Genel

Restoran Nasıl Yazılır? – TDK Yazılışı

Türkçe de bazı kelimeler yanlış biliniyor. Hatalı kullanılan kelimelerden biri de “Restoran” kelimesidir. Peki, Restoran nasıl yazılır? Tdk Restoran doğru yazılışı. Türkçe de bazı kelimeler yanlış yazılabiliyor. Bunlardan biri de bu başlıkta bahsettiğimiz konudur.

Restoran kelimesinin doğru yazılışı birçok kişi tarafından merak edilen kelimelerdendir. “Restaurant” kelimesi dilimize Fransızcadan geçmiştir. Peki bu kelimenin Türkçe yazılışı hangi şekildedir? Doğru yazılım için nasıl yazmak gerekir gibi sorular makale yazarları, hikaye yazarları ya da tez yazacak olan kişiler tarafından sorgulanabiliyor.

Bununla birlikte Google reklamı verecek olanlar, işletme olarak haritalara ekleyecek olanlar doğru yazılımı aramaktalar. Eniyisor.com’a gelen nasıl yazılır sorularını da doğru şekilde arayıp burada yayınlamaya özen gösteriyoruz. Alt başlıktan Restoran nasıl yazılır Tdk bilgisine ulaşabilirsiniz.

Restoran Nasıl Yazılır?

Restoran nasıl yazılır sorusunun yanıtı: “Restoran şeklinde olmalıdır. restorant şeklinde yazılması yanlıştır. Restaurant kelimesi ise Fransızcadır. TDK’ye göre Türkçe dilinde “restoran” şeklinde yazılır. Dil Derneği de bu görüşü savunmaktadır. Bu durumda restoran Türkçe nasıl yazılır:

  • Restoran şeklinde yazılmalıdır

Ayrıca Fransızcada da “restaurant” kelimesi ‘restorant’ olarak değil ‘restoran’ şeklinde okunmaktadır. Fransızca dilinden dilimize geçmiş bazı kelimeler 1980’lerden sonra ABD kültürüne bağlı olarak İngilizce dilindeymiş gibi okunduğu için ‘restorant’ şeklindeymiş gibi düşünülmeye başlanmıştır. Restoran şeklinde yazılması en doğru şekilde olandır.

Aynı zamanda lokanta kelimesi restoran kelimesinin eş anlamlısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir çok yerde Lokanta kelimesi Restoran yerine kullanılmaktadır.

İngilizce Restoran Nasıl Yazılır?

Restoran yazılışı Türkçede olduğu kadar İngilizce nasıl yazıldığı da merak edilmektedir. Eğer İngilizce de Restoran yazacak olursanız: “Restaurant” şeklinde yazmanız gerekmektedir. Doğru yazılışı bu şekildedir.

Restoran kelimesinin Türkçede ve İngilizcede nasıl yazıldığını yukarıdaki başlıklardan inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda hemen yukarıdaki maddelerden diğer kelimelerin de doğru yazılışlarını inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir