan önce sigara içilir mi ve kolonoskopi öncesi sigara içmek konuları da hasta olan vatandaşlar tarafından sıkça araştırılan konulardan biri olmuştur. Kolonoskopi’den önce sigara içmek anestezi etkisinde bazı değişikliklere neden olabileceği gibi akciğerle ilgili problem yaşanmasına neden olabiliyor. Bu nedenle kolonoskopi yapılmadan önce sigara içilmesi önerilmemektedir.

Ayrıca endoskopi öncesinde de yine sigara içilmesi önerilmiyor. Eğer doktorunuz ile iletişim kurabiliyorsanız konu hakkında bilgi talep edebilirsiniz. Sigara hayatımızı olumsuz yönde etkilediğinden dolayı en kısa sürede bırakmanızda fayda var. Eğer sigarayı bırakma konusunda bir yardımcıya ihtiyacınız varsa; sigara bırakma uygulaması yazımızdaki uygulamaları da deneyebilirsiniz.

Kolonoskopiden 1 Gün Önce Sigara İçilir Mi?

Kolonoskopiden 1 gün önce sigara içilir mi konusundaki sorunuzun yanıtını da yukarıdaki başlıkta verdik aslında. Sigara hem sağlığınızı olumsuz etkilet hem de verdiğiniz testleri olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle kan tahlili, idrar tahlili, kolonoskopi ve endoskopi gibi testlerden önce sigara içilmesi önerilmiyor. Daha fazla bilgi için doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir