Teknoloji

Airpods Sağ Sol Kulaklık Çalışmıyor (Lenovo, Çakma, i12, Jbl)

Apple markasının ürettiği iPhone telefonlarda kullanılan Airpods pro ve diğer kablosuz kulaklıklar zaman zaman hata verebiliyor. Bu hatalardan biri de Airpods sağ kulaklık çalışmıyor ve Airpods sol kulaklık çalışmıyor hatalarıdır. Bu hata bütün kulaklık kullanıcılarının yaşadığı sorunların başında gelir. Sorun çakma kulaklıklarda da sıkça rastlanılıyor. Ancak bu problem bütün marka ve modeller için aynı şeyden kaynaklanmaktadır. Eğer sizin de kulaklığınızın teki çalışmıyorsa burada bahsettiğimiz şeyleri yapın. Bu sayede, kulaklığın hatasını giderip iki kulaklığı da aynı anda kullanabilirsiniz.

Airpods pro sağ ve sol kulaklık çalışmıyor, hataları kablosuz kulaklıklarda en fazla rastlanan problemlerin başında geliyor. Bazen sağ kulaklık bazen de sol kulaklık çalışmayabiliyor. Airpods sol kulaklıktan ses gelmiyor ya da sağ kulaklıktan ses gelmiyor şeklinde sorun yaşayabilirsiniz. Bunun nedeni birden fazla olabilir. Aşağıda hem bu nedenleri açıklıyoruz hem de bu problemleri nasıl giderebileceğinizi açıklıyor olacağız. Bu yazımızda Airpods sağ kulaklık çalışmıyor ve Airpods sol kulaklık çalışmıyor probleminin çözümün adım adım anlatıyoruz.

Airpods Sağ Sol Kulaklık Çalışmıyor Nedenleri

Airpods sağ ve sol kulaklık çalışmıyor hatalarının genel nedenleri aşağıdaki gibidir. Bu hataları nasıl giderebileceğinize de yine alt başlıklarda değindik. Airpods pro, Lenovo, çakma kulaklık, i12 ve JBL marka kulaklıklarda sorununun genel nedenleri:

  • Kulaklığın şarjı bitmiş olabilir.
  • Kulaklık şarj almıyor olabilir.
  • Şarj kutunuz bozulmuş olabilir.
  • Sistemsel hatalar.

Airpods pro cihazınızın herhangi biri çalışmıyorsa genel nedenleri yukarıdaki gibidir. Peki bu sorunu nasıl çözüme kavuşturacağız. Yapılması gereken şeyleri başlıklar halinde aşağıda açıkladık.

Kulaklığın Şarjı Bitmiş Olabilir

Airpods ürünlerde şarj bitmesi halinde ilgili kulaklık çalışmayacaktır. Örneğin, sol kulaklığı çok fazla kullanıyorsanız ve kulaklığın şarjı bittiyse, buna ek olarak kulaklık kutusunun da şarjı yoksa sol kulaklık tekrar şarj olamadığından dolayı çalışmayacaktır. Bu durumda yapılması gereken şer, kulaklığı şarj kutusuna yerleştirip kulaklık kutusunu şarja takın. Şarj olduktan sonra, kulaklığın çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Eğer sorun giderilmezse, aşağıdaki başlıklarda anlatılan işlemleri de uygulayın. Sol ya da sağ kulaklık için aynı adımlar takip edilebilir.

Kulaklık Şarj Almıyor Olabilir

Kulaklık Şarj Almıyor Olabilir

Sağ ya da sol kulaklığınız şarj almıyor olabilir. Kutunun şarjı olmasına rağmen, kulaklığı çıkarıp kulağınıza taktığınızda ses gelmiyorsa büyük olasılıkla ilgili kulaklık şarj almıyordur. Bu durumda eğer mümkünse, farklı bir şarj kutusundan çalışmayan kulaklığı şarj edin. Eğer böyle bir imkanınız yoksa, kulaklık şarj kutusunu ya da kulaklığı tamir ettirmek için uzman kişilere iletin.

Şarj Kutunuz Bozulmuş Olabilir

Kulaklığın şarj kutusu bozuksa, doğal olarak kulaklıklar şarj almayacaktır. Kulaklık şarj kutusu tamamen bozuk olmayabilir. Örneğin, sadece sağ kulaklığı ya da sadece sol kulaklığı şarj etmiyor olabilir. Bu gibi durumlarda kulaklıkları farklı bir şarj kutusunda şarj etmeyi deneyin. Eğer kulaklıklarınız şarj olursa ve çalışırsa; şarj kutusu bozuk olduğundan dolayı bu problemle karşılaşıyorsunuz demektir.

Sistemsel Hatalar

Bazen iPhone ya da Android telefonlar sistemsel hatadan dolayı Bluetooth kulaklığa otomatik bağlanamayabiliyor. Bu durumda yapılması gereken şey, çalışmayan kulaklığı şarj kutusuna koyup kapağını kapatmak. Ardından 5 saniye bekledikten sonra tekrar denemek. Eğer sorun devam ederse, telefonu kapatıp açın. Problemin devam etmesi üzerine yapılması gereken tek şey, kulaklığı Bluetooth seçeneklerinden unutup tekrardan bağlantı yapmaktır.

iPhone, Samsung, Xiaomi, Huawe, Oppo ve diğer akıllı telefonlarda kullandığınız Airpods kulaklığın çalışmama nedenlerini yukarıda listeledik. Sorun yaşayan kullanıcılar hem sorunun neden kaynaklandığını hem de soruna göre çözüm yöntemlerini yukarıdaki başlıklardan inceleyebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir