Teknoloji

Youtube Konum Değiştirme: Ülkeyi Değiştirin

Youtube uygulamasında da bölge seçimi yapılabiliyor. Bazı bölgelerde kanallar o bölgeye özel olarak kısıtlanabiliyor. Bu gibi durumlarda ‘Youtube konum değiştirme’ işlemi yapılarak, uygulamadan ülkenizi değiştirebilirsiniz. Bazen Youtube kanalları, o ülkenin kural ve yasalarına uygunsuz yayın yapabiliyor ya da video paylaşabiliyorlar. Bu gibi durumlarda Youtube’a şikayet ediliyor. Youtube ise bu şikayeti inceleyip, ilgili kanalın içeriklerinin Youtube’a uygun olup olmadığını inceliyor. Eğer içerikler Youtube sözleşmesine uygunsa fakat o ülkenin yasalarına uygun değilse video kanalı sadece o ülke için kapatılıyor. Bunun sonucunda ise ilgili kısıtlanan kanal, kurallarına uymadığı ülkede gösterilmiyor.

Youtube konum nasıl değiştirilir, konusu ise uygulamayı ve platformu kullananlar tarafından merak edilmektedir. Konum değiştirme bazen kısıtlı kanalları görüntülemek için çoğu zaman ise farklı içerikler görmek için yapılmaktadır. Fakat, farklı içerikler görmek için arama geçmişini silmenizi öneririz. Nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, Youtube arama geçmişi silme başlığını ziyaret edin. Konum, ülke ve bölge değiştirme adımlarını ise aşağıdaki başlıkta bahsettiğimiz adımları uygulayarak yapabilirsiniz.

Youtube Ülke Nereden Değiştirilir?

Youtube uygulamasından ülke ve bölge değiştirilebilmektedir. İsterseniz bu değişimi mobil uygulamadan isterseniz de web tarayıcı üzerinden yapabilirsiniz. Fakat Youtube ülke değiştirmek için, uygulamaya yada tarayıcıdan açtığınız Youtube uygulamasına gmail hesabınızla giriş yapmış olmanız gerekir. Eğer Gmail hesabınızla giriş yapmadıysanız bölge değiştirme işlemi yapılamaz.

Youtube’a Gmail hesabınızla giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra alt başlıkta anlatmış olduğumuz adımları uygulayın. Bunları yaparak, Youtube bölge değiştirme işlemi yapılabilir. Youtube ayarları ve bölge değiştirme işleri için yapmanız gerekenler şu şekildedir.

Youtube Konum Değiştirme Nasıl Yapılır?

 • Youtube’a girin.
 • Gmail hesabınızla Youtube hesabınıza giriş yapın.
 • Sağ alt kısımdaki “Siz” yani Profilinize dokunun.
 • Açılan yeni ekranda sağ üst kısımdaki Ayar ⚙️ simgesine basın.
 • Yeni ayar ekranından Genel seçeneğine dokunarak devam edin.
 • Devamındaki ekranı aşağı kaydırın.
 • Konum ayarına basın.
 • Buradan ülkenizi ayarlayıp konumu değiştirebilirsiniz.

Yukarıdaki ayarlar yapılarak, Youtube bölge değiştirme işlemi yapılabilir. Mobil uygulama üzerinden Youtube ülke değiştirme işlemi için bahsettiğimiz üzere Gmail hesabınızla Youtube’a girmelisiniz. Aksi halde bölge yani ülke değiştirme işlemi yapılamayacaktır.

YouTube, kullanılan bütün ülkeler, bölgeler ve diller için dil ve içerik seçenekleri sunmaktadır. YouTube’un daha fazla kullanıcıya ulaşması için çeşitli imkanlar da sağlanmaktadır. Bunlardan biri de konum ve dil değiştirme ayarlarıdır. Kendi dilinizi, ülkenizi ya da bölgenizi bu sayede uygulama üzerinden seçebiliyorsunnuz.

Youtube Bölge Değiştirme Videolu Anlatım

Benzer içerikler:

Youtube Shorts Kapatma
Youtube Kısıtlı Mod Kapatma
Youtube Yorum Geçmişi Nerede?
Youtube Arama Geçmişi Silme

Android ve iOs işletim sistemine sahip olan cep telefonunuzdan bu ayarları yapabilirsiniz. Ayrıca tabletten de yine yukarıdaki yöntemler uygulanarak bölge/ülke ve konum değiştirme işlemi yapılabilmektedir. Dil değiştirme ayarı da yine aynı sayfada bulunan ekrandan yapılabilmektedir.

Bilgisayardan Konum Değiştirme Ayarları

 1. Profil fotoğrafınıza tıklayın.
 2. Dil veya Konum’a basın.
 3. Kullanmak istediğiniz dili ya da konumu tıklayın.

Youtube dil seçenekleri, bütün uygulama ve siteler için uygulanacaktır. Fakat videolar orjinal dilinde gösterilmeye devam edilir. Dil ayarı tarayıcınıza da kaydedilir. Önbelleği ve çerezleri temizleyerek dil ayarlarınızı tekrar belirleyebilirsiniz.

Bilgisayardan dil ve bölge ayarlarını değiştirmek için, Youtube tarafından oluşturulmuş olan bu videoyu izleyin. Bilgisayardan Youtube’a giriş yapın, ardından Gmail hesabınızla Youtube üyeliğinizi açın. Sonrasında ise Ayarlar ve Konum seçeneklerini seçerek Konumu değiştirebilirsiniz. Dil ayarlarını seçip, dil değiştirme işlemini de gerçekleştirmek mümkündür. Eğer e-posta adresinizin şifresini hatırlamıyorsanız, şifremi unuttum seçeneği ile e-posta şifrenizi de sıfırlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir