Teknoloji

iPhone True Tone Nedir? Ne Demek? Ne İşe Yarar?

True Tone nedir, ne işe yarar, ne demek? True tone kullanılmalı mı? Sorularınıza yanıt arıyorsanız cevaplarını bu rehberimizde öğrenebilirsiniz.

iPhone True Tone nedir sorusu iPhone cep telefonu kullanıcılarının merak ettiği konulardan biridir. İlk aşamada iPhone 8 ile Apple kullanıcılarına tanıtılan True Tone, çok fazla kullanıcının açıp kullandığı özelliklerden biri oldu. Ancak ilk defa Apple kullanacaklar ve özelliği yeni görenler tarafından ne işe yarar sorusu sıkça sorulmaktadır. True Tone, teknolojik cihazlarda özellikle iPhone, iPad gibi Apple marka ürünlerde ve Mac’lerde yaygın kullanılan bir özellik haline geldi. Bu teknoloji, cihazınızın ekranını ekran ışığını bulunduğunuz ortam ışığına göre ayarlar ve daha kaliteli bir görüntü vermeyi sağlar.

Halen daha bu özelliği kullanmaya başlamadıysanız ve ne anlama geldiğini bilmiyorsanız, rehberimiz size yardımcı olacak. True tone özelliğini daha önce kullanmadıysanız, ne kadar iyi ve işe yarar bir özellik olduğunu göreceksiniz. Ekran görüntü kalitesini arttırmak, ekran ışığını ayarlamak için bu özellik aktif hale getirilmelidir. Hadi birlikte “True Tone nedir?” sorusunun yanıtını birlikte inceleyelim. Alt başlıklarda True tone ne demek ve ne işe yarar gibi sorularınıza da yanıt bulabileceksiniz.

iPhone True Tone Nedir

iPhone True Tone Nedir?

True Tone nedir; Apple tarafından geliştirilen iPhone, iPad ve Mac cihazlarda kullanılabilen ekran ışığını bulunduğunuz ortama göre ayarlayan bir özelliktir. Cihaz ekran ayarlarını ortam ışığına göre otomatik olarak düzeltir. Bu sayede daha kaliteli bir ekran görüntüleme yapar. Örneğin, karanlık ortamda ekran ışığını kısarken, aşırı aydınlık ortamlarda da ekran ışığını daha da arttırır.

Bu özellik aktif hale getirilerek renk, parlaklık gibi ayarlar ortam ışığına uygun bir şekilde belirlenir ve cihaz ekranı ortam renklerine göre kendine ayarlar diyebiliriz. Örnek verecek olursak; bulunduğunuz ortamda sarı ışık yoğun durumdaysa cihazın ekranında daha sıcak bir renk tonu görürsünüz. Ayrıca bu özelliği istediğiniz zaman aktif edip, istediğiniz zaman kapatabilirsiniz.

True Tone Ne Demek?

True tone; İngilizceden Türkçe’ye çevrildiğinde “gerçek ton” anlamına gelmektedir. Özelliği aktif hale getirdiğinizde, cihazınız ortam ışığına uyum sağlar. Uzun süre cep telefonu ekranına bakanların göz sağlığını korumak ve ekranı daha rahat görmesi için geliştirilmiş bir özelliktir. Örneğin Android cihazlarda ekran ışığı maksimum seviyedeyken, karanlıkta göz alıcı bir parlaklığı olduğunu görebilirsiniz. Ancak True tone aktif olan iPhone cihazlarda daha az ve ortama uygun şekilde aydınlık olduğunu fark edebilirsiniz.

True Tone Nasıl Açılır?

 • iPhone’dan Ayarlar’a girin.
 • “Ekran ve Parlaklık” bölümüne gelin.
 • True Tone’u özelliğini aktif edin.

True Tone özelliğini aktif edebilmek için bir başka yöntem olarak aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

 • iPhone cihazınızın tuş kilidini açın ve ekranın en altından tutup yukarı kaydırın.
 • Yeni bir ekran gelecektir, buradan parlaklık arttırıp azalttığımız düğmeye basılı tutunç
 • Açılan ekrandan True Tone özelliğini etkinleştirebilirsiniz.

True Tone özelliğini kapatmak için yine yukarıda bahsedilen menüleri sırasıyla ziyaret edip, bu defa açmak yerine kapatma işlemini yapabilirsiniz.

True Tone Ne İşe Yarar?

iPhone True Tone ne işe yarar;

 • Telefon ekranındaki renk tonunu ortamla uyumlu hâle getirmeye yarar.
 • Ekrana daha iyi konsantre olmanıza yardımcı olur.
 • Göz yorgunluğunu önler.
 • Aşırı ışıktan dolayı kullanıcının baş ağrısı ya da dönmesi gibi durumlar yaşamamasını önler.

Özellikle telefon ekranına çok uzun süre bakanlar için aktif hale getirilmesi gereken bir özelliktir. Özelliği aktif ettiğinizde, ekran ışığının sürekli ortama göre dengeli olduğunu göreceksiniz. True tone ekran nedir sorusuna bu sayede daha net bir yanıt aldığınızı düşünüyorum.

True Tone Kullanılmalı Mı?

True Tone özellikle iPhone’un ekranına çok uzun bir süre bakanların etkinleştirmesi gereken bir özelliktir. Telefon ekranına bakarken, göz yorgunluğu yaşamamak için, baş ağrısı olmaması için özelliği aktif hale getirerek kullanmanızı öneririz. Ancak şarjınızın uzun süre gitmesini istiyorsanız bu özellik sizin için uygun olmayabilir. Çünkü sürekli olarak çalışan sensörler, cihazınızın şarjının daha çabuk bitmesine neden olabilir. Sensörlerin sürekli çalışması ve ekran ışığının ortam ışığına göre anlık ayarlanması, biraz hızlı şarj tüketimine yol açmaktadır.

True tone kullanılmalı mı; sorusunun yanıtı bu durumda evet. Göz sağlığınız için ve aşırı ekrana bakmaktan dolayı baş ağrısını engellemek için aktif edebilirsiniz. Ancak sensörler sürekli çalıştığından dolayı cihazınızın şarjının erken bitmesine sebebiyet verebilir.

True Tone Hangi Cihazlarda Var?

 • iPhone 8 ve daha sonra piyasaya sürülen cep telefonlarında.
 • iPad Pro 11 inç, iPad Pro 10,5 inç, iPad Pro 9,7 inç, iPad Air (3. nesil) ve üstü cihazlarda bu özellik var.
 • iPad (9. nesil), iPad Pro 12,9 inç (2. nesil) ve daha sonra piyasaya sürülmüş ürünlerde.
 • iPad mini (5. nesil) ve üstü model cihazlarda True tone özelliği vardır.

Özetle günümüz cihazlarının birçoğunda bu özellik hali hazırda var. Nasıl aktif edeceğinizi bilmiyorsanız, yukarıda açıklamış olduğumuz yöntemi uygulamalısınız. Bu sayede gözünüzü yormayan, ortam ışığına uyum sağlayan bir telefon ekranına sahip olursunuz.

Benzer içerikler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir