Haber

Sadece Ad Soyad ile TC Kimlik No Öğrenme Bulma

Sadece ad soyad ile tc kimlik no öğrenme programı. İsim soyisimden tc bulma nasıl yapılır? İsimden tc bulma programı ile ilgili bütün detaylar.

Sadece ad soyad ile tc kimlik no öğrenme, insanların adını ve soyadını bildiği kişilerin T.C. kimlik numarasını bulmak için kullandığı yöntemlerden biridir. Bu işlem birinin kimlik numarasını öğrenmek ve doğrulamak için sıklıkla kullanılan işlemler arasındadır. TC kimlik no, kimlik bilgilerinin gizlendiği ve kontrol edildiği Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Türk vatandaşlara verilen bir numara dizilimidir. Sadece ad soyad ile direkt Tc kimlik no bulma ve sorgulama işlemi için farklı yöntemler kullanılır.

Sadece ad soyad ile T.C. kimlik no bulma işlemi yapılırken adı ve soyadı bilinen kişinin 11 haneli kimlik numarası bulunmaya çalışılır. Vatandaşların bu ve benzeri bilgilerini saklaması ve koruması oldukça önemlidir. Bu nedenle TC kimlik no doğrulama işlemi yalnızca resmi internet sitelerinden yapılmaktadır. Bu içeriğimizde sadece ad soyad ile T.C. kimlik no öğrenme için kullanılabilecek web siteleri ve sorgulama ekranının kullanımı hakkında bilgi veriyor olacağız.

İsim Soyisimden Tc Bulma

İsim soyisimden Tc bulma işleminde birinin sadece isim ve soyisimi ile yapacağınız sorgulama sonucunda 11 haneli kimlik numarası bulunabilir. 2015 seçim döneminde sızdırıldığı düşünülen MERNIS datalarında birçok vatandaşın kimlik bilgileri internet ortamına sızdırıldı. Google ve diğer tarayıcılarla ulaşmanın imkansız olduğu bu bilgilere DarkWeb ortamında bulunan çeşitli forum sayfalarında ücretsiz bir şekilde dağıtıldığı söylentiler arasındadır. Excel dosyası halinde listelenmiş bu dosyalardan isim soyisim kullanarak TC bulmak için bilgisayardan indirip, CTRL + F bastıktan sonra ilgili kişinin adını ve soyadını yazmak gerekir. Ancak ülkemizde aynı isim ve soyisimde binlerce kişi olduğundan dolayı direkt olarak o kişiye ait bilgilere ulaşmak mümkün olmayabilir.

İsim soyisimden Tc bulma işleminde 2015 yılında sızdırıldığı düşünülen bilgileri kullanan çeşitli programlar olduğu da bazı forum sitelerinde dile getirilmiştir. Bu programlar aracılığıyla da isim ve soyisim bilgileri ile TC kimlik numarası bulunabildiği söylenmektedir. Kolay yöntemlerden olan sadece isim soyisimden TC bulma işlemi için Google arama kısmına “isim soyisim” TC yazarak aratılabilir. Bu arama sorgusu isimden tc bulma işleminde kullanılan yöntemlerden biridir.

İsimden TC Bulma

İsimden Tc bulma işlemi yasal bir işlem olmadığından dolayı burada direkt olarak bir sorgulama ekranı paylaşılmamaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz Darkweb ise tamamen bir kimlik avı olabilir. Yani ava giderken avlanan siz olmayın. İsim soyisimden Tc bulma bir kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını (TC Kimlik Numarası) bulmak için kullanılan bir yöntem olarak bilinmektedir. Bu yöntem ile sadece kişinin adını ve soyadını yazarak TC kimlik bilgisine ulaşılabildiği söylenmektedir. Fakat şu da bir gerçek ki örneğin; aradığınız kişi “Ali Yıldız” olsun. Bu isim ve soyisimde ülkemizde binlerce kişi var. Hangi kimlik numarasının doğru kişiye ait olduğunu anlamanız imkansızdır.

Sadece ad soyad ile TC bulma birinin kimliğini doğrulamak amacıyla ya da kötü niyetli insanlar tarafından kullanılabilir. Bu nedenle direkt olarak bir sorgulama yöntemi bulunmamaktadır. Ancak T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulmuş olan T.C. Kimlik No Doğrulama sitesi ile birinin o kişi olup olmadığını anlayabilirsiniz.

T.C. Kimlik No Doğrulama

TC kimlik numarası doğrulamak istiyorsanız T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulmuş olan T.C. Kimlik No Doğrulama sitesini kullanabilirsiniz. TC kimlik numarası doğrulama yapmak için:

  • Buradan T.C. Kimlik No Doğrulama sitesine giriş yapın.
  • Giriş yaptıktan sonra en üstteki kutucuğa 11 haneli TC No yazın.
  • Altındaki kutucuğa Ad, sonrakine Soyadı yazın.
  • Doğum günü bilgileri, Seri No ve diğer bilgileri de yazın.
  • İlgili alanları doldurduktan sonra Ben Robot değilim kutucuğunu doldurun.
  • Son adımda ise Doğrula butonuna basın.

Bu sayede TC Kimlik No doğrulama işlemini anında yapabilirsiniz. Bu işlem ilgili bilgiler ile TC kimlik numarasının uyuşup uyuşmadığını kontrol edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir