Teknoloji

iPhone Ekran Yansıtma Nasıl Yapılır?

iPhone ekran yansıtma, sayesinde artık telefonunuzun ekranını televizyona yansıtabilirsiniz. iPhone’un en çok sevilen ve en fazla kullanılan bu özelliği hakkında bilgiye ihtiyacınız varsa doğru yerdesiniz. Burada anlattıklarımızı yaparak iPhone ekran yansıtma TV bulmuyor gibi problemlerinize de çözüm bulabilirsiniz.

Teknolojideki gelişmeler ile birlikte önceden hayal etmekte zorlandığımız şeyler artık birer ihtiyaç haline gelmeye başladı. Telefonunuzda ki fotoğraflarınız, videolarınızı veya telefonunuzun ekranını herhangi bir kablo olmadan televizyonunuza yansıtma bundan birkaç yıl öncesine kadar bir hayaldi. Şimdi ise birçok zahmetten bizi kurtaran bir gereç oldu. Bu teknoloji önceden amiral gemi telefonlarda bulunuyordu şimdi gelen olarak akıllı telefonlarda ve Youtube mobil uygulaması içerisinde bulunuyor. Özellikle iPhone cihazlarında ekran yansıtma teknolojisi uzun süreden beri bulunmakta. Önceden sadece Apple marka cihazların ekranları arasında yansıtma yapılırken şuan Akıllı TV’lere ekran yansıtma yapılmakta.

Ekran yansıtma ile iPhone cihazınızın ekranında ne varsa direk olarak Mac, TV’nize veya monitörünüze aktarmanız mümkün. Ekrana yansıtma iPhone iş hayatında sunum veya seminerlerde çok işinize yarayabilir, Aile arsında veya arkadaşlar ile film veya video izleyebilirsiniz. Bu teknoloji kulağa çok karmaşık gelse de telefon üzerinden sadece iki tuş ile bu işlemi sağlayabiliyorsunuz.

iPhone Ekran Yansıtma Nasıl Yapılır?

iPhone ekranını bir televizyon ekranına yansıtmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak, iPhone cihazınızın ekranını yansıtmak istediğiniz televizyon ile aynı Wi-Fi ağına bağlanın.
 • Daha sonra, iPhone cihazınızda Ayarlar > Özel Paylaşım > Ekran Yansıtma seçeneğini açın. Bu seçenek, iPhone cihazınızın ekran yansıtma özelliğini etkinleştirir.
 • Ekran Yansıtma seçeneği açıldıktan sonra, ekranda görüntülenecek cihazlar listesine bakın. İstediğiniz televizyonu seçin ve bağlantıyı kurun.
 • Bağlantı kurulduktan sonra, iPhone cihazınızın ekranı televizyon ekranına yansıtılacaktır.

Not: iPhone ekran yansıtma özelliği, tüm iPhone modellerinde mevcut değildir. Özellikle daha eski iPhone modellerinde bu özellik olmayabilir. Ayrıca, iPhone ekran yansıtma özelliğini kullanmak için, yansıtmak istediğiniz televizyonun da bu özelliği desteklemesi gerekir. Bu özelliği destekleyen televizyonlar, genellikle Smart TV olarak adlandırılır.

iPhone 11 Ekran Yansıtma

iPhone 11 kullanıcıları da ekran yansıtma özelliğinin nasıl kullanıldığını en fazla araştıran Apple kullanıcılarından. Aşağıdaki adımları sırasıyla takip ederek iPhone ekran yansıtma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 • Cihazınızı Apple TV’niz, AirPlay uyumlu akıllı televizyonunuz ya da Mac’inizle aynı Wi-Fi ağına bağlamanız gerekir.
 • Oynatacağınız videoyu bulun.
 • AirPlay simgesine basın.
 • Bazı uygulamalarda önce farklı bir seçeneğe basmanız gerekebilmektedir. Örneğin, Fotoğraflar uygulamasında Paylaş simgesine, hemen sonrasında AirPlay’e dokunmalısınız.
 • Listeden TV’nizi ya da Mac’inizi seçin.
 • Artık iPhone 11’inizdeki görüntü TV’de.

iPhone Ekran Yansıtma TV Bulmuyor

iPhone ekran yansıtma TV bulmuyor sorununun iki nedeni bulunmaktadır. Bunun dışında ya cihaz kaynaklı ya da televizyon kaynaklı bir arıza söz konusudur. iPhone ekran yansıtma TV bulmuyor sorununun sebepleri ise:

 • TV ve iPhone cihazınızın aynı Wifi bağlı olması gerekir.
 • iPhone telefonunuzun ve Televizyonunuzun bu özelliğe sahip olması gerekir.
 • Eğer televizyonunuzda ekran yansıtma özelliği bulunmuyorsa kullanamazsınız.

Ekran yansıtma iPhone ve akıllı telefonunuzun ekranındaki verileri akınlardaki bir monitör, TV veya PC üzerinde aktararak daha büyük ekranda izleme olanağı sağlama işlemidir. Bu işlem için iki cihazında ana ağ üzerinden bağlı olması gerekir. Yani Wi-Fi bağlantısı üzerinden çalışır. Bu yüzden oyun veya benzeri uygulamaları ekrana yansıttığınızda takılma ve geriden gelme durumları söz konusu olacaktır.

Direk cihaz uygulamaları arasında yoksa Youtube video yansıtma özelliği veya ek uygulama kurarak bu özellikten faydalana bilirsiniz. iPhone’u televizyona yansıtmak için kullanabileceğiniz farklı yöntemler vardır.

iPhone cihazlar için ekran yansıtma işleminde AirPlay özelliği ile yapabiliyorsunuz. Bu özellik durum çubuğunda görmeniz mümkün. Ancak ekranınızı AirPlay ile bir cihaza yansıtmak için karşıdaki cihazında Apple olması gerekir. Farklı bir cihaza yansıtmak isterseniz ek uygulama veya bağlantı kabloları ile işlem sağlamanız gerekecektir.

iPhone’u TV’ye Yansıtma

iPhone’u TV’ye yansıta son çıkan Smart TV’lerde AirPlay2 özelliğinde bulunuyor. Bu özelliklede iPhone cihazlardan Smart TV’lere ekran yansıtmak için yeni geliştirilen bir teknolojidir. Bu teknoloji sayesinde yansıtılacak cihazın Apple markalı bir cihaz olma şartı ortanda kalkıyor ve iPhone üzerinden Akıllı TV’nize ekran yansıtması yapabiliyorsunuz. Tabi tüm Smart TV’lerde bu özellik olmadığında her cihazda kullanılmamaktadır. Bu sayede telefonunuzu TV’ye yansıtmış olursunuz.

iPhone Ekranı Televizyona Vermek

iPhone’u televizyona bağlamak işlemi için Lightning to HDMI kablo kullanımı sağlanmalıdır. Ekran yansıtma teknolojisi geliştirilmeden önce bu tip işlemler için Mac bilgisayarlardan monitörlere veya projektörlere aktarım için bu yöntem kullanılıyordu. Telefon teknolojisi gelişmeye başladıkça Bu dönüştürücüleri iPhoneler üzerinde de kullanılmaya başlandı. TV girişleri için HDMI giriş destekli dönüştürücüler Lightning to HDMI kablolar satılmakta. Bu kabloları kullanarak telefonunuz üzerindeki görüntüleri ve ekranı kolaylıkla HDMI girişi olan herhangi bir cihaza aktarım yapabilirsiniz. Takılma veya donma olmaması için alacağınız kablonun bant genişliğinin yüksek olmasına özellikle dikkat edin.

Chromecast cihazı kullanarak da bu işlemi yapabilirsiniz. Chromecast Google tarafından geliştirilen bir görüntü ve ses yansıtma cihazıdır. HDMI girişi ile TV bağlayarak Wi-Fi ile bağlantı sayesinde takıntı yaşamadan 1080P kalitede görüntü aktarımı ve yansıtması sağlana biliyor. Telefonunuzu TV’ye bağlamak için kullanabilirsiniz.

iPhone’u Smart TV’ye Bağlamak

iPhone’u Smart TV’ye bağlamak için farklı yöntemlerde bulunmaktadır. Bu yöntemlerin başında Youtube uygulaması üzerinden video izlerken Sağ üst tarafta ekran yansıtma işareti bulunuyor bu işarete bastığınızda bağlanılabilecek cihaz listesi yansır ve oradan Smart TV’nizi seçerek telefon yansıtması sağlayabilirsiniz. Bunun dışında telefonuz üzerinden video açtığınızda sağ üst tarafta yansıtma işareti çakacaktır. Bu işarete basarak TV yansıtmasını kullanabilirsiniz.

3. Parti yazılımlar ile bu işlemi yapabilirsiniz. Bu uygulamaları sırası ile Wondershare MirrorGoLonelyScreenMirroring360ApowerMirrorLetsView gibi uygulamaları AppStore mağazası üzerinden indirerek iPhone görüntüyü TV’ye aktarmış olursunuz. Bu yöntemler ile iPhone’u televizyona yansıtma sorunu çözmüş olursunuz. Bu yazımızda iPhone televizyona nasıl bağlanır, telefonu televizyona bağlama iPhone cihazlar için nasıl yapılır detaylı bir şekilde anlattık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir