Genel

Gün Batımı Nasıl Yazılır? TDK

Bazı sözcüklerin nasıl yazıldığı hep merak konusu olmuştur. Bunlardan biri de “gün batımı” sözcüğü diyebiliriz. Çoğu kişi bir makale yazarken ya da mesaj gönderirken yazım kurallarına dikkat etmeye özen gösterir. Gün batımı olan bir cümle yazacak olursanız yanlış yazmamaya dikkat etmek isteyebilirsiniz. Bu nedenle burada gün batımı nasıl yazılır TDK’ya göre nasıl olmalıdır sorularını yanıtladık.

Gün Batımı Ne Demek?

Gün batımı, güneşin ufuk çizgisinin altında kaybolması ve gökyüzünün kızıl rengine gelmesi ile oluşan doğal bir olaydır. Bu olay genelde günün son saatlerinde hava kararırken gerçekleşiyor. İnsanlar tarafından da çok etkileyici ve romantik bulunduğunu söyleyebiliriz. Bir çok ressam ve fotoğrafçılar bu anı resmetmiştir. Aynı zamanda şarkıcılar ve şairler de gün batımını sözlerinde çok sık kullanmaktadır. Sosyal medyada da bir çok kişinin gün batımı fotoğraflarında yer aldığını görmüşsünüzdür. Kendine has etkileyici bir atmosferi vardır.

Gün Batımı Nasıl Yazılır?

TDK yani Türk Dil Kurumu tarafından belirlenmiş olan bazı kelimeler vardır. Bu kelimelerin doğru yazılışı ile ilgili bilgi almak isteyenler ise genelde bu kuruma başvurur. TDK’ya göre gün-batımı kelimesinin doğru yazılışı aşağıdaki gibidir.

Çoğu kişi bu sözcüğü Günbatımı şeklinde yanlış yazmaktadır. Doğru şekli ise Gün batımı şeklinde yazılmalıdır.

Eğer gün batımı ile bir cümle kuracak olursanız gün batımı şeklinde ayrı olacak şekilde yazmanız gerekir. Bitişik yazılması ya da araya tire koyulması halinde bu sözcüğü yanlış yazmış olursunuz. Her şey nasıl yazılır başlığında da anlattığımız gibi, insanlar kelimeleri yazarken hatalı yazım yapabiliyorlar. En sık kullanılan kelimeler ise en çok yanlış yazılanlar arasında diyebiliriz.

Gün Batımının Doğru ve Yanlış Kullanımı ile İlgili Örnekler

“Gün batımı” kelimesinin doğru yazımı “gün batımı” şeklindedir. Bitişik ya da araya tire koyarak yazmanız halinde yanlış yazmış olursunuz.

Aşağıda, “gün batımı” kelimesinin doğru ve yanlış yazılmış çeşitli örneklere bakabilirsiniz. Bu sayede doğru kullanımı daha iyi anlamak mümkündür.

Doğru:

  • Gün batımı harika bir manzaradır.
  • Gün batımı fotoğrafçılar için en çok tercih edilen anlardan biri diyebiliriz.
  • Gün batımını seyrederken huzur buluyorum.

Yanlış:

  • Güne batımı güzel bir manzaradır. (Güne yerine Gün yazmalısınız.)
  • Günbatımı fotoğrafçılar için favori anlardan biridir. (Gün batımı şeklinde ayrı yazmalısınız.)
  • Günbatımını seyrederken huzur bulduğumu söyleyebilirim. (Kelime ayrı yazılması gerekir.)
  • Gün-batımı izlemek çok romantiktir. (Kelime arasına tire (-) koymak yerine ayrı olarak yazmalısınız.)
  • Gün batımı izlemek için sahile gidiyoruz. (Doğru yazım!)

Sözcükleri yanlış yazmanız halinde okuyucuya aktarılmak istenen bilgi, duygu ve düşünceler hatalı aktarılabilir ya da o cümle yetersiz gelebilir. Bu gibi durumlarda sözcüğü doğru yazmaya özen göstermelisiniz. Eğer sunum, tez ya da buna benzer bir şey hazırlıyorsanız kelimelerin doğru yazımına da dikkat etmeniz gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir