Teknoloji

Whatsapp Ekran Görüntüsü Almayı Engelleme

Whatsapp ekran görüntüsü alınabilen uygulamalardan biridir. Konuşmaların, hikayelerin ekran görüntüsü alınabilir. Android ve iPhone, “Whatsapp ekran görüntüsü almayı engelleme” nasıl yapılır? Whatsapp kullanıcılarının gizliliğini korumak için ekran görüntüsü almayı engelleme özelliğini getirdi. Bu özellik sayesinde artık gönderdiğiniz fotoğraflarda ekran görüntüsü alınamayacak. Whatsapp ss almayı engellemek için ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız burada iPhone, Samsung, Huawei, LG, Xiaomi gibi android cihazlarda nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Whatsapp screenshot almayı engelleme özelliği çoğu kişi tarafından bilinmiyor. Facebook’un kurucusu olan Mark Zuckerberg bu özelliğin Whatsapp kullanıcılarını daha güvende hissettireceğini açıklamıştır. Kullanıcılarının verilerini kötü niyetli insanlara karşı korumak için ekran görüntüsü alınmasını engellemek mümkün. Peki Whatsapp ekran görüntüsü engelleme nasıl yapılır?

Whatsapp Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Whatsapp uygulamasında da diğer uygulamalarda olduğu gibi ekran görüntüsü alınabiliyor. Örneğin hikayeler, mesajlaşmalar ve benzeri verilerin ekran görüntüsü alınabiliyor. Ancak gönderdiğiniz fotoğrafların ekran görüntüsü alınmasın istiyorsanız alt başlıkta anlatılanları yapmanız yeterli. Peki wp ekran görüntüsü nasıl alınır.

Whatsapp’ta konuşmanın ekran görüntüsünü almak için:

 • Whatsapp uygulamasına giriş yapın.
 • Ekran görüntüsü alacağınız sohbete ya da hikayeye girin.
 • Güç ve Sesi azaltma düğmelerine aynı anda basın.
 • Bu işe yaramazsa Güç düğmesini birkaç saniye basılı tutup ekran görüntüsü alabilirsiniz.
 • Sonra Ekran görüntüsüne dokunarak ekran resmini görüntüleyebilirsiniz.

Whatsapp Ekran Görüntüsü Engelleme Nedir?

İsterseniz “bir kez görüntüle” özelliği sayesinde gönderdiğiniz fotoğraf ya da belgelerin ekran görüntüsü alınmayacak. Wp kullanıcıları ekran görüntüsü almak istediğinde “Ekran Görüntüsü Engellendi” şeklinde uyarı görecek. “Daha fazla gizlilik için bu ekran görüntüsü engellendi.” uyarısı çıkar ve ekran görüntüsü de alınamaz.

Ekran görüntüsü engelleme almayı engellemek için , WhatsApp’ın en güncel sürümünün telefonunuzda yüklü olması gerekiyor.

 • Bu özellik ile artık 1 kez görüntülenecek fotoğrafın ekran görüntüsü alınamaz ve fotoğraf galerisine kaydedilmez.
 • Bir kez görüntülendikten sonra kaybolacak şekilde ayarlanmış olan bu özellikte fotoğraftan çıkış yapılana kadar o fotoğraf görüntülenmeye devam eder.
 • “Medyayı bir kez görüntüle” özelliği ile gönderilen fotoğraf ya da dosyalar başkalarına iletilemez ya da gönderilemez.
 • Bir kez görüntülendikten sonra tekrar açılmaz.
 • Bir kez görüntüle özelliği ile gönderilen dosya ya da fotoğraflar 14 gün içerisinde hiçbir şekilde açılmazsa otomatik olarak silinir ve açılmaz.
 • Bir defa görünmesini istediğiniz her medya ya da dosya için 1 kez görüntüle seçeneğini işaretlemeniz gerekir.

Not: Özel dosya ya da fotoğraflarınızı bir kez görüntüle seçeneğiyle sadece güvendiğiniz insanlara gönderin. Çünkü ek bir cihazla gönderilen medya ya da dosyanın fotoğrafını çekebilir ya da videoya alabilir.

iPhone Whatsapp Ekran Görüntüsü Almayı Engelleme

 • Mesaj gönderilecek olan sohbeti açın.
 • Fotoğraf ya da video çekin, isterseniz galeriden bir fotoğraf seçin.
 • Bunu yaptıktan sonra yukarıdaki ekranda gördüğünüz gibi sağ alt kısımda 1 yazısını göreceksiniz, buna dokunun.
 • 1 yazısının yine yukarıdaki görseldeki gibi mavi görünmesi gerekir.
 • Ardından medya ya da dosyayı gönderin.
 • Alıcı fotoğraf ya da videoyu görüntülediğinde, sohbette Açıldı bilgisi gösterilecektir.

Not: Dosya ya da fotoğraf göndermek için, iPhone’unuzda Ayarlar > Gizlilik’e bölümüne gidip WhatsApp’ın iPhone’unuzdaki Fotoğraf ve Kamera’ya erişim iznini aktif etmelisiniz.

Android Whatsapp Ekran Görüntüsü Almayı Engelleme

 • Kişisel sohbet ya da grup sohbetini açın.
 • Mesajlaşmadan Ekle’ye dokunun buradan galeriye girip fotoğraf seçebilirsiniz.
 • İsterseniz kameranızla yeni bir fotoğraf seçebilirsiniz.
 • Seçimi yaptıktan sonra bir üst başlıktaki görseldeki gibi fotoğrafın altındaki 1’e dokunun.
 • Bunu yaptıktan sonra gönder’e dokunun.
 • Alıcı fotoğraf ya da videoyu görüntülediğinde, sohbette Açıldı bilgisi görünür.

Whatsapp Bir Kez Görüntüle Nedir?

Whatsapp Bir Kez Görüntüle Nedir

Whatsapp bir kez görüntüle şeklinde fotoğraf ya da dosya gönderildiğinde mesaj yukarıdaki şekilde görünür. Mesajı yalnızca bir defa açabilirsiniz. Mesaj açıldığında karşı tarafa açıldı bilgisi verilir. Siz de karşı tarafa bir kez görüntüle şeklinde mesaj gönderdiğinizde yukarıdaki gibi görünür. Bir kez görüntüle şeklinde mesaj gönderdiğinizde karşı taraf bu mesajı yalnızca bir defa görüntüleyebilir ve ekran görüntüsü de alamaz.

Whatsapp Sohbet Mesaj Ekran Görüntüsü Almayı Engelleme

Whatsapp uygulamasında gönderdiğiniz video, ya da dosyanın ekran görüntüsü alınmasını engellemek için 1 kez g önder seçeneği kullanılabilir. Fakat grup sohbetinde ya da normal sohbette yazılanların ekran görüntüsü alınmasını engelleyemezsiniz. Böyle bir ayar olmadığı için konuştuğunuz kişi ya da kişiler yazdığınız mesajların ekran görüntüsünü alabilirler.

Whatsapp mesaj ekran görüntüsünü almayı engellemek için herhangi bir ayar olmadığı için özel konuşmalar yapıyorsanız karşıdaki kişiye güvendiğinizden emin olun. Güvenmediğiniz kişilerle özel mesaj göndermemeye dikkat edin.

Whatsapp Durum Screenshot Engelleme

Whatsapp’ta durum ekran görüntüsü almayı engelleme gibi bir yöntem yok. Wp durum screenshot alınmasını engellemek gibi bir ayar olmadığı için paylaştığınız durumu gizlemek için gizlilik ayarlarından kimlerin göreceğini ayarlamanız gerekmektedir.

Whatsapp Ekran Görüntüsü Engellendi

Whatsapp Ekran Görüntüsü Engellendi

Whatsapp ekran görüntüsü engellendi uyarısı bir kez görüntüle şeklinde fotoğraf ya da dosya gönderildiğinde ve bunun ss’ini almak istediğinizde karşılaştığınız uyarıdır. Ekran görüntüsü almaya çalıştınız. Daha fazla gizlilik için, bir kez görüntülendikten sonra kaybolan mesajlarda ekran görüntüsü alınmasına izin verilmez.

Whatsapp Görüntülü Konuşma SS

Whatsapp görüntülü konuşma ss alınabiliyor. Biriyle görüntülü ya da sesli konuşma yaparken ekran görüntüsünü almak mümkün. Yapmanız gereken tek şey ses kısma tuşu ile power yani telefonu açma kapama tuşuna aynı anda dokunmak. iPhone cihazlarda Whatsapp görüntülü konuşma ekran resmi almak için iPhone 8 ve altı cihazlarda telefonu kapatma tuşu ve orta tuş kullanılırken, daha yüksek modellerde ses kısma tuşu ve güç tuşu kullanılmaktadır.

İlginizi çekebilecek içerik: Whatsapp Durum Ekran Görüntüsü Alınca Bildirim Gidiyor Mu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir