Haber

3 Saatte Kıl Kurdu Nasıl Dökülür? Tedavi

Bazı hastalıklar insanların hem vücudunu hem de psikolojisini etkileyebiliyor. Bu içeriğimizde 3 saatte kıl kurdu nasıl dökülür ve tedavi edilir anlatıyoruz. Kıl kurdu sorununa çözüm olarak önerilen çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemleri sizler için araştırıp bir araya getirdik.

Kıl kurdu, insan vücudunda yaşayan parazitlerdir. Boyutları ise genelde 0,5 cm civarındadır. Çoğu insanın vücudunda olduğu bilinmektedir. Kıl kurdu yaygın bir bağırsak parazitidir. Vücudunda kıl kurdu olan insanların, kaşıntı, irritasyon gibi cilt problemleri olduğu gözlemlenmiştir. Haberimizde de detaylı şekilde anlattığımız 3 saatte kıl kurdu nasıl dökülür hadi birlikte inceleyelim.

Kıl Kurdu Nedir?

Kıl kurdu, küçük boyutta parazitik solucanların neden olduğu bir bağırsak enfeksiyonu türüdür. Ülkemizde ve dünyada milyonlarca insanı, özellikle de okul çağında olan çocukları etkilemekte olan yaygın bir enfeksiyon çeşididir. Yetişkin kıl kurtları, ortalama olarak 5 ila 10 milimetre büyüklüğünde, beyaz ya da krem ​​rengine sahiptir.

Görünüm bakımından minik iplik parçaları gibi bir görünüme sahip olan kurtlar, altı hafta gibi bir süre yaşarlar. İnsan vücudunda yumurtlayarak varlığını devam ettirirler. Yumurtaları ise gözle görülmeyecek boyutta küçüktür. Kıl kurdu kişiye genelde kaşıntı ve rahatsızlık hissi dışında zarar vermez ve tedavisi oldukça kısa sürer.

Kıl Kurdu Neden Olur?

Parazitık solucanların yumurtasının bilinmeden yutulması ya da solunması bulaşıcı bir enfeksiyona sebebiyet verir. Mikroskobik yumurtaları olan kıl kurtlarının yumurtaları yiyecekler, içecekler ya da parmaklar yoluyla ağza taşınabiliyor. Yutulan bu yumurtalardan çıkan larvalar, ince bağırsakta birkaç hafta içinde yetişkin kurtlara dönüşür ve daha sonra kalın bağırsağa gidip yerleşir. Kıl kurdu yumurtası, kirli ellerde, yüzlerde ve nesnelerde olabilir. Kıl kurdu yumurtasının genelde bulunabileceği yerler:

 • Yatak çarşafı
 • Havlu
 • Elbiseler (pijama, şort ve iç çamaşırları)
 • Tuvaletler
 • Banyo yüzeyleri
 • Yiyecekler
 • Bardaklar
 • Yiyecek kapları
 • Oyuncaklar
 • Mutfak tezgahı
 • Okul sırası
 • Kum havuzu gibi toplu kullanım alanları

Kıl Kurdu Tedavisi

Kıl kurdu hastalığında çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Bu yöntemlerden bazıları ilaç tedavisi, cerrahi müdahale ve doğal tedavi yöntemleridir. Buna ek olarak, 3 saatte kıl kurdu vücuttan nasıl dökülür? Sorusuna yanıt niteliğinde doğal yöntemler daha hızlı sonuç verebiliyor. Bu hastalığı taşıyan bazı insanların ilaç tedavisinin işe yaramadığı ancak doğal yollarla bu hastalıktan kurtulduğuna dair yorumlarına da rastlayabilirsiniz.

Kıl Kurdu Doğal Tedavisi

 • Sirke ve karbonat
 • Sarımsak ve zeytinyağı
 • Tuzlu su
 • Yoğurt ve bal

Yukarıdaki doğal kıl kurdu tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Ancak daha öncesinde hastalığın teşhisinin konulması için öncelikle doktora gitmenizi öneririz. Bu sayede doktorunuzun vereceği ilaçla da ilaç tedavisi uygulayıp bu hastalıktan kurtulabilirsiniz. Doğal yöntemleri ise aşağıdaki başlıktan inceleyin.

3 Saatte Kıl Kurdu Nasıl Dökülür?

Sarımsak ve Zeytinyağı: Kıl kurdu tedavisi için etkili olabilir.  Sarımsak ve zeytinyağı, kıl kurdunu öldürerek vücuttan çıkmasını daha kolay bir hale getirir. Sarımsak, antibakteriyel özelliği ile enfeksiyon riskini azaltır, zeytinyağı ise cildi yumuşatır ve kıl kurdunun vücuttan çıkışını rahat bir hale getirir.

Sirke ve Karbonat: Kıl kurdu tedavisi için doğal yöntemlerden biri de sirke ve karbonattır. Sirke ve Karbonat karışımı ile elde ettiğimiz karışım kıl kurdunu öldürmeye ve vücuttan çıkarılmasına olanak sağlar. Bu karışım, kıl kurdunu öldürdükten sonra vücuttan kısa sürede çıkarılmasına yarar.

Tuzlu Su: Tuz ve su karışımı ile hem kıl kurdunu öldürebilir hem de vücudunuzdan atabilirsiniz. Tuzlu su, kıl kurdunu kurutup öldürdükten sonra vücudunuzdan atmanıza yarar. Tuzlu su, ayrıca midenizi temizler ve enfeksiyon oluşumunu da engelleyecektir.

Yoğurt ve Bal: Doğal tedavi yöntemlerinden biri de yoğurt ve bal karışımlarıdır. Yoğurt, boşaltım sistemini yumuşatır ve kıl kurdunun daha kolay çıkmasını sağlarken, bal antibakteriyel özelliği sayesinde enfeksiyon oluşumunu engelleyecektir.

Temizliğinize dikkat etmeniz halinde kıl kurdu problemi ile tekrar karşılaşmazsınız. Ancak yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi kıl kurdu yumurtaları gözle görülebilecek büyüklükte değildir. Bulunduğunuz ortamda solunum yoluyla dahi bu hastalığı kapabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken ilk şey doktor gözetiminde tedavi uygulamaktır. Muayene olduktan sonra doktorunuzun vereceği ilaçları düzenli bir şekilde kullanarak bu can sıkıcı hastalığı kısa sürede atlatabilirsiniz.

Bağırsak kurdu olarak da bilinen kıl kurdu hastalığı için doğal tedavi yöntemlerini burada listeledik. Buradaki tedavi yöntemlerini uygulayarak 3 saatte kıl kurdu nasıl dökülür? Konusuna çözüm bulmuş olursunuz. Konu ile ilgili deneyimlerinizi yorumlardan yazıp diğer hastalara da fikir verebilirsiniz.

2 Yorum

 1. Kıl kurdu dökmek için doğal yöntem arıyordum, buraya denk geldim gerçekten de 3 saatte kıl kurdu dökmeme yardımcı oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir