Genel

12 KG Mutfak Tüpü Kaç Litre? (Büyük)

Son yıllarda doğalgaz ve elektrikli ocak kullanımı artmıştır. Ancak 12 kg’lık mutfak tüpleri de çok fazla kullanılıyor. Merak edenler için “12 kg tüp kaç litre” sorusunu yanıtlıyoruz. Bununla beraber 12 kg tüp kaç litre sorusuna yanıt bulmuş olacaksınız. Vatandaşlar 12 kg’lık mutfak tüpünün, kaç litre gazla dolduğu araştırmaktalar. Biz de bu konu ile ilgili araştırmalar yaparak 12 kg’lık mutfak tüpü kaç litre gaz alır? Sorusunu yanıtlamış olduk.

Mutfaklarda kullanılan 12 kilo tüpün kaç litre olduğunu ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz. Daha çok doğal gaz olmayan evlerde, köy evlerinde ve iş yerlerinde tercih edilmektedir. Tombul tüp ve uzun tüp olmak üzere ikiye ayrılır. Ancak her iki tüpün de aldığı gaz miktarı aynıdır.

12 Kg Tüp Kaç Litre?

Genelde tüpleri sınıflandırırken boyutlarına ve ağırlıklarına göre sınıflandırıyoruz. Ancak önemli olan şey kaç litre gaz alır konusudur. Genellikle kg ile litreyi aynı olduğu düşünülüyor ve hesaplama da buna göre yapılıyor. Örnek verecek olursak; çoğu kişiye 12 kg tüp kaç litre? Şeklinde bir soru sorduğumuzda 12 litre şeklinde yanıt veriyor. Ancak bu cevabın yanlış olduğunu söyleyebiliriz. Kg katı maddelerde ağırlık olarak ölçülür, hesaplama yapılırken litre ise, sıvı ve gaz halindeki maddelerin hesabında kullanılmaktadır.

Mutfak tüpleri doldurulurken sıkıştırılmış LPG kullanılır. 1 Litre LPG LPG 0.560 gr/ cm3’e denk geliyor. Ancak mevsim şartlarına göre oran değişebilir. Örneğin bazı mevsimlerde, 0.540 gr/cm3 olarak baz alınıyor. Bu durumda 12 kg’lık mutfak tüpü kaç litre gaz alır? Sorusuna yanıt vermemiz gerekirse, büyük mutfak mutfak tüpü, 22 litre LPG alır. Hacim bakımından 12 kg’lık tüp daha büyük bir hacimdedir, ancak güvenlik açısından hava boşluğu hesaplaması yapılıp 22 litre kadar gaz dolumu yapılır.

Büyük Tüp Kaç Litre Gaz Alır?

1 litre mevsim sıcaklıkları farkına göre0.540 gr/ cm3 ila 0.560 gr/ cm3 civarındadır.
12 kg22 Litre gaz alır.

Günümüzde çeşitli boyutlarda tüpler üretilmektedir. Sanayi için farklı mutfaklar için farklı boyutlarda tüplerle karşılaşmak mümkün. Ülkemizde mutfaklarda, bahçelerde yemek pişirmek için büyük tüp çok sık tercih ediliyor. Doğal gaz olmayan hanelerin vazgeçilmezlerinden olan 12 kg büyük mutfak tüpünün kaç litre gaz aldığı da insanlar tarafından sıkça araştırılıyor. Yukarıdaki tabloda da belirtmiş olduğumuz gibi tüp boyutu çok büyük olsa da genelde 22 litre gaz almaktadır.

Genelde evlerde çok sık tercih edilen 12 kg’lık mutfak tüpleridir. 12 kg’lık mutfak tüpleri, tombul tüp olarak ifade edilen, şişman tüp ve uzun tüp olarak 2’ye ayrılıyor. Her ikisi de içerisindeki gaz bakımından birbirine eşit miktarda gaz alır. Ancak boyut bakımından farklıdır ve kullanım alanına göre tercih edilir. Eğer kullanılacağı alan dar ise uzun tüp, kısa ise tombul tüpler tercih edilir.

Tombul Tüp Kaç Litre Gaz Alır?

Tombul tüp olarak adlandırılan 12 KG’lık mutfak tüpleri uzun tüplere göre daha kısa ancak daha geniştir. Yüksek olmayan alanlar için tercih edilir. uzun tüpler ise daha çok dar alanlarda kullanıma uygundur. Yukarda da anlattığımız üzere tombul tüp ile uzun tüp aynı ölçüde gaz alır.

  • Bu durumda tombul tüp kaç litre sorusunun yanıtı: 22 litre LPG aldığı şeklinde yanıtlanabilir.

Bu sayede 12 kg mutfak tüpü kaç litre sorusunu da yanıtlamış olduk. Bu ve buna benzer merak ettiğiniz diğer konuları da bizlere yorum kısmından sormayı unutmayın.

Aygaz 12 KG Tüp Kaç Litre?

Aygaz’da da 12 kg olan tüp yine aynı ölçüde gaz almaktadır. Diğer 12 kg olan tüpler gibi aygaz markası da 22 litre gaz alır. Kısaca şunu söyleyebiliriz; 12 kg olan tüplerin geneli yaklaşık olarak 22 litre gaz ile dolar. Mutfaklarda, lokantalarda, iş yerlerinde sık tercih edilen bu tüpün fiyatı ise dönem dönem yükselebilir ya da indirim gelmesi halinde fiyatta da indirime gidilebilir.

Bizimgaz 12 KG Mutfak Tüpü Kaç Litre

Bizimgaz markasının da 12 kg’lık mutfak tüpleri olduğunu biliyoruz. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere 12 kg’lık tüpler genel olarak 22’litre gaz alır. Ancak daha fazla da gaz basılabilir. Fakat bu güvenlik bakımından sakıncalı olduğu için genel olarak 12 litrelik gaz basımı gerçekleşir.

Eğer evde doğalgaz yoksa genelde elektrikli ocaklar ya da büyük mutfak tüpleri tercih ediliyor. En çok tercih edilen tüp türü ise 12 kg’lık mutfak tüpleridir. Bu tüpü kullanan vatandaşlar genelde 1 ay kadar yeterli olduğunu belirtseler de içerisinde ne kadar gaz olduğunu da merak ediyorlar. Haberimizde bu konu ile ilgili araştırma yapanlar için en güncel bilgilere yer verdik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir