Faydalı Bilgiler

Kan Tahlilinden Önce Sigara İçilir Mi? (Çay, Kahve)

Kan tahlilinden önce sigara içilir mi sorusu tahlil için kan verecek olan vatandaşların merak ettiği ve bize sorduğu sorulardan biri oldu. Kan tahlili vermeden kaç saat önce sigara içilir? konusunda bizlerde araştırma yaparak sizin için en doğru bilgiyi burada bir araya getirdik.

Kan tahlili vermeden önce sigara içilir mi, diye basit bir araştırma yaptığımızda doktorlar tarafından tavsiye edilmediğini gördük. Bu konuya benzer olarak endoskopi öncesi sigara içilir mi konusuna da değinmiştik. Tahlillerden önce bazı değerlerin net çıkması için, yemek su ve benzeri şeylerin tüketilmemesi gerekiyor. Peki sigara içmek kan tahlilini etkiler mi? Bu konu tahlil verecek olan vatandaşların sorduğu bir soru haline geldi. Yaptığımız araştırmalar ve sağlık personellerine sorduğumuzda aşağıdaki yanıtları aldık.

Kan Tahlili Neden Yapılır?

Kan tahlilleri genelde sağlık durumunuzu kontrol etmek için yapılır. Kan testi sonuçlarında genel sağlık durumunuz hakkında bilgiler elde edilir. Kan tahlili, anemi, kan hastalıkları, vitamin ve mineral eksiklikleri, böbrek hastalığı ya da vücutta olabilecek enfeksiyon hastalıklarının tanısında yaygın olarak tercih edilen bir test türüdür.

Tam kan sayımı (hemogram), kandaki 7 hücre tipini (kırmızı kan hücresi, nötrofil, eozinofil, bazofil, lenfosit, monosit ve trombosit) saymaya yarayan, enfeksiyon, anemi, bağışıklık sistemi hastalıkları ve kan kanserleri benzeri hastalıkların tespit edilmesi için yapılan bir test türüdür. Test yapılacak olan vatandaşın kan tahlilinden önce doktorun uyarısına uyarak belirli bir süre yemek yememesi ve su içmemesi gerekebilir.

Kan Tahlilinden Önce Sigara İçilir Mi?

Kan tahlili için kan verilmeden önce, önceki geceden saat 21:00’den sonra, su dışında, çay ve kahve dahil, hiçbir şey yenilmemesi ve içilmemesi gerekir. Kan tahlilinden önce sigara içmek konusuna baktığımızda; sigara kullanılmaması gerektiği belirtilmiş. Çünkü sigaranın nikotini, bazı hormon düzeylerini ve CBC değerlerini etkileyebiliyor.

Kan tahlili vermeden önce yapılan yanlışlardan biri de sigara içmektir. Kan tahlili verene kadar önceki gece 21:00’dan başlayarak sigara içmeyi de bırakabilirsiniz. Sigara içmek, özellikle bazı test sonuçları etkilenir, bu nedenle sigara içmemek gerekir.

Kan Tahlilinden Önce Kahve İçilir Mi?

Kan tahlili vermeden önce su dışında herhangi bir meyve suyu, kahve, enerji içeceği ve benzeri içeceklerin de tüketilmemesi gerekir. Sigara, çay, kahve ve benzeri içecekleri kan tahlili verdikten sonraya bırakmanız gerekecek.  Açlık kan şekeri ölçümü için oldukça önemlidir. Bu nedenle bu tahlil için genelde sabah saat 10:00’da kan verilir.

Kan Tahlilinden Önce Çay İçilir Mi?

Doktorların tavsiyesine baktığımızda kan tahlilinden önce sigara içilmeyeceği gibi; çay içilmemelidir. Bazı kan değerlerini etkilediğinden dolayı, kan tahlilinden önce bu tür sıvılar da tüketilmemelidir. Doğru sonuca ulaşmak için önceki gece 21:00’da yemek ve içmek kesilir (sadece su içilebilir) ardından kan tahlili verilene kadar kahve, çay, sigara ve benzeri şeyler tüketilmemelidir.

Kan Tahlilinden Önce Yemek Yenir Mi?

Kan tahlilinden önce yemek yenir mi konusu da sıkça araştırılmaktadır. Şeker hastalığı ve benzeri hastalıklar için test yapılıyorsa yemek yenmemesi gerekir. Hatta şu şekilde de ifade edebiliriz; çoğu durumda kan tahlilinden önce yemek yenmemektedir. Bu nedenle kan tahlili vermeden önceki gece 21:00’dan başlayarak yemek yenmemesi gerekir.

Kan Tahlilinde Sigara Çıkmaması İçin Ne Yapılmalı?

Kan tahlilinde sigara içildiğinin çıkmaması için ne yapılmamalı konusu da merak konusu olmuştur. Yaptığımız araştırmalara göre bu tahlil yapılmadan en az 10 gün önceden itibaren sigara içilmemesi ve nikotin alınmaması gerekiyor. Aksi taktirde kan değerlerinize bakılarak bu da anlaşabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir