Haber

Herşey Nasıl Yazılır TDK – Her Şey Ayrı Mı Yazılır?

Türkçe de çok farklı kelimeler vardır. Bu kelimelerin bazıları okunduğu gibi birleşik olmayabiliyor. Peki, Herşey nasıl yazılır Tdk. Her şeyde nasıl yazılır. Herşey ayrı mı yazılır?

Her şey kelimesinin nasıl yazıldığı TDK için en sık yapılan sorgulardan biridir. Tez hazırlayacak olanlar, makale yazanlar ya da mesaj yazarken bu böyle mi yazılıyordu diye merak edenler için burada bu soruyu yanıtladık. Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre “herşey nasıl yazılır?” sorusu için örnekler ile yanıt vermiştir. Peki, her şey birleşik mi, herşey ayrı mı yazılır? Her şey yazılırken en çok kafa karışıklığı yaratan kelimelerden biridir. Türk Dil Kurumu bu kelimenin yazılışına dair bilgileri de vermiştir.

Herşey Nasıl Yazılır?

TDK sözlüğünde “herşey” kelimesi için arama yapanlar “bu sözcük bulunamadı” uyarısı ile karşılaşmaktadır. Özetle Türk Dil Kurumu’na göre “her şey” kelimesi ayrı yazılmalıdır.

Herşey nasıl yazılır:

  • TDK İmla Kılavuzu da Dil Derneği Yazım Kılavuzuna göre de “herşey” şeklinde birleşik yazılım kabul edilmez
  • Her şey şeklinde yazılmalıdır
  • Her şey kelimesi ayrı yazılır
  • Her şeyde kelimesi de yine aynı şekilde ayrı yazılmaktadır

Herşey Ayrı Mı Yazılır TDK

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi “Her şey” ayrı yazılır. Türk Dik Kurumu da bununla ilgili yaptığı açıklamada her şey kelimesinin ayrı yazılması gerektiği yönündedir. Her şey ayrı mı yazılır örnekleri:

  • Örnek 1: Her şey geçecek sabırlı olman yeterli
  • Örnek 2:  Her şeyin vakti var
  • Örnek 3: Her şey senin için

Her Şeyde Nasıl Yazılır

Her şeyde nasıl yazılır konusu da merak edildiğinden bu konuya da açıklık getirmek istedik. Tdk’ya göre her şey ayrı yazılır demiştik. Bu durum her şeyde kelimesi için de geçerlidir. Eğer bir cümlede bu kelimeyi kullanacaksanız “her şeyde” şeklinde yazmanız gerekir.

Örnek 1: Her şeyden rahatsız kapmamalısın.
Örnek 2: Ben her şeyden vazgeçtim.
Örnek 3: Her şeyde sen varsın.

Türkçemizde bazı kelimelerin yazılışı kafa karıştırabiliyor. Örneğin bir makale yazarken, tez hazırlarken ya da insanlarla mesajlaşırken doğru kelimeler kullanmak gerekir. Bununla birlikte Instagram gibi sosyal medya platformlarında da gönderi paylaşırken açıklama kısmında doğru cümleler kurmak için kelimelerin yazılışına dikkat edilmelidir.

Eğer hatalı bir yazım yaparsanız yorum olarak ya da mesaj kısmından kelimeyi hatalı yazdığınıza dair uyarılar alabilirsiniz. Ayrıca hatalı yazılan kelimeler cümlenin akışını da bozmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir