Genel

Malamıne Ne Demek? Kürtçe Anlamı

Kürtçe, Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde konuşulan bir dildir. Ülkemizde oldukça fazla kullanılan bu dildeki bazı terimler merak edilmektedir. Bunun sonucunda ise, Kürtçe malamıne ne demek gibi konular arama motorlarında araştırılıyor. Malamıne sözcüğü, kürtçe dilinde bir duygu halini ifade etmek için kullanılan bir tür deyimdir. Anlam bakımından hüzün ve acıma duygularını içeren ‘yazık oldu’ anlamına gelir. Ya da bu deyimi; vah vah, evim barkım yandı deyimlerine de benzetebiliriz. Fakat detaylı bir açıklamaya gereksinim duyuyorsanız alt başlıktan ne anlama geldiğini ve ne gibi durumlarda kullanıldığını öğrenin.

Mala mine Türkçe’de anlam bakımından “benim evim” anlamına gelmektedir. Ancak bu sözcük daha çok deyim yani benzetme amacıyla kullanılır. Malamine vay başıma gelenler anlamıyla da kullanılmaktadır. Türkçe’de olduğu gibi Kürtçede de çeşitli deyimler ve benzetmeler vardır. Bunlardan biri de malamine terimidir. Kürtçe malamıne Türkçe anlamı nedir? Detaylarıyla birlikte aşağıdaki başlıkta anlattık. Hadi birlikte bu sözcüğün ne anlama geldiğini inceleyelim.

Malamıne Ne Demek?

Malamıne anlamı; yazık oldu, vah vah gibi anlamlarda kullanılmaktadır. Genel kullanım itibariyle, hüzünlü durumlarda kullanılsa da bazen alay etmek ya da ironi yapmak amacıyla da kullanılabilir. Buna örnek verecek olursak; eli hafif çizilen biri canım çok yanıyor dediğinde karşısındaki kişi vay malamıne diyebilir. Bu da vah vah anlamında kullanılmaktadır.

Mala mıne direkt olarak Türkçe‘ye çevrildiğinde (benim evim) anlamına gelmektedir. Ancak bu sözcük, daha çok deyim anlamıyla kullanılıyor. Kürtçe kelimeler arasında sıkça kullanılanlardan biri diyebiliriz. Aşağıda bazı malamıne kullanılan cümleleri örnek olarak verdik. Bu sayede tam olarak ne anlama geldiğini daha rahat inceleyebilirsiniz.

Hüzünlü ve acıma duygusunu ifade etmek için:

  • Ax mala minê, hemû brayên min kuştî bûn. (ah evim yıkılsın, bütün kardeşlerim öldürüldüler.)
  • Malemin şevuti: Evim yandı anlamına gelmektedir.

İroni yapmak ve alay etmek amacıyla:

  • Mala minê! Ew ê bo me tixtor bibe. (Pff, bize doktor olacakmış.)

Kürtçe Ma La Mı Ne Ne Demek?

Kürtçe dilinde ma la mı ne ne demek sorusuna yanıt vermek gerekirse; evim yıkıldı vah vah gibi anlamlara gelmektedir. Kürtçe konuşulan bir coğrafyada örneğin bir ölüm haberi alındığında vefat eden kişi için vay malamıne denilebilir. Bununla beraber, ironi anlamında da kullanılmaktadır. İroni anlamında kullanıldığı alanlar ise, mevcut durumun haddinden fazla abartılması gibi durumlardır.

Kürtçede malamıne; vah vah, yazık oldu gibi anlamlarda kullanılır. Bir tür deyim olduğunu da söyleyebiliriz. Bu anlamlarıyla beraber, buna benzer farklı deyim anlamlarıyla da kullanılabilir.

Malamın Ne Demek Türkçe Anlamı

Malamın tek başına bir anlam ifade etmemektedir. Muhtemelen bunu diyen ya da yazan kişi Malamıne terimini kısaltarak söylemiş veya yazmıştır. Malamıne ise “vah vah, yazık oldu” gibi anlamlara gelmektedir. Bu terim hem duyguları ifade etmek için hem de ince bir ironi yapmak için kullanılıyor. Bunu şuna da benzetebiliriz. Türkçedeki ‘vay bee’ sözcüğü gibi algılayabiliriz. Bu sözcük hem mevcut duruma üzüldüğümüzde, hem şaşırdığımızda hem de ironi yapmak için kullandığımız sözcüklerdendir.

Youtube platformına malamıne yazdığımızda çeşitli videolar ve şarkılarla karşılaşırız. Örneğin vah malamıne şeklinde bir şarkı dahi bulunmaktadır. Şarkılarda, şiirlerde bazen de gündelik hayatta kullanılan bu sözcük sıkça kullanılan Kürtçe sözcüklerdendir.

Vay Malamıne Anlamı

Malamine kelimesinin direkt olarak bir Türkçe karşılığı bulunmamaktadır. Kürtçede kullanılan mala mine kelimesi benim evim anlamına gelmektedir. Vay malamine dendiğinde ise vah benim evim şeklinde çevrilir. Fakat mala mine kelimesi yalnızca benim evim anlamında kullanılmaz. Tepki, duyguları ifade etmek ya da refleks olarak da kullanılabilir. Üzüntü, mutsuzluk, şaşkınlık ve ironi yapmak için kullanılabilir. Birini kaybettiğimizde, kaza yaptığını, hasta olduğunu öğrendiğimizde vay mala mine terimini kullanabiliriz.

Bu nedenle tek bir anlamı olmadığı söylenilebilir. Malamıne gibi farklı kürtçe sözcüklerin anlamlarını merak ediyorsanız Kürtçe Kelimeler ve Anlamları isimli başlığı ziyaret edebilirsiniz. Bu başlıkta birçok farklı Kürtçe sözcüğü ve Türkçe anlamlarını paylaştık. Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın. Ayrıca bu sözcüğe benzer bildiğiniz sözcükleri de yorumlar kısmından yazabilirsiniz.

Benzer başlıklar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir