Teknoloji

iPhone 16:9 Fotoğraf Çekme Nasıl Yapılır?

iPhone modellerinin ne kadar iyi fotoğraf çektiğini herkes biliyor. Peki iPhone 16 9 fotoğraf çekme nasıl yapılır? Normalde varsayılan en boy oranı 4:3 ile 16:9 arasındadır. Bu iki format arasında nasıl geçiş yapılacağını çoğu kullanıcı bilmiyor. Bu nedenle 16:9 fotoğraf çekmek isteyenler için gerekli ayarların nasıl yapıldığını anlatıyor olacağız.

iPhone’daki telefonlarda fotoğraf çekilirken kamera iki farklı en boy oranı sunmaktadır. Kullanıcılar çekecekleri fotoğrafa göre en boyu 4:3 ile 16:9 arasında değiştirebilirler. İki ölçek arasındaki fark en boy oranları olacaktır. Fakat 4:3 en boy oranında tam çözünürlük kullanılır, 16:9 en boy oranında ise daha geniş bir görüntü için çözünürlükten kısmen vazgeçilir. iPhone 11, iPhone 12, iPhone 13 Pro Max, iPhone 14 Pro Max ve iPhone 15 Pro Max modellerinde 16:9 oranında fotoğraf nasıl çekilir aşağıdaki başlıktan öğrenin.

iPhone 16:9 Fotoğraf Çekme Nasıl Yapılır?

iPhone telefonunuzdan 16:9 boyutunda fotoğraf çekmek istiyorsanız aşağıdaki ayarları yaparak en boy oranlarını ayarlayabilirsiniz. iPhone’da 16:9 fotoğraf çekmek için;

 • iPhone telefonunuzdan Kamera uygulamasını açın.
 • Üstteki Yukarı Ok simgesine basın.
 • Açılan seçeneklerden 4:3 yazısına basın.
 • 16:9 seçeneğine dokunarak 16:9 en boy oranını seçmeniz yeterli olacaktır.

iPhone 4:3 Fotoğraf Çekme

iPhone telefonunuzda 16:9 formatında fotoğraf çekmeye ayarladıktan sonra tekrar 4:3 formatına geçiş yapmak isteyebilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken iPhone telefonunuzdan Kamera uygulamasına giriş yapın. Üst kısımdaki Yukarı Ok simgesine dokunun. Açılan menüden 16:9 seçeneğine dokunun. Ardından 4:3 seçeneğine dokunarak bu formatta fotoğraf çekebilirsiniz.

Daha öncesinde yazmış olduğumuz iPhone 15 Pro Max pil kaç mAh içeriğini okumayı da unutmayın. Kamera ayarlarının adım adım nasıl yapıldığını aşağıdaki başlıklardan inceleyebilirsiniz.

iPhone Telefonunuzdan Kamerayı Açın

Ayar yapabilmek için başlangıçta iPhone’unuzdan Kamera uygulamasını açmalısınız. Kamerayı uygulamalar kısmında bulabilirsiniz. Eğer bulamazsanız, ekranı aşağı kaydırarak arama kısmına kamera yazarak uygulamaya giriş yapabilirsiniz.

Üst Kısımdaki Yukarı Ok Simgesine Basın

Kamera ayarlarını yapabilmek için uygulamaya giriş yaptıktan sonra ekranın üst kısmında bulunan Yukarı Ok simgesine basın. Sonrasında alt kısımda bir menü açılacak.

Açılan Seçeneklerden 4:3 Yazısına Basın

Açılacak olan bu menüde kamera ayarlarını yaparak daha kaliteli fotoğraf çekebilirsiniz. Fakat 16:9 formatında fotoğraflar çekebilmek için ilk olarak; 4:3 yazısının üzerine dokunun.

16:9 Seçeneğine Dokunarak Ayarı Tamamlayın

Açılan ekranda karşımıza üç farklı seçenek çıkacak. Bu seçeneklerden 16:9 en boy oranını seçip ardından 16:9 en boy oranında fotoğraf ve videolar çekebilirsiniz. Fakat daha kaliteli fotoğraf ve videolar çekmek isterseniz 4:3 formatına tekrar geçiş yapabilirsiniz.

iPhone Kamera Modları

 • Video: Video kaydı yapmak için bu modu seçebilirsiniz.
 • Hızlı Çekim: Belli bir süre boyunca video çekerken video hızlı çekimde çekilir.
 • Ağır Çekim: Ağır çekim modunda video çekmeniz halinde, çektiğiniz videolar ağır çekim modunda gösterilir.
 • Panorama: Panoramik manzaralar çekmek isterseniz; bu modu açıp fotoğrafınızı ona göre çekin.
 • Portre: Fotoğraf çekerken belirli bir kişiyi ya da cismi ön planda tutmak istiyorsanız Portre modunda fotoğraf çekebilirsiniz.
 • Sinematik: Videolarınıza alan derinliği vermek için bu efekti tercih edebilirsiniz.
 • Kare: HD kalitede fotoğraflar çekmek için kare modda fotoğraflar çekin. iPhone 11 ve daha yeni modellerde ise yukarı ok işaretine basın, sonra Kare, 4:3 ya da 16:9 en boy oranları arasında geçiş yapmanız yeterli olacaktır.

iPhone telefonunuzda kamera ayarları nasıl yapılır bilmiyorsanız yukarıdaki ayarları yapabilirsiniz. iPhone 8 Plus, iPhone 11 ve daha üst modellerde de bu ayarlar yapılabilmektedir. iPhone cihazınız ile ilgili merak ettiğiniz farklı ayarlar varsa yorumlar kısmından bizlere sorun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir