Haber

Hafta Sonu Nasıl Yazılır?

Kelimelerin doğru yazılışı oldukça önemlidir. Word gibi programlarda hatalı yazılan kelimelerin altı çizilerek gösterilir. Peki, hafta sonu nasıl yazılır? Bazı sözcükler hatalı yazılabiliyor. En çok hatalı yazılan sözcüklerden biri de hafta sonudur. Burada doğru yazımı ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bazı kelimeler okunurken birleşik olarak kullanılsa da yazı dilinde ayrı olarak yazılması gerekir. Merak edilen kelimelerden biri de hafta sonu ayrı mı yazılır sorusudur. Makale, tez ya da mesaj yazarken bu kelimenin doğru yazılışını birden merak etmiş olabilirsiniz. Kelimeleri doğru kullanmak önemli bir husustur. Mektup, mesaj, biyografi ya da cv yazarken kelimelerin doğru kullanımına dikkat edilmelidir. Peki, hafta sonu nasıl yazılır:

Hafta Sonu Nasıl Yazılır Tdk

TDK ve Dil Derneği haftanın son gönleri anlamına gelen “Hafta Sonu” kelimesinin ayrı yazılmasında hemfikirdir. Birleşik yazılması kabul edilmemektedir. Genelde mesaj yazarken konuşma dilindeki gibi birleşik yazım hatası çok sık yapılıyor. Peki, hafta sonu nasıl yazılır:

  • Hafta sonu şeklinde yazılmalıdır.

Cumartesi ve Pazar günlerini ifade etmek için çok sık kullanılan hafta sonu kelimesinin doğru yazılışı ayrı şekilde olmalıdır.

Hafta sonu kelimesi ayrı yazılması gereken kelimelerden biridir. Yani bu kelimeyi “haftasonu” şeklinde birleşik şekilde yazarsanız yanlış yazmış olursunuz. Türk Dil Kurumu bu kelimenin yazılışı ile ilgili örneklerle de açıklama yapmıştır.

Örnek 1: “Hafta sonları vaktinin çoğunu ders çalışarak geçiriyor.”

Hafta Sonu Yazılışı

Hafta sonu yazılışı ile ilgili örneklerle açıklama yapmamız gerekirse aşağıdaki gibi kullanım örneklerine bakabilirsiniz. Doğru kullanım ve yanlış kullanım örnekleri:

“Hafta sonu çok önemli işlerim var.” DOĞRU KULLANIM

“Haftasonu boş vaktim olmayacak.” YANLIŞ KULLANIM

TDK kelimelerin yazılışı ile ilgili insanlara doğru bilgiler sunmaya özen göstermektedir. “Haftasonu” TDK resmi internet sitesinde örneklerle de açıklanmıştır. Mesaj yazarken ya da herhangi bir yerde yazı yazarken haftasonu yazıyorum ancak bu durumda bir gariplik var diye düşünüyorsanız buradan doğru yazılışını öğrenebilirsiniz.

Eniyisor’a çeşitli kelimelerin doğru yazılışının nasıl olduğuna dair sorular da gelmektedir. Bizler de bununla ilgili remsi kanallardan araştırmalar yapıp burada anlaşılır ve açıklayıcı bir dil ile ziyaretçilerimizi bilgilendiriyoruz. Aşağıdaki maddelerden farklı kelimelerin de doğru yazılışına bakabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir