Genel

Tıraş Nasıl Yazılır TDK – Tıraş mı Traş mı?

Erkeklerde yapılan saç ve sakal kesim işlemine “tıraş” adı verilmektedir. Peki, Tıraş nasıl yazılır? Tıraş mı, Traş mı TDK‘ya göre hangisi doğru?

Tıraş kelimesi erkeklerde saç ve sakala şekil verilmek maksadıyla yapılan kıısaltma kesme işlemine verilen isimdir. Kadınlar saç kesimi için kuaföre gittiklerini söylerken erkekler berbere ya da tıraş olmaya gidiyorum şeklinde açıklarlar. Tıraşlama işlemi yalnızca saç için değil, bir şeyin üstündeki pürüzleri tıraşlama, belli bir biçim verme niyetiyle yontma ve yalan, gereksiz sözler anlamlarında kullanılabilir.

Tıraş kelimesi de dilimizde yanlış kullanılan kelimelerden biridir. Bu kelime okunurken “ı” harfi yokmuş gibi okunsa da doğru yazılışı o şekilde değildir. Bu kelimenin doğru yazılışı ise aşağıdaki gibidir.

Peki Tıraş nasıl yazılır:

  • Tıraş mı
  • Traş mı

Tıraş Nasıl Yazılır TDK

Bu kelimenin doğru yazılışı hem TDK İmla Kılavuzu’na hem Dil Derneği Yazım Kılavuzu’na göre “tıraş” şeklinde olmalıdır. Doğru yazılışı “tıraş”tır.

Tıraş ile ilgili bazı cümleler:

  • Kes tıraşı
  • Saçımı tıraş ettim
  • Sakal tıraşı olacağım
  • Ahşabı daha iyi bir şekil alması için tıraşladım gibi

Tıraş mı Traş mı?

Tıraş mı Traş mı sorusu da bir makale yazacak, mesaj gönderecek ya da meraklısı tarafından araştırılmaktadır. Yukarıda da bilgisini verdiğimiz gibi doğru yazılımı “Tıraş” şeklinde olmalıdır. Çoğu yerde Traş şeklinde geçse de asıl Türkçemizde yazılması gereken hali tıraş olarak karşımıza çıkıyor.

Tıraş Kelimesinin Cümle İçinde Kullanımı

  • Traş olmak için bugünü mü seçtin, günler çuvala mı girdi? (Yanlış)
  • Yeni traş olduğum için duş almam gerek. (Yanlış)
  • Berberde tıraş olmak için sıra bekliyorum (Doğru)
  • Ben de berbere gidip tıraş olduktan sonra geleceğim. (Doğru)

Tıraşın Doğru Yazılışı TDK

Tıraşın doğru yazılışı Türk Dil Kurumuna göre aşağıdaki şekildedir. Gerekirse yukarıdaki başlıktan cümle içerisinde nasıl kullanıldığına da bakabilirsiniz.

Tıraş (doğru)
Traş (yanlış)

Sakal Tıraşı Nasıl Olunur?

Sakal tıraşı olmak için isterseniz tıraş bıçağı, tıraş makinesi ya da ustura kullanabilirsiniz. Ustura daha çok berberlerde sakal tıraşı yapmak için kullanılır. Sakalı tamamen kesmek için köpükle yumuşatılan ve kayganlaştırılan sakal kesilir.

Tıraş bıçağı ise genelde evde tıraş olacak olan erkekler tarafından kullanılır. Tıraş makinesi modeline göre sıfırlama yapabileceğiniz gibi saç ve sakallarınıza şekil de kazandırabilirsiniz. Sakal tıraşını ilk defa olacak olursanız berberde ustura ile kesmenizi öneririz. Bununla birlikte tıraş olmuş büyüklerinizde nasıl tıraş olacağınıza dair sorularınızı sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir